Aktualności

Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym? Rozmowa w radiowej Trójce z Grzegorzem Sajem i Katarzyną Szczerbowską Kisielińską

03.08.2020

W Trzecim Programie Polskiego Radia odbyła się dwugodzinna rozmowa o tym, jak sobie radzić z kryzysami psychicznymi: https://www.polskieradio.pl/9/8134/Artykul/2556592,Jak-radzic-sobie-z-kryzysami-psychicznymi

Gośćmi audycji Nie do powiedzenia byli Grzegorz Saj i Katarzyna Szczerbowska Kisielińska.
Opowiedzieli, jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym, o leczeniu bez zgody, przymusie bezpośrednim, czym jest psychoza, jak kryzys się objawia, gdzie szukać pomocy w kryzysie, jakie wsparcie można dostać w Centrach Zdrowia Psychicznego, kim są asystenci zdrowienia, jak pomagać bliskim doświadczającym kryzysu i jak zadbać w tym pomaganiu o siebie oraz czy rzecznicy pracują w oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży i z jakimi problemami tam się spotykają a także jak rzecznicy pomagają osobom starszym chorującym psychicznie?

Grzegorz Saj jest dyrektorem departamentu ds. zdrowia psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, byłym Rzecznikiem Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, co oznacza, że pracował na oddziałach szpitali pomagając pacjentom.

Katarzyna Szczerbowska Kisielińska jest rzeczniczką Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, wcześniej pracowała jako dziennikarka, jest w radzie Fundacja eF kropka, należy do Akademii Liderów Cogito, jest osobą z doświadczeniem kryzysu psychicznego, z diagnozą schizofrenii paranoidalnej, od wielu lat działa na rzecz pacjentów psychiatrycznych.
Rozmowę poprowadzi Agnieszka Furtak-Bilnik.

 

Link do Fundacji: https://www.facebook.com/fundacjaefkropka/?__tn__=K-R-R-R&eid=ARBxeqGGNqX6yf0HhpCjiDoGNjLFMfRv9kqIacf6Ll9qigOjyyMvhjkbLKAcxrQ1tdlBA_0wzCeOA_Uv&fref=mentions&__xts__%5B0%5D=68.ARBXgozRnjDVFwWu30u6sPAI87iW13N8KAleE_joijd_VywSf5gkgb8HzTdXNhQHlbGt21vHZwb2M9WoIMQZwoa6WnLFTT_0tlD4vOvJj0qo_3UJ8v9TmjN7w3OsAtUQoj_-NPtccYVeu90qeK9qwxw8aGLsuMPLP5E-dMTvefO3CQd6Xmk9S1YyqGDAMPkWBP7nUmhLGxvFuPAuNH2rEtXpWBzzPWyUOidBiVrT6Ue_UR23noF5wnsETPUJAwm-EvRCP4q3CL9luoAJowv4wMLBV-8P8I6QN1i777bVFBZzIe0NiqxdyozqgKy9gfx_TQ4

Życzenia Wielkanocne

05.04.2023
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu szczęścia, wielu radosnych chwil i pięknych więzi z ludźmi. Dziękujemy za to, że razem tworzymy wspólnotę wspierających się ludzi. 

Wystawa pod nazwą „Nie jesteś sam” na okoliczność obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją

17.02.2023
Wystawa pod nazwą "Nie jesteś sam" na okoliczność obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada na 23 lutego 2023 r., na której będą prezentowane prace pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe z Dziennych Oddziałów Psychiatrycznych (oddziały Centrum z Myślenic oraz ze Skawiny).

Projekt Standardu Diagnostyczno-Terapeutycznego w Centrum Zdrowia Psychicznego

17.01.2023
Wynikające z umowy działanie Biura ds. pilotażu na 2022 r. było prowadzenie i koordynacja opracowania we współpracy z towarzystwami naukowymi standardu diagnostyczno-terapeutycznego i opracowanie rekomendacji dotyczących finansowania opieki psychiatrycznej i transformacji systemu.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

13.01.2023
Do konsultacji publicznych przekazano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030. Projekt kładzie nacisk m.in. na wprowadzenie modelu opieki środowiskowej.

Nowa Dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii

10.01.2023
Dr n. med. Anna Depukat, dotychczasowy kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego objęła stanowisko dyrektora Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

05.01.2023
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Szanowni Państwo, życzymy pięknych, radosnych Świąt. Niech odradza się wszystko, co dobre, świetliste. Zdrowia. Wiele jest dróg do drugiego człowieka. Znajdujmy te drogi i trzymajmy się ich. Oddzielnie jesteśmy kroplami, razem jesteśmy oceanem. Razem możemy więcej. Szczęścia we wszystkich aspektach życia.

23.12.2022

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy

23.12.2022
Opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2022 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy.