Strona Główna

Od 22 lutego 2024 r.

zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP są w całości realizowane przez Departament Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia

107 działających CZP

Wszystkie funkcjonujące centra zdrowia psychicznego z danymi teleadresowymi znajdują się w zakładce ,,mapa". Punktem zgłoszenia jest Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny

Realizatorzy programu

Lista wszystkich realizatorów programu pilotażowego opisuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Pilotaż do 2024 r.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego przedłuża program do 31 grudnia 2024 r.

NPOZP 2023-2030

Ogłoszono Nowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030

EZOP II

Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań 2018-2020

Założenia

Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce, w którym można dostać natychmiast bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Bez skierowania, bez zapisywania się na wizytę.

Pomoc dostosowana jest do potrzeb. Może obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i jego rodzinie. Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego.

Centra Zdrowia Psychicznego dedykowane są dla osób powyżej 18 roku życia.

Gdzie działają centra, można sprawdzić w zakładce mapa.
Sprawdź mapę centrów i zadzwoń do wybranego.

Aktualności

Pomoc

Zmienia się leczenie psychiatryczne w Polsce z izolacyjnego na środowiskowe. W ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego powstanie 129 centrów zdrowia psychicznego. Można skorzystać z ich pomocy zgłaszając się do punktów zgłoszeniowo koordynacyjnych bez zapisów. Wystarczy przyjść. W miejscach tych dyżurują specjaliści w godz. 8-18. Na podstawie rozmowy z nimi zostaje opracowany wstępny plan leczenia.

Pomoc w przypadkach pilnych jest udzielana w ciągu 72 godzin. Mogą to być regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, leczenie domowe oparte na wizytach w domu pacjenta i terapeutycznej pracy z nim i jego rodziną. W przypadkach nagłych, wymagających hospitalizacji centra proponują opiekę całodobową w szpitalu, z którym współpracują.

Gdzie znajdują się Centra?
Dane teleadresowe do wszystkich obecnie funkcjonujących CZP znajdują się w zakładce mapa. Wystarczy wybrać swoje województwo i odnaleźć najbliższe Centrum.

Własnym głosem