Jak pomaga Centrum Zdrowia Psychicznego?

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba:

– masz ogromne kłopoty ze spaniem, nie możesz zasnąć, śpisz zdecydowanie za dużo
– masz skoki nastroju od ogromnej euforii po stany depresyjne
– zauważasz kłopoty z pamięcią krótkotrwałą
– masz lęki, fobie, ataki paniki
– towarzyszy ci rozdrażnienie, silniejsze odbieranie dźwięków
– czujesz utratę chęci życia, atakują ciebie myśli samobójcze
– masz nagłe skoki wagi – utrata jej lub przybieranie na niej
– odczuwasz chęć izolacji
– psują ci się poprawne dotąd relacje z ludźmi
– masz kłopoty z koncentracją, nauką
– kompulsywne wykonujesz jakieś czynności
– towarzyszy ci lęk czy smutek odczuwany po stracie bliskiej osoby, rozstaniu, utracie pracy, przerwaniu nauki

Mogą to być oznaki, że warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Czekają oni na Ciebie w Centrach Zdrowia Psychicznego. Jest ich w tej chwili 31. Sprawdź czy w twojej dzielnicy lub powiecie jest takie miejsce. Pełna ich lista jest na na stronie czp.org.pl w zakładce mapa centrów.

Jak wygląda wizyta w Centrum Zdrowia Psychicznego?

Specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta, czekają tu na Ciebie w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym.

Nie obowiązują żadne zapisy. Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować wcześniej. Do Centrum Zdrowia Psychicznego możesz przyjść w każdej chwili (w godzinach jego pracy) szukając pomocy dla siebie lub dla bliskiej sobie osoby. Możesz przyjść ze swoim problemem lub przyprowadzić bliską osobę, której stan Ciebie niepokoi.
Centrum Zdrowia Psychicznego czynne jest w każdy dzień powszedni czyli od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 18, w Koszalinie do godz. 20.

Specjalista z Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego z Tobą porozmawia, żeby ustalić, co się dzieje. Jeśli wcześniej leczyłeś się psychiatrycznie, będzie mu łatwiej, jeśli będziesz miał przy sobie swoją medyczną dokumentację. Na podstawie rozmowy opracuje dla Ciebie plan leczenia. Jeśli Twój przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym. W miarę możliwości i potrzeb może startować od razu. Będzie tak ułożone, żeby jak najlepiej pasowało do twoich potrzeb, do problemów, z którymi się borykasz. Może się okazać, że będą Ci potrzebne regularne konsultacje z psychiatrą, terapia prowadzona przez psychologa – indywidualna lub grupowa, leczenie w trybie dziennym (rano będziesz wychodził na oddział, gdzie przez cały dzień są zajęcia terapeutyczne a po południu wracał do domu), pielęgniarka środowiskowa będzie odwiedzała cię w domu, dostaniesz wparcie od asystenta zdrowienia, osoby po kryzysie psychicznym, która po odpowiednim przeszkoleniu służy pomocą osobom, którzy w kryzysie trwają i ich bliskim.

W przypadku nagłym, gdy jest zagrożenie zdrowia i życia wymagające opieki całodobowej (myśli samobójcze, ciężka depresja, silny atak psychozy) Centrum Zdrowia Psychicznego służy łóżkami kryzysowymi.

Dzięki palecie różnych innych form pomocy, ten pobyt w szpitalu może być jak najkrótszy bo po nim pacjent trafia w opiekuńcze ręce tych, którzy mogą go wspomagać w zdrowieniu na różne sposoby, tak by nie odrywać go od życia hospitalizacją. Centra zatrudniają doradców zawodowych i pracowników socjalnych, którzy pomagają pacjentom wrócić do nauki, do pracy. To jest szalenie ważne bo praca ma ogromną terapeutyczną moc – pozwala skupić się na tym, co jest do zrobienia, spełniać się, czuć się potrzebnym, być niezależnym finansowo.

Pomoc w Centrum Zdrowia Psychicznego jest bezpłatna także wtedy, gdy jesteś nieubezpieczony. Zgodnie z ustawą dotyczącą osób w kryzysie psychicznym leczenie psychiatryczne i psychologiczne, pobyt na oddziale dziennymi i całodobowym są bezpłatne dla wszystkich doświadczających kryzysu psychicznego. Osoby nieubezpieczone mają też prawo do refundowanych leków.

Każde Centrum Zdrowia Psychicznego działa trochę na swój sposób, w zależności od potrzeb osób, które się zgłaszają po pomoc i od swoich pomysłów na pomaganie. W warszawskim mokotowskim Centrum są tematyczne grupy wsparcia – pracy z ciałem, artystyczna, skoncentrowana na rozwijaniu aktywności fizycznej. Przy wielu Centrach są grupy wsparcia dla bliskich i kluby pacjentów, gdzie osoby w kryzysie mogą spędzać czas. Centra ponadto zatrudniają asystentów zdrowienia. To takie osoby, które doświadczyły kryzysu psychicznego, poradziły sobie z nim, przeszły szkolenie przygotowujące do roli asystenta zdrowienia i wspierają osoby w kryzysie i ich bliskich. Są wzorem na to, że z załamaniem psychicznym można sobie poradzić. Są inspiracją w tym, jak o siebie dbać, by kryzys nie powrócił. Mogą pomóc na przykład w rozpoznawaniu objawów, które go zwiastują, jak bezsenność, utrata apetytu, odczuwanie nieuzasadnionego lęku.

Do Centrum Zdrowia Psychicznego można się zgłosić z diagnozą schizofrenii, depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej ale też wtedy, kiedy doświadcza się załamania związanego z utratą bliskiej osoby, rozwodem, zwolnieniem z pracy. Tych drugich pacjentów jest zresztą teraz w pandemii więcej niż zwykle.

Kto może szukać pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego?
Każdy, kto skończył 18 lat i mieszka na terenie, którym ono się opiekuje.

Dlaczego akurat Centrum Zdrowia Psychicznego?
Tam dostaniesz pomoc dostosowaną do twoich problemów i będziesz mógł leczyć się blisko domu, o ile to tylko możliwe nie odrywając się od swojego otoczenia, bliskich, nauki, pracy. Centra Zdrowia Psychicznego powstały, by pomoc w przypadku kłopotów ze zdrowiem psychicznym była bardziej dostępna i zróżnicowana. Żeby nie trzeba było na nią długo czekać i żeby specjaliści obmyślili jak najlepszy plan leczenia. Na początku pomoc może być na przykład skoncentrowana na wspieraniu przez psychiatrę i psychoterapeutę a z biegiem czasu jej podstawą może stać się psychoterapia grupowa, w której jest miejsce na wymianę doświadczeń z osobami o podobnych problemach.

Centra mogą działać elastycznie bo ich budżet nie jest uzależniony od rozliczanych pełnych łóżek i  liczby wizyt w poradni ale od liczby mieszkańców w danym regionie. Nie obowiązują limity dla poszczególnych form pomocy, ale trzeba tak zorganizować opiekę, aby w każdej chwili przyjąć osobę, która zgłosi swój problem. Liczy się człowiek, wspieranie go na różne sposoby a nie rozliczanie pełnych łóżek czy wizyt u lekarza, jak ma to miejsce w psychiatrii, którą leczenie środowiskowe chce zmieniać.

W tych miejscach, w których działają Centra już zauważa się mniej hospitalizacji, w tym mniej tych najbardziej dramatycznych – bez zgody pacjenta.

Informacje o Centrach Zdrowia Psychicznego znajdziesz też na ich profilu na Facebooku – Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego