Aktualności

Centra Zdrowia Psychicznego zmieniają teraz formę udzielania pomocy

16.03.2020

Centra Zdrowia Psychicznego zmieniają teraz tryb pracy na czas pandemii COVID-19. Jeszcze tylko jutro (wtorek, 17 marca) w godz. 8-18 można przyjść po pomoc do Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego w Centrum Zdrowia Psychicznego przy szpitalu wolskim w Warszawie. Przy wejściu mierzy się wszystkim temperaturę. Od środy do odwołania będzie możliwość dostania pomocy telefonicznie. Taką formę pomocy proponuje też Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny w Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzielnicy Mokotów w Warszawie. Do osobistego kontaktu zapraszane są jedynie osoby, które tego bezwzględnie natychmiast potrzebują. Podobnie jest w Bolesławcu. Przy telefonie Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego dyżurują terapeutka zajęciowa, psycholog i lekarz psychiatra. Jeśli na podstawie wywiadu telefonicznego uznają, że potrzebna jest natychmiast pomoc, zapraszają do konsultacji z lekarzem na izbie przyjęć. Wszyscy nowi pacjenci są kierowani tu do specjalnie dla nich otwartych dwóch oddziałów tak, żeby się nie mieszali z osobami, które od dłuższego czasu są w szpitalu. Telefonicznie udziela wsparcia i organizuje telewizyty Centrum Zdrowia Psychicznego w Kościerzynie. W Międzyrzeczu ograniczono liczbę pacjentów. Prosi się ich, o ile to tylko możliwe, żeby przyszli po unormowaniu się sytuacji i udziela konsultacji telefonicznie. Bez zmian na razie pracuje Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie. Osoby w kryzysie mogą przychodzić do tamtejszego Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego od poniedziałku do piątku w godz. 8 -18. Przy wejściu wszystkim mierzona jest temperatura, mają dezynfekowane ręce. Przed wybraniem się do Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego, zalecamy kontakt telefoniczny, żeby sprawdzić zasady działania wybranego przez nas miejsca. Kontakty można znaleźć w zakładce mapa czp

Na zdjęciu wejście do Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego w wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.