Będzie więcej Centrów Zdrowia Psychicznego

Rozbudowę sieci Centrów Zdrowia Psychicznego planują w przyszłym roku Biuro do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o miejsca, w których osoby z problemami psychicznymi mogą otrzymać kompleksową pomoc. Na razie w ramach pilotażu w całej Polsce działają 33 takie punkty.

Każde Centrum ma swój punkt zgłoszeniowy, który pracuje przez dziesięć godzin dziennie. Tam pacjent musi zostać przyjęty od razu bez wcześniejszego umawiania się, stania w kolejce. Podczas rozmowy ze specjalistą ustalany jest plan pomocy. W pilnych przypadkach musi ona ruszyć nie później niż w ciągu 72 godzin a często rusza od razu. Wprost z punktu pacjent trafia na konsultację z psychiatrą.

Najnowsze zapowiedzi wskazują, że jest szansa na złagodzenie w przygotowywanej ustawie zapisów dotyczących możliwości wejścia do sieci Centrów Zdrowia Psychicznego. Zniesiony ma być obowiązek posiadania własnego oddziału psychiatrycznego tak, aby konkretny punkt mógł korzystać z oddziału w innej placówce – tłumaczy w rozmowie z RMF FM profesor Jacek Wciórka, przewodniczący Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, wieloletni pracownik Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Zdaniem specjalistów, już teraz jest wiele sygnałów zapowiadających, że potrzeby będą bardzo duże. Wpływ na to ma oczywiście pandemia koronawirusa. Utrata pracy, narosłe konflikty rodzinne i środowiskowe, często po burzliwych czasach przychodzi fala kryzysów lękowych i depresyjnych, musimy być na to przygotowani – dodaje profesor Jacek Wciórka w rozmowie z naszym reporterem. Plan przedstawiony przez Biuro do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zakłada, że do końca 2027 roku Centrum Zdrowia Psychicznego działać będzie w każdym powiecie w Polsce.

cały tekst: https://twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/psychika/news-bedzie-wiecej-centrow-zdrowia-psychicznego-reakcja-na-sytuac,nId,4926635

Autor: Michał Dobrołowicz

Źródło: twojezdrowie.rmf24