Aktualności

Gdy reforma wymaga reformy, czyli jak się leczy polską psychiatrię. Rozmowa z doktorem Markiem Balickim

30.11.2020

W Magazynie tvn24 ukazała się rozmowa z doktorem Markiem Balickim, kierownikiem Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Opowiada w niej, jak ma wyglądać idealna opieka psychiatryczna w Polsce i czy system jest gotowy, żeby pomagać tu i teraz. Wywiad przeprowadził Radomir Wit.

Fragment rozmowy:
Czym środowiskowy model różni się od dotychczasowego?
Teraz jest tak, że poradnia zdrowia psychicznego może powiedzieć pacjentowi, który ma kryzys, że wyczerpał się limit przyjęć, kolejka na trzy miesiące, proszę szukać gdzie indziej.

Czyli moja depresja musi czekać trzy miesiące?
Tak to niestety w wielu miejscach wygląda.

To obowiązujący system?
Tak. A w centrum zdrowia psychicznego będą musieli się nami zająć od razu. Jest punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny czynny codziennie, w dni robocze od 8 do 18. Gdy przyjdziemy lub zadzwonimy, to musi się nami zająć profesjonalista. To może być terapeuta środowiskowy, najczęściej to będzie jednak psycholog, pielęgniarka psychiatryczna. Na czym to polega? Załóżmy, że przychodzimy, bo trzeba pomóc komuś w rodzinie…

Ale nie wiemy, jak to zrobić…
Więc pójdę do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego i przedstawię problem, nawet nie podając, kogo to dotyczy, jak się nazywa ta osoba. Dostaję informację, co mam zrobić i gdzie dostanę pomoc – w jakiej formie.

I mogę tak wejść z ulicy? W ramach ubezpieczenia zdrowotnego?
Na tym to polega. To działa na zasadzie „drop in – walk in”, czyli wpadnę, gdy jest potrzeba. Gdy zgłosimy się z własnym problemem – czujemy się źle, zmęczeni, nie możemy spać – to psycholog na miejscu oceni nasz stan zdrowia psychicznego i jeśli uzna, że to problem pilny – na przykład depresja nasilona w stopniu umiarkowanym – to w ciągu trzech dni, a nawet tego samego lub następnego dnia, mamy umówioną wizytę u lekarza psychiatry. Rozpoczyna się leczenie.

Brzmi dobrze, ale pytanie, ilu Polaków w tym momencie ma taką opiekę?
Docelowo jedno centrum ma przypadać na 100-120 tysięcy dorosłych Polaków. W tej chwili mamy ponad 31 milionów dorosłych Polaków, a około 3,5 miliona mieszka tam, gdzie działają już takie centra zdrowia psychicznego.

Cała rozmowa: https://tvn24.pl/premium/sytuacja-polskiej-psychiatrii-rozmowa-z-markiem-balickim-4762471

Źródło: tvn24

Życzenia Wielkanocne

05.04.2023
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu szczęścia, wielu radosnych chwil i pięknych więzi z ludźmi. Dziękujemy za to, że razem tworzymy wspólnotę wspierających się ludzi. 

Wystawa pod nazwą „Nie jesteś sam” na okoliczność obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją

17.02.2023
Wystawa pod nazwą "Nie jesteś sam" na okoliczność obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada na 23 lutego 2023 r., na której będą prezentowane prace pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe z Dziennych Oddziałów Psychiatrycznych (oddziały Centrum z Myślenic oraz ze Skawiny).

Projekt Standardu Diagnostyczno-Terapeutycznego w Centrum Zdrowia Psychicznego

17.01.2023
Wynikające z umowy działanie Biura ds. pilotażu na 2022 r. było prowadzenie i koordynacja opracowania we współpracy z towarzystwami naukowymi standardu diagnostyczno-terapeutycznego i opracowanie rekomendacji dotyczących finansowania opieki psychiatrycznej i transformacji systemu.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

13.01.2023
Do konsultacji publicznych przekazano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030. Projekt kładzie nacisk m.in. na wprowadzenie modelu opieki środowiskowej.

Nowa Dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii

10.01.2023
Dr n. med. Anna Depukat, dotychczasowy kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego objęła stanowisko dyrektora Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

05.01.2023
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Szanowni Państwo, życzymy pięknych, radosnych Świąt. Niech odradza się wszystko, co dobre, świetliste. Zdrowia. Wiele jest dróg do drugiego człowieka. Znajdujmy te drogi i trzymajmy się ich. Oddzielnie jesteśmy kroplami, razem jesteśmy oceanem. Razem możemy więcej. Szczęścia we wszystkich aspektach życia.

23.12.2022

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy

23.12.2022
Opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2022 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy.