Aktualności

Jaką pomoc można dostać w Centrum Zdrowia Psychicznego w Suwałkach?

18.08.2020

„Aktualnie skupieni jesteśmy na rozwijaniu opieki środowiskowej w ramach ZLŚ” – pisze Marcin Wróbel- Kordynator CZP w Suwałkach, zapytany, co aktualnie najbardziej pochłania pracowników suwalskiego CZP. „W jej ramach pacjenci otrzymują standartową opiekę koordynowaną, a w miarę poprawy sytuacji epidemiologicznej powrócimy do prowadzonych wcześniej ambulatoryjnych grup psychoedukacyjnych oraz rozwiniętej oferty terapeutycznej oddziału dziennego. Współpracujemy z MOPR oraz Środowiskowymi Ośrodkami Wsparcia w Suwałkach, Lipniaku k/Suwałk i Białej Wodzie k/ Suwałk.
W ramach realizacji misji psychoedukacyjnej Centrum regularnie publikujemy na stronie CZP artykuły psychoedukacyjne o tematyce obejmującej szeroko pojętą profilaktykę zdrowia psychicznego adresowane do pacjentów oraz personelu medycznego”.
Adres strony: http://spspzoz.pl/centrum-zdrowia-psychicznego/

Biuro do spraw pilotażu czeka na podzielenie się aktualnościami także z innych Centrów Zdrowia Psychicznego, tak żeby móc się nimi dzielić na tej stronie, co może pomóc wzajemnie się inspirować. Na listy o działaniach centrów czekamy pod adresem kkisielinska@ipin.du.pl

Organizacja udzielania świadczeń w Centrum Zdrowia Psychicznego w Suwałkach w okresie epidemii:

1) Poradnia Zdrowia Psychicznego
pacjenci zgłaszający się osobiście do Centrum Zdrowia Psychicznego przechodzą pomiar temperatury ciała, wypełniają ankietę zawierającą pytania odnośnie ryzyka epidemiologicznego.

2) Oddział Dzienny – Psychiatryczny
zawieszone zostają zajęcia terapeutyczne grupowe, kontakt telefoniczny lub mailowy z koordynatorem terapii w przypadku pogorszenia stanu zdrowia

3) Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny
w Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym udzielamy porad telefonicznych, mailowych lub osobiście w przypadkach nagłych kontakt osobisty z pracownikiem medycznym – po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

Centrum Zdrowia Psychicznego w Suwałkach (16-400 Suwałki, ul. Szpitalna 62) zostało utworzone w związku z programem pilotażowym Ministerstwa Zdrowia (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 27.04.18 r.).

Jego celem jest objęcie wszechstronną opieką osób znajdujących się w kryzysach psychicznych i odejście od tradycyjnego, izolacyjnego leczenia w warunkach szpitalnych na rzecz opieki środowiskowej zgodnie z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Na Centrum Zdrowia Psychicznego w Suwałkach składają się następujące jednostki:

Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny,
Poradnia Zdrowia Psychicznego (ul. Szpitalna 62, Modrzewiowa 17),
Zespół Opieki Środowiskowej (ul. Szpitalna 62, Modrzewiowa 17),
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego,
Izba Przyjęć,
Oddział Dzienny Psychiatryczny,
Oddział Psychiatryczny Całodobowy.
Od 01 maja 2020r. w ramach CZP działają również:

Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny (Augustów, ul. Wojska Polskiego 51 )
Poradnia Zdrowia Psychicznego (Augustów, ul. Wojska Polskiego 51 oraz Sejny, ul. Wojska Polskiego 60D)

Osoby znajdujące się w kryzysie psychicznym mogą zgłaszać się do Punktu Zgłoszeniowo – Koordynacyjnego (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-18), gdzie przeszkolony pracownik udzieli im informacji, co do możliwych form pomocy lub skieruje na konsultację psychiatryczną lub psychologiczną.

W ofercie Centrum Zdrowia Psychicznego znajduje się diagnostyka i leczenie zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju, schizofrenii i innych psychoz oraz w niezbędnym zakresie zaburzeń psychicznych wieku podeszłego w tym otępień. Pomagamy w trudnościach związanych z problemami i kryzysami życiowymi.

Stosujemy indywidualnie dobrane efektywne metody terapeutyczne, zgodne z obowiązującymi standardami leczenia i wynikami badań.

Dostępne są spotkania indywidualne z lekarzem, psychologiem, pracownikiem socjalnym, terapeutą środowiskowym, psychoterapia grupowa, zajęcia psychoedukacyjne dla pacjentów i rodzin oraz farmakoterapia.

