Co to jest szpital psychiatryczny?

Fundacja OSF-P serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej szpitalnictwu psychiatrycznemu VIII Otwarte Seminarium Filozoficzno-Psychiatrycznych pt. SZPITAL, która odbędzie się w dniach 11-12 maja w sali konferencyjnej 316 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55/66).
 
Dzięki konferencji chcemy lepiej zrozumieć, czym jest szpital psychiatryczny. Do tego celu inicjujemy interdyscyplinarną dyskusję obejmującą takie dziedziny, jak: filozofia psychiatrii, etyka i antropologia medyczna, filozofia nauki, teoria społeczna i filozofia kultury. 
 
Do tematów szczegółowych należy m.in. status wiedzy eksperckiej i aksjologiczne uwarunkowania decyzji i diagnozy, filozofia i architektura kliniki, mity i kulturowe wyobrażenia narosłe wokół instytucji szpitala psychiatrycznego, mądrość i sztuka leczenia, kodeksy i wartości w obszarze zdrowia psychicznego. Chcemy rozmawiać także o konkretnych budynkach szpitalnych – współczesnych i historycznych. Chcemy w końcu przypomnieć „filozofię kliniki” zawarte w pismach Antoniego Kępińskiego, Kazimierza Dąbrowskiego i Kazimierza Jankowskiego.
 
Podjęty zostanie także temat trwającej aktualnie reformy polskiego systemu ochrony zdrowia psychicznego, polegającej m.in. na zmianie statutu i sposobu organizacji szpitali oraz roli osób chorujących psychicznie w tym systemie.
 
Do zgłaszania referatów zapraszamy pracowników służby zdrowia, psychiatrów, psychologów, pielęgniarki, humanistów, filozofów, etyków oraz pacjentów, a także wszystkich, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami na temat historycznego i współczesnego, polskiego i światowego szpitalnictwa psychiatrycznego oraz związków nauk humanistycznych z kwestiami zdrowia i niezdrowia psychicznego.
 
Na zgłoszenia 20-minutowych wystąpień czekamy do 7 kwietnia. 
 
Więcej na stronie https://osfp.org.pl/szpital/.
 
Zapraszamy także do śledzenia facebookowej strony wydarzenia: https://bit.ly/2TQGQk1
 
Wstęp wolny