Aktualności

Będzie więcej Centrów Zdrowia Psychicznego

15.12.2020

Rozbudowę sieci Centrów Zdrowia Psychicznego planują w przyszłym roku Biuro do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o miejsca, w których osoby z problemami psychicznymi mogą otrzymać kompleksową pomoc. Na razie w ramach pilotażu w całej Polsce działają 33 takie punkty.

Każde Centrum ma swój punkt zgłoszeniowy, który pracuje przez dziesięć godzin dziennie. Tam pacjent musi zostać przyjęty od razu bez wcześniejszego umawiania się, stania w kolejce. Podczas rozmowy ze specjalistą ustalany jest plan pomocy. W pilnych przypadkach musi ona ruszyć nie później niż w ciągu 72 godzin a często rusza od razu. Wprost z punktu pacjent trafia na konsultację z psychiatrą.

Najnowsze zapowiedzi wskazują, że jest szansa na złagodzenie w przygotowywanej ustawie zapisów dotyczących możliwości wejścia do sieci Centrów Zdrowia Psychicznego. Zniesiony ma być obowiązek posiadania własnego oddziału psychiatrycznego tak, aby konkretny punkt mógł korzystać z oddziału w innej placówce – tłumaczy w rozmowie z RMF FM profesor Jacek Wciórka, przewodniczący Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, wieloletni pracownik Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Zdaniem specjalistów, już teraz jest wiele sygnałów zapowiadających, że potrzeby będą bardzo duże. Wpływ na to ma oczywiście pandemia koronawirusa. Utrata pracy, narosłe konflikty rodzinne i środowiskowe, często po burzliwych czasach przychodzi fala kryzysów lękowych i depresyjnych, musimy być na to przygotowani – dodaje profesor Jacek Wciórka w rozmowie z naszym reporterem. Plan przedstawiony przez Biuro do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zakłada, że do końca 2027 roku Centrum Zdrowia Psychicznego działać będzie w każdym powiecie w Polsce.

cały tekst: https://twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/psychika/news-bedzie-wiecej-centrow-zdrowia-psychicznego-reakcja-na-sytuac,nId,4926635

Autor: Michał Dobrołowicz

Źródło: twojezdrowie.rmf24

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.