Centrum Zdrowia Psychicznego będzie w każdym powiecie

Centra Zdrowia Psychicznego pomagają w zdrowieniu i utrzymaniu zdrowia pacjenta, ale także wspierają rodziny osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Tworzenie Centrów jest podstawą Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Od 2018 roku. w ramach pilotażu programu powstały w Polsce 33 takie miejsca. Program potrwa do końca 2022 roku. Szacuje się, że w tym czasie w Polsce powstanie ponad 300 Centrów Zdrowia Psychicznego.

Dorota Olczyk, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Psychicznego Ministerstwa Zdrowia i przewodnicząca zespołu do spraw kontynuacji reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego tłumaczy, że Centra Zdrowia Psychicznego, czyli opieka środowiskowa jest opieką podstawową w zakresie opieki psychiatrycznej.

Centra Zdrowia Psychicznego nie tylko w dużych miastach

– Centra Zdrowia Psychicznego dają kompleksowość i ciągłość leczenia. Od 2018 r. w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego powstały w Polsce 33 takie miejsca. Na szczęście, reforma teraz przyśpiesza i planujemy z etapu pilotażu przejść do etapu systemowego wdrążenia – mówi dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, kierowniczka Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP). – Docelowo tych Centrów w Polsce ma być ponad 300. Ponieważ planuje się, że takie Centrum ma powstać w każdym powiecie – mówi Dorota Olczyk. – W listopadzie ma ruszyć kolejne sześć. Być może zostaną włączane do pilotażu, jednak wolelibyśmy, aby nowe Centra ruszały już w perspektywie systemowej – zaznaczyła.

 

Cały tekst: https://www.ann-zdrowie.pl/baza-newsow/centra-zdrowia-psychicznego/?fbclid=IwAR2g76_gh6kUwhA9qE2wnRXhDqqWwoMVst77czuzvjG0xNkid1KIl6WYajU

Źródło: zdrowie.pl