Aktualności

23 lutego – Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

23.02.2022

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Doświadcza je 7 proc. Europejczyków. „W terapii zaburzeń depresyjnych ważna jest indywidualizacja leczenia” – podkreśla dr Sławomir Murawiec, specjalista psychiatra, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Dr Sławomir Murawiec: Pacjent z depresją cierpi z powodu obniżonego nastroju, utraty zainteresowań i zdolności cieszenia się. Boryka się ze spadkiem energii, który prowadzi do zmniejszonej aktywności. Często występują: osłabienie koncentracji i uwagi, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy, „czarnowidztwo”, mogą pojawić się myśli i czyny samobójcze. Do najbardziej typowych objawów depresji zaliczają się także zaburzenia snu, zaburzenia apetytu. Do ustalenia rozpoznania epizodu depresyjnego niezbędne jest utrzymywanie się zaburzeń przez co najmniej 2 tygodnie. Depresja to choroba, która dotyka osoby z różnych grup społecznych, będących na różnych etapach życia. Przed włączeniem leczenia bardzo ważne jest dobranie leku niejako „na miarę”. Biorąc pod uwagę potrzeby pacjenta, role społeczne i zawodowe, jakie pełni, oraz cele, jakie sobie stawia w życiu, możemy spersonalizować leczenie. Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że możemy – jako lekarze – wybierać z ok. 20 leków.

 

Po pomoc można się zgłosić do centrum zdrowia psychicznego. Wystarczy przyjść, żeby dostać wsparcie. Nie trzeba stać w kolejce ani mieć skierowania W każdy dzień powszedni w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym w godz. 8-18 dyżuruje psycholog, który na postawie rozmowy zaproponuje plan leczenia. W zderzeniu z sytuacją pilną realizacja planu leczenia musi wystartować w ciągu 72 godzin. Pomoc w centrum może obejmować wizyty u psychiatry, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne, oddział dzienny, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, oddział całodobowy. Można dostać wsparcie w szukaniu pracy i w kontakcie z pomocą społeczną. Wsparcie doraźne związane z nagłą trudną sytuację i długoterminowe, jeśli dynamika choroby tego wymaga. W centrach działają kluby pacjenta i grupy wsparcie. Lista centrów zdrowia psychicznego jest w poście przypiętym na górze tego profilu.

Gdzie szukać pomocy poza centrami? U lekarza pierwszego kontaktu, w poradni zdrowia psychicznego, w centrum interwencji kryzysowej, dzwoniąc pod nr telefonu wsparcia: 800 702 222 lub (22) 484 88 01. Jeśli sytuacja jest tak trudna, że może wymagać hospitalizacji, najlepiej zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego lub wezwać karetkę dzwoniąc pod nr alarmowy 112.
Miejsca proponujące bezpłatne wsparcie w kryzysie psychicznym można znaleźć na stronie mapawsparcia.pl Strona ma interaktywną mapę ale także wyszukiwarkę
Dostępność psychiatrów można sprawdzić na stronie NFZ: infz.pl

Wypowiedzi doktora Sławomira Murawca pochodzą z materiału: W leczeniu depresji procentuje terapia dobrana „na miarę” na stronie pulsmedycyny.pl

Całość: https://pulsmedycyny.pl/dr-slawomir-murawiec-w-leczeniu-depresji-procentuje-terapia-dobrana-na-miare-wideo-948876

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.