Aktualności

Dr Depukat o reformie psychiatrii: kolejny krok to organizacja opieki specjalistycznej

14.02.2022

W 2022 r. skoncentrujemy się na koordynacji prac – we współpracy z towarzystwami naukowymi – nad uzupełnieniem koncepcji trójstopniowego systemu opieki psychiatrycznej o rekomendacje dla lecznictwa specjalistycznego – mówi dr Anna Depukat, psychiatra i kierownik Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ile obecnie działa centrów zdrowia psychicznego? Jak liczną populację pacjentów obejmują opieką?
Aktualnie w systemie jest już 41 centrów zdrowia psychicznego. W 2021 roku działały 33 CZP, kolejne były wówczas na etapie organizacji, tak aby w styczniu tego roku mogły już zostać oficjalnie uznane za placówki realizujące pilotaż. W lutym tego roku ruszyły 3 CZP, czekamy też na weryfikację kolejnych placówek, powinny rozpocząć działalność w marcu. Wówczas będzie 41 placówek realizujących pilotaż, które obejmą opieką 16 proc. dorosłej populacji Polski.

Uruchamianie CZP przebiega stopniowo i z uwzględnieniem lokalnego potencjału kadrowo-infrastrukturalnego danego regionu. Zdecydowanie sprawniej przebiegało uruchomienie centrów zdrowia psychicznego w ośrodkach zlokalizowanych w większych miastach, gdzie już wcześniej funkcjonowały oddział dzienny, poradnia czy zespół leczenia środowiskowego. W takich wypadkach konieczna była pewna reorganizacja oraz uruchomienie dodatkowych form działalności, jak np. punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny. Inaczej natomiast przebiega uruchomienie CZP w mniejszych ośrodkach, które są obejmowane pilotażem zgodnie ze stosownym rozporządzeniem ministra zdrowia, ale w toku postępowania wnioskowego prowadzonego przez lokalny oddział NFZ mają czas na dostosowanie się do wymaganych kryteriów i uruchomienie działalności.

Podstawową barierą dla sprawnego uruchamiania kolejnych CZP są ograniczenia o charakterze kadrowym i lokalowym. W części regionów brakuje personelu, a infrastruktura – ze względu na trwające latami niedofinansowanie psychiatrii – pozostawia bardzo wiele do życzenia.

Jednym z podstawowych założeń pilotażu było m.in. zapewnienie dostępnej, koordynowanej opieki psychiatrycznej z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych lokalnej społeczności, ale też możliwości kadrowych. Stąd warunek, że łączna liczba osób zatrudnionych w CZP w ramach działalności podstawowej nie może być mniejsza niż równoważnik 0,6 etatu na 10 tysięcy mieszkańców. Celowo nie precyzowano wymagań co do personelu, aby każdy podmiot mógł – na podstawie analizy potrzeb zdrowotnych – samodzielnie zdecydować, jakich specjalistów powinien zatrudnić. Każdy region ma przecież swoją demograficzną, społeczną i zdrowotną specyfikę.

Na obecnym etapie realizacji pilotażu doprecyzowaliśmy już standard dotyczący struktury zatrudnienia w CZP oraz minimalnego wskaźnika zatrudnienia. Te zalecenia są częścią wydanego w 2021 r. standardu organizacji CZP, który nadal pozostawia centrom sporą elastyczność. Dyrekcje ośrodków samodzielnie podejmują decyzję, jakiego rodzaju specjalistów potrzebują w danym momencie najbardziej. Trzeba sobie przy tym oczywiście zdawać sprawę z tego, że braki kadrowe w obszarze psychiatrii są szczególnie dotkliwe. Brakuje nam wystarczającej liczby psychiatrów, psychoterapeutów, ale i personelu pielęgniarskiego.

Cały tekst dostępny pod linkiem: https://pulsmedycyny.pl/dr-depukat-o-reformie-psychiatrii-kolejny-krok-to-organizacja-opieki-specjalistycznej-1141174

Źródło: Puls Medycyny

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.