Aktualności

Eksperci: zdrowie psychiczne powinno być priorytetem polityki zdrowotnej

14.12.2020

Zdrowie psychiczne powinno być priorytetem polityki zdrowotnej – podkreślił dr Marek Balicki w czasie konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu tego, co się udało, a co nie w reformie psychiatrii. Eksperci mówili, że opieka psychiatryczna pomału się zmienia i coraz lepiej odpowiada potrzebom pacjentów.

Kierownik Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dr Marek Balicki, wyjaśniając założenia reformy psychiatrii, podkreślił, że zdrowie psychiczne powinno być priorytetem polityki zdrowotnej, chociażby dlatego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje najwięcej na świadczenia związane z niezdolnością do pracy wynikającą ze schorzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Stanowiły one w minionym roku 16,2 proc. jego wydatków ogółem, tymczasem związane z układam krążenia – 9,5 proc., oddechowego – 8 proc., a z nowotworami – 4,7 proc.

„Jest to mocny argument, by był to priorytet polityk zdrowotnej, nie wspominając o kosztach jednostkowych, kosztach rodzin i innych pośrednich kosztach społecznych” – mówił dr Balicki, były minister zdrowia.

Przypomniał, że zanim ruszył pilotaż centrów zdrowia psychicznego, Polska pozostawała „na dole w tabeli europejskiej”, dlatego wyznaczono próg 5 proc., odnoszący się do wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na opiekę psychiatryczną.

„Gdyby to porównać z obecnym poziomem wydatków, to jeszcze brakuje nam 1,5 mld zł” – wyliczył.

Przewodniczący Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwu Zdrowia prof. Jacek Wciórka przypomniał, że potrzeba zmiany modelu psychiatrii w końcu dojrzała i polityka w zakresie zdrowia psychicznego przekroczyła Rubikon. Wyraził też nadzieję, że te wszystkie działania przywrócą psychiatrii odpowiednie miejsce.

Z kolei wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że podstawowym elementem tej reformy jest odejście od leczenia szpitalnego, co się – jego zdaniem – powoli udaje. Odbudowywane są kadry.

„Cieszymy się, że coraz więcej osób rozpoczyna specjalizację z psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży, bo to jest wąskie gardło” – zauważył. Zaznaczył też, że zwiększono nakłady na opiekę psychiatryczną i na farmakoterapię dla tych pacjentów.

„Chcemy, by pacjenci byli zwróceni swoim rodzinom, pracodawcom (…). To jest dopiero początek drogi i mam nadzieję, że za 2-3 lata sytuacja będzie diametralnie różna” – powiedział.

Przypomniał też, że resort wydłużył pilotaż do końca 2022 r. Pilotaż rozpoczął się w lipcu 2018 r. i wstępnie miał trwać do połowy przyszłego roku.

Eksperci, przedstawiając szczegóły reformy, przede wszystkim skupili się na tym, co udało się do tej pory osiągnąć. Mówili o centrach zdrowia psychicznego, czyli miejscach, w który pacjent może liczyć na psychiatryczne i terapeutyczne wsparcie blisko swojego domu. Do tej pory powstało ich 33. Funkcjonują w 16 województwach i obejmują działaniem 3,8 mln osób, czyli 12 proc. ludności.

cały tekst: https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/eksperci-zdrowie-psychiczne-powinno-byc-priorytetem-polityk-zdrowotnej,113507.html

Źródło: wnp.pl

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.