Aktualności

Asystenci zdrowienia w Centrach Zdrowia Psychicznego – oczekiwania, pytania, wyzwania, konferencja dla pracowników Centrów Zdrowia Psychicznego i asystentów zdrowienia

11.09.2020

„Asystenci zdrowienia w Centrach Zdrowia Psychicznego – oczekiwania, pytania, wyzwania” to tytuł dzisiejszej konferencji dla pracowników Centrów Zdrowia Psychicznego i asystentów zdrowienia organizowanej przez Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. W przyszłym tygodniu przygotujemy dla Państwa obszerną relację z tego spotkania.

Z różnych punktów widzenia o roli asystentów zdrowienia opowiadali na nim pracownicy Środkowopomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie. W tej części „Asystenci zdrowienia w zespole terapeutycznym” wystąpili Jakub Wacławek – asystent zdrowienia, Małgorzata Rusak – pielęgniarka, Nikodem Kruk – psycholog, Joanna Hok – pracownik socjalny, Marina Łopuszańska – lekarz, Izabela Ciuńczyk – psychiatra, kierownik Środkowopomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego MEDISON w Koszalinie.

„Superwizja zespołu terapeutycznego” to tytuł wystąpienia Anny Bielańskiej, psychoterapeuty, superwizora, związanej ze  Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej i Stowarzyszeniem Otwórzcie Drzwi oraz  Ryszarda Izdebskiego, psychoterapeuty, psychologa klinicznego i superwizora.

Anna Bielańska, która jest kierownikiem trwającego obecnie w Krakowie kursu na asystenta zdrowienia, wystąpiła także w części poświęconej edukacji „Szkolenia asystentów zdrowienia” razem z Katarzyną Szczerbowską Kisielińską z Biura do spraw pilotażu NPOZP i Fundacji eFKropka oraz Anną Liberadzką ze Stowarzyszenia Otwórzcie Drzwi i Stowarzyszenia na Rzecz
Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, która przedstawiła wyniki badań dotyczących oczekiwań wobec asystentów zdrowienia ze strony specjalistów i pacjentów.

Statusowi prawnem asystentów zdrowienia poświęcone było wystąpienie Soni Kaczmarczyk-Partyki, psychoterapeutki będącej w Zarządzie Fundacji Leonardo a Monika Bartosiewicz-Niziołek z Zespołu Ewaluacyjnego w projekcie „Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę – projekt horyzontalny” z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie opowiadała o badaniach, które na temat asystentów zostały przeprowadzone przy tej uczelni.

W wystąpieniu „Podsumowanie: spojrzenie w przyszłość” konferencję podsumowali Marek Balicki, kierownik Biura do spraw pilotażu NPOZP, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii i  Jacek Wciórka, przewodniczący Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, IPiN. Konferencja odbywała się w formie online. Prowadzili ją dr Tomasz Szafrański i prof. Jacek Wciórka. Gości przywitał dr Marek Balicki.

Organizatorem spotkania było Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.