Aktualności

23 lutego – Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

23.02.2022

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Doświadcza je 7 proc. Europejczyków. „W terapii zaburzeń depresyjnych ważna jest indywidualizacja leczenia” – podkreśla dr Sławomir Murawiec, specjalista psychiatra, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Dr Sławomir Murawiec: Pacjent z depresją cierpi z powodu obniżonego nastroju, utraty zainteresowań i zdolności cieszenia się. Boryka się ze spadkiem energii, który prowadzi do zmniejszonej aktywności. Często występują: osłabienie koncentracji i uwagi, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy, „czarnowidztwo”, mogą pojawić się myśli i czyny samobójcze. Do najbardziej typowych objawów depresji zaliczają się także zaburzenia snu, zaburzenia apetytu. Do ustalenia rozpoznania epizodu depresyjnego niezbędne jest utrzymywanie się zaburzeń przez co najmniej 2 tygodnie. Depresja to choroba, która dotyka osoby z różnych grup społecznych, będących na różnych etapach życia. Przed włączeniem leczenia bardzo ważne jest dobranie leku niejako „na miarę”. Biorąc pod uwagę potrzeby pacjenta, role społeczne i zawodowe, jakie pełni, oraz cele, jakie sobie stawia w życiu, możemy spersonalizować leczenie. Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że możemy – jako lekarze – wybierać z ok. 20 leków.

 

Po pomoc można się zgłosić do centrum zdrowia psychicznego. Wystarczy przyjść, żeby dostać wsparcie. Nie trzeba stać w kolejce ani mieć skierowania W każdy dzień powszedni w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym w godz. 8-18 dyżuruje psycholog, który na postawie rozmowy zaproponuje plan leczenia. W zderzeniu z sytuacją pilną realizacja planu leczenia musi wystartować w ciągu 72 godzin. Pomoc w centrum może obejmować wizyty u psychiatry, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne, oddział dzienny, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, oddział całodobowy. Można dostać wsparcie w szukaniu pracy i w kontakcie z pomocą społeczną. Wsparcie doraźne związane z nagłą trudną sytuację i długoterminowe, jeśli dynamika choroby tego wymaga. W centrach działają kluby pacjenta i grupy wsparcie. Lista centrów zdrowia psychicznego jest w poście przypiętym na górze tego profilu.

Gdzie szukać pomocy poza centrami? U lekarza pierwszego kontaktu, w poradni zdrowia psychicznego, w centrum interwencji kryzysowej, dzwoniąc pod nr telefonu wsparcia: 800 702 222 lub (22) 484 88 01. Jeśli sytuacja jest tak trudna, że może wymagać hospitalizacji, najlepiej zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego lub wezwać karetkę dzwoniąc pod nr alarmowy 112.
Miejsca proponujące bezpłatne wsparcie w kryzysie psychicznym można znaleźć na stronie mapawsparcia.pl Strona ma interaktywną mapę ale także wyszukiwarkę
Dostępność psychiatrów można sprawdzić na stronie NFZ: infz.pl

Wypowiedzi doktora Sławomira Murawca pochodzą z materiału: W leczeniu depresji procentuje terapia dobrana „na miarę” na stronie pulsmedycyny.pl

Całość: https://pulsmedycyny.pl/dr-slawomir-murawiec-w-leczeniu-depresji-procentuje-terapia-dobrana-na-miare-wideo-948876

Trwa nabór na kurs na asystenta zdrowienia prowadzony przez Fundację Polski Instytut Otwartego Dialogu

23.06.2022
Warsztaty rozwojowo-edukacyjne o walorach terapeutycznych "Asystent zdrowienia" będą prowadzone w formie online dzięki czemu będą mogli z nich skorzystać mieszkańcy całej Polski bez konieczności dojeżdżania i płacenia za nocleg. Program skierowany jest do osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Trwa nabór na warszawski, płatny kurs na EX-IN czyli asystenta zdrowienia

16.05. 2022
Kurs skierowany jest do osób, które pokonały co najmniej jeden kryzys zdrowia psychicznego i chcą towarzyszyć innym pacjentom w zdrowieniu.
Szkolenie trwa rok, składa się z 12 comiesięcznych zjazdów weekendowych i rozpocznie się w październiku 2022 roku.

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.