Aktualności

Dla nas, czasopismo środowisk działających na rzecz osób chorujących psychicznie

21.01.2020

Potrzebujemy lepszej opieki, krótszych terminów do psychologa (na wizytę wciąż długo się czeka…), kompleksowej i szybkiej pomocy w powrocie do zdrowia. Dobrze, że powstają Centra Zdrowia Psychicznego, gdzie taką pomoc można otrzymać – oby ich było jak najwięcej i oby były ogólnodostępne – pisze Dorota Dużych-Wypich we wstępie do „Dla nas”, czasopisma środowisk działających na rzecz osób chorujących psychicznie. Wydaje je stowarzyszenie Otwórzcie drzwi. Można je zamówić pisząc pod adresem monika.syc@vp.pl


W najnowszym numerze, wydanym w październiku zeszłego roku, 10 też o piętnie opisanych przez prof. Andrzeja Cechnickiego, przewodniczącego Zarządu Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego Kraków, treść wystąpienia Anny Olearczuk, asystentki zdrowienia na temat piętna i jego pokonywania, które można było usłyszeń na Drugim Kongresie Zdrowia Psychicznego, tekst o asystentach zdrowienia, nowej roli osób po kryzysach psychicznych. To z kolei treść wystąpienia Moniki Syc na Drugim Kongresie Zdrowia Psychicznego. Pani Monika należy do Stowarzyszenia „Otwórzcie drzwi” i Akademii Liderów Cogito skupiającej ekspertów przez doświadczenie z całej Polski, działających na rzecz osób trwających w kryzysie i ich bliskich.


Poza tym można przeczytać tekst o roli pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej w procesie zdrowienia osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego Katarzyny Czupryńskiej, która jest socjologiem. O środowisku i rodzinie w kryzysie młodzieńczym pisze Aleksandra Kożuszek z Akademii Liderów Cogito a o aktywizacji zawodowej osób chorujących psychicznie Agnieszka Lewandowska-Banach, Dyrektor ZAZ Pensjonat i Restauracja „U Pana Cogoto” w Krakowie.


Na okładce trzech lekarzy psychiatrów, którzy zajmują się transformacją leczenia psychiatrycznego w Polsce ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalach na rzecz leczenia środowiskowego, blisko domu, dostępnego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta, włączającego w pomoc jego bliskich. Są to od lewej: dr Marek Balicki, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, prof. Andrzej Cechnicki, przewodniczący Stowarzyszenia „Porozumienie Na Rzecz Realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego”, prof. Jacek Wciórka, przewodniczący Rady Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, kierownik mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Źródło: Dla nas

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.