Jak działają Centra Zdrowia Psychicznego?

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba:

– masz ogromne kłopoty ze spaniem, nie możesz zasnąć, śpisz zdecydowanie za dużo
– masz skoki nastroju od ogromnej euforii po stany depresyjne
– zauważasz kłopoty z pamięcią krótkotrwałą
– masz lęki, fobie, ataki paniki
– towarzyszy ci rozdrażnienie, silniejsze odbieranie dźwięków
– czujesz utratę chęci życia, atakują ciebie myśli samobójcze
– masz nagłe skoki wagi – utrata jej lub przybieranie na niej
– odczuwasz chęć izolacji
– psują ci się poprawne dotąd relacje z ludźmi
– masz kłopoty z koncentracją, nauką
– kompulsywne wykonujesz jakieś czynności
– towarzyszy ci lęk czy smutek odczuwany po stracie bliskiej osoby, rozstaniu, utracie pracy, przerwaniu nauki

Mogą to być oznaki, że warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Czekają oni na Ciebie w Centrach Zdrowia Psychicznego. Jest ich w tej chwili 29. Sprawdź czy w twojej dzielnicy lub powiecie jest takie miejsce. Pełna ich lista jest na profilu fb – Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego i na stronie CZP.org.pl w zakładce mapa centrów.

Jak wygląda wizyta w Centrum Zdrowia Psychicznego?

Specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra, czekają tu na Ciebie w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym.

Nie obowiązują żadne zapisy. Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować wcześniej. Do Centrum Zdrowia Psychicznego możesz przyjść w każdej chwili (w godzinach jego pracy) szukając pomocy dla siebie lub dla bliskiej sobie osoby. Możesz przyjść ze swoim problemem lub przyprowadzić bliską osobę, której stan Ciebie niepokoi.
Centrum Zdrowia Psychicznego czynne jest w każdy dzień powszedni czyli od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 18.

Pomoc jest bezpłatna także wtedy, gdy jesteś nieubezpieczony. Zgodnie z ustawą dotyczącą osób w kryzysie psychicznym leczenie psychiatryczne i psychologiczne, pobyt na oddziale dziennymi i całodobowym są bezpłatne dla wszystkich doświadczających kryzysu psychicznego. Osoby nieubezpieczone mają też prawo do refundowanych leków.

Specjalista z Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego z Tobą porozmawia, żeby ustalić co się dzieje. Jeśli wcześniej leczyłeś się psychiatrycznie, będzie mu łatwiej, jeśli będziesz miał przy sobie swoją medyczną dokumentację. Na podstawie rozmowy opracuje dla Ciebie plan leczenia. Jeśli Twój przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym. Będzie tak ułożone, żeby jak najlepiej pasowało do twoich potrzeb, do problemów, z którymi się borykasz. Może się okazać, że będą Ci potrzebne regularne konsultacje z psychiatrą, terapia prowadzona przez psychologa – indywidualna lub grupowa, leczenie w trybie dziennym (rano będziesz wychodził na oddział, gdzie przez cały dzień są zajęcia terapeutyczne a po południu wracał do domu), pielęgniarka środowiskowa będzie odwiedzała cię w domu, dostaniesz wparcie od asystenta zdrowienia, osoby po kryzysie psychicznym, która po odpowiednim przeszkoleniu służy pomocą osobom, którzy w kryzysie trwają i ich bliskim.

W przypadku nagłym, gdy jest zagrożenie zdrowia i życia wymagające opieki całodobowej (myśli samobójcze, ciężka depresja, silny atak psychozy) Centrum Zdrowia Psychicznego służy łóżkami kryzysowymi.

Kto może szukać pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego?
Każdy, kto skończył 18 lat i mieszka na terenie, którym ono się opiekuje.

Dlaczego akurat Centrum Zdrowia Psychicznego?
Tam dostaniesz pomoc dostosowaną do twoich problemów i będziesz mógł leczyć się blisko domu, o ile to tylko możliwe nie odrywając się od swojego otoczenia, bliskich, nauki, pracy. Centra Zdrowia Psychicznego powstały, by pomoc w przypadku kłopotów ze zdrowiem psychicznym była bardziej dostępna i zróżnicowana. Żeby nie trzeba było na nią długo czekać i żeby specjaliści obmyślili plan leczenia.

Więcej informacji o Centrach Zdrowia Psychicznego znajdziesz na profilu na Facebooku – Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego i na stronie CZP.org.pl

Gdzie szukać pomocy, jeśli nie ukończyłeś 18 lat?
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny codziennie całą dobę

#CentrumZdrowiaPsychicznego #PunktZgłoszeniowoKoordynacyjny

Żródło: Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego