Balicki: pierwsze efekty pilotażu zmian w psychiatrii dorosłych są zachęcające

Pierwsze efekty pilotażu zmian w psychiatrii dorosłych są zachęcające; za wcześnie na twarde dane statystyczne, ale widać korzystne zmiany – ocenił w środę (15 maja) kierownik biura pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) dr Marek Balicki.

– Pilotaż wprowadzania psychiatrii środowiskowej dla dorosłych ruszył w lipcu ub.r. Zmiana polega na odchodzeniu od modelu polegającego głównie na pobycie w szpitalu psychiatrycznym, na rzecz opieki w miejscu zamieszkania”- przypomniał Balicki.

Odpowiedzialność za zorganizowanie opieki przekazano Centrom Zdrowia Psychicznego dla dorosłych. Ruszyło 27 takich centrów. – Każde z nich ma zadanie zorganizować w podstawowym, szerokim zakresie opiekę psychiatryczną dla mieszkańców określonego regionu. Przeciętnie liczba mieszkańców objętych opieką wynosi między 50, a 200 tys. – podał.

Balicki wyjaśniał, że każde z centrów ma oddział psychiatryczny, oddział dzienny, zespół leczenia środowiskowego, domowego i poradnię zdrowia psychicznego. Personel tych form opieki – jak zaznaczył – stanowi jeden wspólny zespół, który koordynuje i współpracuje ze sobą w udzielaniu pomocy.

źródło: PAP/ Rynek Zdrowia