Eksperci: zdrowie psychiczne powinno być priorytetem polityki zdrowotnej

Zdrowie psychiczne powinno być priorytetem polityki zdrowotnej – podkreślił dr Marek Balicki w czasie konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu tego, co się udało, a co nie w reformie psychiatrii. Eksperci mówili, że opieka psychiatryczna pomału się zmienia i coraz lepiej odpowiada potrzebom pacjentów.

Kierownik Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dr Marek Balicki, wyjaśniając założenia reformy psychiatrii, podkreślił, że zdrowie psychiczne powinno być priorytetem polityki zdrowotnej, chociażby dlatego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje najwięcej na świadczenia związane z niezdolnością do pracy wynikającą ze schorzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Stanowiły one w minionym roku 16,2 proc. jego wydatków ogółem, tymczasem związane z układam krążenia – 9,5 proc., oddechowego – 8 proc., a z nowotworami – 4,7 proc.

“Jest to mocny argument, by był to priorytet polityk zdrowotnej, nie wspominając o kosztach jednostkowych, kosztach rodzin i innych pośrednich kosztach społecznych” – mówił dr Balicki, były minister zdrowia.

Przypomniał, że zanim ruszył pilotaż centrów zdrowia psychicznego, Polska pozostawała “na dole w tabeli europejskiej”, dlatego wyznaczono próg 5 proc., odnoszący się do wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na opiekę psychiatryczną.

“Gdyby to porównać z obecnym poziomem wydatków, to jeszcze brakuje nam 1,5 mld zł” – wyliczył.

Przewodniczący Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwu Zdrowia prof. Jacek Wciórka przypomniał, że potrzeba zmiany modelu psychiatrii w końcu dojrzała i polityka w zakresie zdrowia psychicznego przekroczyła Rubikon. Wyraził też nadzieję, że te wszystkie działania przywrócą psychiatrii odpowiednie miejsce.

Z kolei wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że podstawowym elementem tej reformy jest odejście od leczenia szpitalnego, co się – jego zdaniem – powoli udaje. Odbudowywane są kadry.

“Cieszymy się, że coraz więcej osób rozpoczyna specjalizację z psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży, bo to jest wąskie gardło” – zauważył. Zaznaczył też, że zwiększono nakłady na opiekę psychiatryczną i na farmakoterapię dla tych pacjentów.

“Chcemy, by pacjenci byli zwróceni swoim rodzinom, pracodawcom (…). To jest dopiero początek drogi i mam nadzieję, że za 2-3 lata sytuacja będzie diametralnie różna” – powiedział.

Przypomniał też, że resort wydłużył pilotaż do końca 2022 r. Pilotaż rozpoczął się w lipcu 2018 r. i wstępnie miał trwać do połowy przyszłego roku.

Eksperci, przedstawiając szczegóły reformy, przede wszystkim skupili się na tym, co udało się do tej pory osiągnąć. Mówili o centrach zdrowia psychicznego, czyli miejscach, w który pacjent może liczyć na psychiatryczne i terapeutyczne wsparcie blisko swojego domu. Do tej pory powstało ich 33. Funkcjonują w 16 województwach i obejmują działaniem 3,8 mln osób, czyli 12 proc. ludności.

cały tekst: https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/eksperci-zdrowie-psychiczne-powinno-byc-priorytetem-polityk-zdrowotnej,113507.html

Źródło: wnp.pl