Fundacja eFkropka na Pol’and’Rock

Przeciwdziałająca stygmatyzowaniu osób z doświadczeniem kryzysu Fundacja eFkropka na Pol’and’Rock Festival zaprasza uczestników tej imprezy do swojego namiotu. Można w nim usłyszeć, jak wygląda kryzys psychiczny z perspektywy osoby, która go doświadcza. Spotkać się z osobami, które doświadczyły kryzysu. Dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy, jeśli ze zdrowiem psychicznym dzieje się coś niepokojącego. Dzięki Cleo Ćwiek, modelce z doświadczeniem choroby afektywnej dwubiegunowej, prowadzonej przez nią Fundacji Można Zwariować i firmie informatycznej CinematicVR w specjalnych goglach będzie można zobaczyć symulację tego, jak wygląda doświadczenie psychozy. Wśród ulotek rozdawanych na festiwalu jest także informacja o Centrach Zdrowia Psychicznego. Oto jej treść:

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba:

– masz ogromne kłopoty ze spaniem, nie możesz zasnąć, śpisz zdecydowanie za dużo

– masz skoki nastroju od ogromnej euforii po stany depresyjne

– zauważasz kłopoty z pamięcią krótkotrwałą

– masz lęki, fobie, ataki paniki

– towarzyszy ci rozdrażnienie, silniejsze odbieranie dźwięków

– czujesz utratę chęci życia, atakują ciebie myśli samobójcze

– masz nagłe skoki wagi – utrata jej lub przybieranie na niej

– odczuwasz chęć izolacji

– psują ci się poprawne dotąd relacje z ludźmi

– masz kłopoty z koncentracją, nauką

– kompulsywne wykonujesz jakieś czynności

– towarzyszy ci lęk czy smutek odczuwany po stracie bliskiej osoby, rozstaniu, utracie pracy, przerwaniu nauki

Mogą to być oznaki, że warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Czekają oni na Ciebie w Centrach Zdrowia Psychicznego. Jest ich 27. Powstały w zeszłym roku, żeby uczynić opiekę psychiatryczną i psychologiczną bardziej dostępną i zróżnicowaną. Sprawdź czy w twojej dzielnicy lub powiecie jest takie miejsce. Pełna lista centrów i informacja o tym, jaki jest obszar ich działania, znajduje się na stronie czp.org.pl

Centra mają też swój profil na fb – Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego.

Jak wygląda wizyta w Centrum Zdrowia Psychicznego?

Specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra, czekają tu na Ciebie w Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym.

Nie obowiązują żadne zapisy. Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować się wcześniej. Do Centrum Zdrowia Psychicznego możesz przyjść w każdej chwili (w godzinach jego pracy) szukając pomocy dla siebie lub dla bliskiej sobie osoby. Możesz przyjść ze swoim problemem lub przyprowadzić bliską osobę, której stan Ciebie niepokoi.

Centrum Zdrowia Psychicznego czynne jest w każdy dzień powszedni od poniedziałku do piątku, od 8 do 10 godzin na dobę w zależności od miejsca, w którym się znajduje. Najczęściej od godz. 8 do 18.

Jeśli Ty jesteś zaniepokojony swoim zdrowiem, do Centrum Zdrowia Psychicznego możesz przyjść sam lub z bliskimi, żeby czuć się raźniej. Jeśli się zgodzisz, bliska osoba będzie przy Tobie podczas konsultacji. Będzie mogła opowiedzieć specjaliście, o tym jakie objawy w Twoim zachowaniu ją niepokoją. Jeśli nie będziesz chciał, żeby komentowała Twój stan, może po prostu siedzieć obok, żebyś czuł się bezpieczniej.

Specjalista, który z Tobą porozmawia, zbada Cię i ewentualnie zrobi wywiad rodzinny z Tobą i bliskimi, po prostu w Wami porozmawia, i opracuje dla Ciebie plan leczenia. Jeśli Twój przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym. Będzie tak ułożone, żeby jak najlepiej pasowało do twoich potrzeb, do problemów, z którymi się borykasz. Może się okazać, że będą Ci potrzebne regularne konsultacje z psychiatrą, terapia prowadzona przez psychologa – indywidualna lub grupowa, leczenie w trybie dziennym (rano będziesz wchodził na oddział, gdzie przez cały dzień są zajęcia terapeutyczne a po południu wracał do domu), pielęgniarka środowiskowa będzie odwiedzała Cię w domu, dostaniesz wparcie od asystenta zdrowienia, osoby po kryzysie psychicznym, która po odpowiednim przeszkoleniu służy pomocą osobom, którzy w kryzysie trwają i ich bliskim.

Terapia i leczenie nie musi odbywać się w tym samym miejscu w którym jest Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny. Z Centrum Zdrowia Psychicznego współpracują oddziały i przychodnie w jego okolicy. Może się okazać, że terapia będzie bardzo blisko Twojego domu.

Kto może szukać pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego? Każdy, kto skończył 18 lat i mieszka na terenie, którym ono się opiekuje.

Więcej informacji o Centrach Zdrowia Psychicznego znajdziesz na stronie centrów czp.org.pl i na profilu na Facebooku – Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego

Kontakt: biuro.pilotaz@ipin.edu.pl , tel. 22 458 27 76

Gdzie jeszcze szukać pomocy? Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, tel. 800 70 2222. Telefon czynny przez całą dobę. Dyżurują przy nim psycholodzy Fundacji ITAKA. Udzielają porad i kierują do odpowiedniej placówki w danym regionie.

 

Gdzie szukać pomocy, jeśli nie ukończyłeś 18 lat?

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny codziennie całą dobę.

rys. Aleksandra Kropielnicka