Aktualności

Grupa rozwoju kreatywności – plastyczna, jedna z grup wsparcia Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie

31.08.2020

Już w najbliższą sobotę, 5 września – początek o godz. 18,  Kamil Lorenc zrelacjonuje swoją wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim podczas ostatniego, 20 webinaru, na #PoGodnySzlak 2020. Kamil Lorenc, informatyk z Warszawy, przeszedł 500 km przez góry w solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi. Webinaru będzie można posłuchać na żywo na profilach na Facebooku Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego. Godzina rozpoczęcia rozmowy zostanie podana w tych miejscach, jest jeszcze ustalana z panem Kamilem.
Zapraszamy też do wysłuchania rozmowy w Radiu dla Ciebie: https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-wedrowka-glownym-szlakiem-beskidzkim-w-szczytnym-celu/?fbclid=IwAR11XPO32KFYb9JVQ8uipIZmEgmk89BQHnPTJpSVDDIA2zbrSyROPE5TlNw.

Do soboty 5 września możecie Państwo wesprzeć jeszcze zbiórkę zainicjowaną przez Kamila na rzecz realizacji celów statutowych naszej fundacji:
pomagam.pl/pogodnyszlak

Kamil Lorenc swoją wędrówką chciał przypomnieć o potrzebach osób chorujących psychicznie, ich prawach, wyrazić sprzeciw wobec stygmatyzacji tych ludzi. Żeby wesprzeć ideę transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania się psychiatrii środowiskowej – leczenia blisko domu, szybkiego, przyjaznego, włączającego w terapię otoczenie osoby doświadczającej kryzysu psychicznego, dostosowanego jak najbardziej do danej osoby, podążającego za dynamiką chorowania. Skupienia się na wspieraniu pacjenta w procesie zdrowienia. Leczenia, o ile to tylko możliwe, bez hospitalizacji odrywającej od życia a jeśli jest konieczna w trosce, by była jak najkrótsza i żeby pacjent po niej został otoczony opieką środowiskową, na przykład w Centrum Zdrowia Psychicznego, których mamy już w Polsce 30, uruchamianych w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Gdzie są, jakim obszarem się opiekują, jak działają można sprawdzić na ich stronie: czp.org.pl i na profilu na Facebooku Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego.

Partnerem akcji #PoGodnySzlak była Fundacja eFkropka. Codziennie w jej ramach na prowadzonych przez nią profilach na Facebooku, Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego, odbywały się rozmowy z osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego i specjalistami na tematy związane ze zdrowiem psychicznym, m.in. o roli aktywności fizycznej w zdrowieniu, depresji poporodowej, roli asystenta zdrowienia czyli osoby, która przeszła przez kryzys i po odpowiednim przeszkoleniu służy wsparciem pacjentom psychiatrycznym i ich bliskim w szpitalach, domach samopomocy, Centrach Zdrowia Psychicznego i Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego. Wszystkie rozmowy są dostępne na fundacyjnych profilach na Facebooku jak i na kanale na YouTube Fundacja eFkropka.

W ramach akcji Kamil Lorenc zbierał pieniądze na działania Fundacji eFkropka. Kiedy zdarzało mu się dostać zniżki w schroniskach, wszystkie zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wpłacał na zbiórkę dla Fundacji eFkropka.

Fundacja eFkropka prowadzi szkolenia Razem Wbrew Stereotypom, na których osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego mówią jak on wygląda z perspektywy człowieka, którego dotyka, o tym, co pomaga wrócić do zdrowia, jak o nie dbać, w jaki sposób wspierać ludzi w kryzysie, gdzie, kiedy i jakiej szukać pomocy w przypadku załamania zdrowia psychicznego. Prowadzi także warsztaty dla osób z doświadczeniem kryzysu tak, by wspierać ich w procesie zdrowienia, pomóc walczyć z antystygmatyzacją. Fundacja planuje tłumaczyć i wydawać książki związane z tematem zdrowia psychicznego. Prowadzi grupę integracyjną i grupę wsparcia. Próbuje wspierać ludzi po kryzysie w powrocie do pracy. Więcej na temat Fundacji eFkropka można przeczytać na stronie ef.org.pl

Wesprzeć jej działania można wpłacając pieniądze na konto: 56 1750 1312 6886 6163 2377 9728

Patronami akcji #PoGodnySzlak byli Rzecznik Praw Pacjenta i Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.