Aktualności

Balicki: Zamiast izolacji w szpitalu terapia w miejscu zamieszkania

21.02.2020

Jedyną receptą na uzdrowienie dramatycznej sytuacji w polskiej psychiatrii jest szybkie wprowadzanie opieki środowiskowej. W ciągu kilku najbliższych lat obejmie ona około połowę Polaków. Innej możliwości nie widzę – mówi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii, były minister zdrowia.

Józef Kielar: Czy jako pełnomocnik ministra zdrowia nie czuje się pan jak strażak, który próbuje ugasić pożar, a ma tylko jedną gaśnicę?
Marek Balicki: Zajmuję się psychiatrią dorosłych. Dzieci i młodzież, o których tak dużo ostatnio się mówi, mają swojego pełnomocnika. Moim zadaniem jest zmieniać system znajdujący się w głębokim kryzysie. Dzisiejszy stan w tej dziedzinie medycyny jest rezultatem braku odpowiednich działań przez wiele lat. Jak się czuję? Bardziej jako ten, który ma zapobiec ewentualnym pożarom w przyszłości za trzy, czy za pięć lat.

Jakie są przyczyny tak fatalnej sytuacji w psychiatrii?
Nie udała się pierwsza edycja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego za lata 2011 – 2015. Taka jest ocena Najwyższej Izby Kontroli. Od dwóch lat przełamujemy jednak kryzys poprzez wprowadzanie zasad psychiatrii środowiskowej i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.

Proszę przypomnieć na czym one polegają?
Pacjent powinien przede wszystkim korzystać z terapii przebywając w swoim środowisku, a nie w szpitalu, który zazwyczaj ma ubogą ofertę terapeutyczną. A nasz system był właśnie tak skonstruowany. Wydawaliśmy bowiem 70 proc. pieniędzy na leczenie szpitalne, a tylko 1 proc. na opiekę środowiskową. Każdy powie, że coś jest nie tak.

Pilotaż rozpoczął się połowie 2018 roku, dzięki zmianom w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych z 2017 roku. Uruchomiliśmy już 27 centrów zdrowia psychicznego. Każde z nich ma obowiązek zapewnienia chorym opieki szpitalnej, ambulatoryjnej, środowiskowej i dziennej na swoim terenie, za który odpowiada. Najczęściej jest to powiat, dwa powiaty, albo dzielnica wielkiego miasta np. Warszawy.

Powszechnie wiadomo, że brakuje lekarzy psychiatrów. Jak sobie z tym poradziliście?

Problemem, który odziedziczyliśmy jest tradycyjny model opieki psychiatrycznej charakteryzujący się leczeniem w szpitalu i po wypisie zazwyczaj kilkunastominutowymi wizytami u specjalisty, najczęściej raz na kwartał. Ten model nie wykorzystuje możliwości jakie daje pomoc psychologiczna czy psychoterapia. Dzięki temu, że nasze centra zdrowia psychicznego nie są rozliczane za konkretne procedury, ale kwotowo (na określoną liczbę mieszkańców), dlatego chętniej zatrudniają psychologów i psychoterapeutów.

Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/zdrowie/sytuacja-w-psychiatrii-wymaga-zmian-wywiad-z-dr-markiem-balickim,497970.html

Źródło prawo.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.