Aktualności

Asystenci zdrowienia – nadzieja i wsparcie w reformowanej psychiatrii, konferencja prasowa

10.09.2020

Dzisiaj odbyło się śniadanie prasowe „Asystenci zdrowienia – nadzieja i wsparcie w reformowanej psychiatrii”

Asystent zdrowienia to osoba, która doświadczyła kryzysu zdrowia psychicznego i skończyła odpowiedni kurs, by wspierać osoby trwające w kryzysie i ich bliskich. Asystenci zdrowienia pomagają pacjentom na oddziałach całodobowych, pracują w Centrach Zdrowia Psychicznego, które powstają w Polsce w ramach transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolowaniu w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego: blisko domu, szybkiego, przyjaznego, włączającego w terapię bliskich, jak najbardziej dostosowanego do danego przypadku, podążającego za dynamiką kryzysu, skoncentrowanego na wspieraniu w procesie zdrowienia.
Asystenci zdrowienia są dla pacjentów inspiracją, wzorem tego, że można wracać do zdrowia po kryzysie.

Na konferencji o roli asystentów zdrowienia opowiadali:

Anna Olearczuk, asystentka zdrowienia w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych Warszawa-Bielany i w Wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie. Należy do Stowarzyszenie Asystentów Zdrowienia, jest edukatorką Fundacji eFkropka. Mówiła jak w zdrowieniu ważna jest rozmowa z pacjentem, bycie przy nim, towarzyszenie mu i wspomaganie też jego rodziny.

Ivan Sitsko, asystent zdrowienia na oddziale całodobowym F7 Instytutu Psychiatrii i Neurologii dla ludzi doświadczających choroby afektywnej dwubiegunowej. Należy do Stowarzyszenia Asystentów Zdrowienia. Opowiadał m.in. o ceremoniach parzenia herbaty, które co czwartek organizuje dla pacjentów. Herbata, rozmowa o jej smaku jest pretekstem do spotkania się, do celebrowania trwającej właśnie chwili, bycia razem, wspólnej rozmowy. Ivan Sitsko prowadzi też bajkoterapię, gna której rozmowa toczy się wokół przeczytanej opowieści, towarzyszy pacjentom na zajęciach w sali gimnastycznej, chodzi z nimi na spacery. Pracuje na oddziale, na którym kiedyś był leczony.

dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, lekarz psychiatra, ordynator oddziału zapobiegania nawrotom w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, osoba z doświadczeniem współpracy z asystentami zdrowienia.

Anna Bielańska, psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor. Osoba zajmująca się szkoleniem na asystenta zdrowienia prowadzonym przez Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.

Prof. Jacek Wciórka, przewodniczący Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, wieloletni pracownik Instytutu Psychiatrii i Neurologii, jeden z inicjatorów rozwijania w Polsce leczenia środowiskowego

Gości przywitał dr Marek Balicki, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Organizatorem spotkania było Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Dziękujemy wszystkim asystentom zdrowienia, którzy przyszli na konferencję, żeby móc odpowiadać na pytania dziennikarzy. Wywiadu były nagrywane w kawiarni obok sali konferencyjnej, gdzie ze względu na pandemię mogła wejść ograniczona liczba osób.

Przedstawicielami asystentów byli Monika Federowicz, Dagmara Dulęba-Poluszyńska, Elżbieta Jełowicka, Robert Michałkiewicz, Joanna Rogalska.

Dziękujemy też za uczestniczenie w konferencji panu Grzegorzowi Sajowi z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Za pomoc w zorganizowaniu spotkania dziękujemy Polskiej Agencji Prasowej

Dane do kontaktu:

Katarzyna Szczerbowska Kisielińska, rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, kkisielinska@ipin.edu.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.