Aktualności

Centra Zdrowia Psychicznego odmienią smutny obraz polskiej psychiatrii?

16.12.2020

Centra Zdrowia Psychicznego mają stać się podstawą systemu opieki dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Obecne wyniki prowadzonego pilotażu są obiecujące i dają nadzieję na poprawę sytuacji grupy chorych, którzy przez lata byli praktycznie pozostawieni sami sobie.

Już przeszło dwa lata trwa pilotażowy program wdrażania Centrów Zdrowia Psychicznego, który jest jednym z głównych elementów Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i przede wszystkim pierwszym od lat pomysłem na zmianę archaicznego systemu. Założeniem tej inicjatywy jest wprowadzenie środowiskowego modelu opieki i pomoc niesiona przez mniejsze ośrodki, blisko miejsca zamieszkania pacjenta.

– Mieliśmy do czynienia z niedostosowaniem systemu do potrzeb i bliskości pacjenta. Odejście od wielkich szpitali, i w głównej mierze leczenia szpitalnego, jest podstawowym elementem reformy. To powoli jest realizowane, wyciągamy wnioski i wprowadzamy poprawki, które przygotowują zmianę dla całego kraju. Pilotaż jest po to, aby wypracować jak najlepszy model opieki – podkreślił Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Nie będzie poprawy bez wzrostu finansowania.

Niestety smutny obraz polskiej psychiatrii jest efektem wielu lat zaniedbań i braku finansowania. Obecnie na opiekę psychiatryczną nie są wydawane nawet 4 proc. publicznych pieniędzy z puli przeznaczonej na sektor zdrowia w zakresie świadczeń NFZ. Do przekroczenia progu 5 proc., który nie jest też powodem do większej chluby, brakuje około 1,5 mld zł. Wydatki są obecnie stopniowo zwiększane, jednak równie ważna jest potrzeba zmian systemowych.

– Mocno pracujemy, aby zwiększać i odbudowywać kadry. Bardzo się cieszymy, że coraz więcej lekarzy kończy specjalizację z psychiatrii, a zwłaszcza z psychiatrii dziecięcej. Dążymy do tego, aby nakład na opiekę psychiatryczną był wyższy. Chcemy, aby pacjenci byli ponownie zwracani swoim rodzinom, a także pracodawcom. – powiedział Maciej Miłkowski – Jest to początek drogi i mamy nadzieję, że za 3-4 lata sytuacja zmieni się diametralnie.

Uruchomienie kilkudziesięciu Centrów Zdrowia Psychicznego już przynosi efekty, które są zauważalne w skali kraju. Ostatni rok pokazał, że nawet o 25 proc. wzrosła liczba udzielanych świadczeń psychologicznych na 100 tys. mieszkańców.

To co jest kluczem to punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, który jest czynny codziennie od godz. 8 do godz. 18. Może tu przyjść każdy, kto mieszka na obszarze działania centrum – ze swoim problemem, czy po to, aby zasięgnąć informacji, ponieważ np. coś poważnego dzieje się u bliskiej osoby. Ta pomoc zostanie udzielona w momencie zgłoszenia i to bez wcześniejszego umawiania. W ten sposób pokonujemy bariery braku dostępności – wyjaśnia dr Marek Balicki, kierownik biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Autor Piotr Kallalas

cały tekst: https://dziennikbaltycki.pl/centra-zdrowia-psychicznego-odmienia-smutny-obraz-polskiej-psychiatrii-gdzie-na-pomorzu-uzyskamy-pomoc/ar/c14-15348567

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.