Aktualności

Eksperci: zdrowie psychiczne powinno być priorytetem polityki zdrowotnej

14.12.2020

Zdrowie psychiczne powinno być priorytetem polityki zdrowotnej – podkreślił dr Marek Balicki w czasie konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu tego, co się udało, a co nie w reformie psychiatrii. Eksperci mówili, że opieka psychiatryczna pomału się zmienia i coraz lepiej odpowiada potrzebom pacjentów.

Kierownik Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dr Marek Balicki, wyjaśniając założenia reformy psychiatrii, podkreślił, że zdrowie psychiczne powinno być priorytetem polityki zdrowotnej, chociażby dlatego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje najwięcej na świadczenia związane z niezdolnością do pracy wynikającą ze schorzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Stanowiły one w minionym roku 16,2 proc. jego wydatków ogółem, tymczasem związane z układam krążenia – 9,5 proc., oddechowego – 8 proc., a z nowotworami – 4,7 proc.

„Jest to mocny argument, by był to priorytet polityk zdrowotnej, nie wspominając o kosztach jednostkowych, kosztach rodzin i innych pośrednich kosztach społecznych” – mówił dr Balicki, były minister zdrowia.

Przypomniał, że zanim ruszył pilotaż centrów zdrowia psychicznego, Polska pozostawała „na dole w tabeli europejskiej”, dlatego wyznaczono próg 5 proc., odnoszący się do wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na opiekę psychiatryczną.

„Gdyby to porównać z obecnym poziomem wydatków, to jeszcze brakuje nam 1,5 mld zł” – wyliczył.

Przewodniczący Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwu Zdrowia prof. Jacek Wciórka przypomniał, że potrzeba zmiany modelu psychiatrii w końcu dojrzała i polityka w zakresie zdrowia psychicznego przekroczyła Rubikon. Wyraził też nadzieję, że te wszystkie działania przywrócą psychiatrii odpowiednie miejsce.

Z kolei wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że podstawowym elementem tej reformy jest odejście od leczenia szpitalnego, co się – jego zdaniem – powoli udaje. Odbudowywane są kadry.

„Cieszymy się, że coraz więcej osób rozpoczyna specjalizację z psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży, bo to jest wąskie gardło” – zauważył. Zaznaczył też, że zwiększono nakłady na opiekę psychiatryczną i na farmakoterapię dla tych pacjentów.

„Chcemy, by pacjenci byli zwróceni swoim rodzinom, pracodawcom (…). To jest dopiero początek drogi i mam nadzieję, że za 2-3 lata sytuacja będzie diametralnie różna” – powiedział.

Przypomniał też, że resort wydłużył pilotaż do końca 2022 r. Pilotaż rozpoczął się w lipcu 2018 r. i wstępnie miał trwać do połowy przyszłego roku.

Eksperci, przedstawiając szczegóły reformy, przede wszystkim skupili się na tym, co udało się do tej pory osiągnąć. Mówili o centrach zdrowia psychicznego, czyli miejscach, w który pacjent może liczyć na psychiatryczne i terapeutyczne wsparcie blisko swojego domu. Do tej pory powstało ich 33. Funkcjonują w 16 województwach i obejmują działaniem 3,8 mln osób, czyli 12 proc. ludności.

cały tekst: https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/eksperci-zdrowie-psychiczne-powinno-byc-priorytetem-polityk-zdrowotnej,113507.html

Źródło: wnp.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.