Do Centrum, można udać się z każdym problemem psychicznym, który nas trapi. Niezależnie czy będą to problemy osobiste związane z utratą bliskiej osoby, myśli samobójcze, trudności z pogodzeniem się z choroba np. nowotworową, AIDS lub stwardnieniem rozsianym, czy nawet kłopoty z bezsennością i tak uzyskamy tam profesjonalną pomoc dopasowana do naszych potrzeb. Pomoc udzielana przez CZP jest bezpłatna.

Centrum udziela pomocy :

czynnej – obejmującej leczenie i wsparcie osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, które wymagają zapewnienia ciągłości świadczeń opieki zdrowotnej, aktywnego podtrzymywania kontaktu i wyprzedzającego rozwiązywania problemów;
długoterminowej – leczenia stacjonarnego na oddziale (opieka całodobowa);
krótkoterminowej – osobom z zaburzeniami epizodycznymi lub nawracającymi;
doraźnej – osobom w stanach nagłych i przypadkach pilnych ( nagłe, przewidziane pogorszenie stanu zdrowia, wymagające podjęcia natychmiastowych czynności ratunkowych, leczniczych);
konsultacyjnej.

Z pomocy CZP mogą korzystać osoby pełnoletnie cierpiące na zaburzenia psychiczne. Również członkowie rodzin, a także bliscy i znajomi pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. W przypadku pojawiających się pytań czy wątpliwości mogą skorzystać ze wsparcia centrum, do którego ich bliski zgłosił się o pomoc. Centrum nie udziela świadczeń opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży poniżej 18 r.ż., osobom uzależnionym oraz pacjentom, wobec których zastosowano środek zabezpieczający w postaci detencji psychiatrycznej. Z pomocy centrum mogą skorzystać także osoby, które zostały wypisane ze szpitala, w celu uzyskania wsparcia w dalszym dochodzeniu do zdrowia.

W CZP w ramach poradni zdrowia psychicznego od poniedziałku do piątku ( z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy) w godzinach 8:00 – 18:00 działa punkt zgłoszeniowo – koordynacyjny.

Główne zadania punktu zgłoszeniowo- koordynacyjnego to:

– udzielanie informacji dotyczących zasad działania CZP, możliwości uzyskania odpowiednich form pomocy, a także miejsc uzyskania świadczeń pomocy społecznej;

– przeprowadzenie wstępnej oceny potrzeb zdrowotnych osób zgłaszających się po pomoc oraz uzgodnienie wstępnego planu postępowania pomocowego;

– udzielanie możliwego wsparcia w zakresie zgłaszanych potrzeb zdrowotnych;

– uzgodnienie terminu przyjęcia i wskazanie miejsca uzyskania niezbędnej pomocy w przypadkach pilnych (nie później niż 72 godziny od zgłoszenia);

– w razie potrzeby – wskazanie miejsca uzyskania niezbędnego wsparcia z zakresu opieki społecznej;

– udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

W centrum w zależności od problemu z którym przyszliśmy, rozmawiać będziemy ze specjalistą, który pomoże nam nasz problem rozwiązać i oceni czy nasz przypadek nie jest tzw. przypadkiem pilnym. Profesjonalnej pomocy w zależności od konkretnego przypadku, udzieli psycholog, terapeuta środowiskowy, pielęgniarka środowiskowa czy też lekarz psychiatra. Specjalista odpowie na nasze pytania, skieruje do odpowiedniej instytucji bądź opracuje indywidualny plan opieki dostosowany do naszych potrzeb zdrowotnych.

W ramach Centrum funkcjonuje Oddział Dzienny Psychiatryczny. Leczeni są tam pacjenci z szerokim wachlarzem schorzeń definiowanych zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Zaburzeń Psychicznych i Zaburzeń Zachowania ICD-10.

Na podstawie osobistego kontaktu i badania pacjenta opracowuje się Indywidualny Plan Terapeutyczny, który obejmuje:
szczegółową analizę problemów i objawów;
analizę historii dotychczasowego leczenia;
opracowanie indywidualnego planu terapeutycznego;
dobór metod terapeutycznych do określonych dolegliwości
indywidualnie dobieraną farmakoterapię;
indywidualną terapię;
opiekę po wyleczeniu.
Następnie pacjent uczestniczy w dobranym do jego potrzeb i możliwości programie terapeutycznym.

W Programie terapeutycznym znajdują się następujące działania:
Prowadzenie zebrań społeczności – 2 razy w tygodniu.
Terapia grupowa – 3 razy w tygodniu.
Terapia indywidualna – regularne spotkania z lekarzem i psychologiem, z częstością uzależnioną od potrzeb pacjenta
Psychoedukacja – 3 razy w tygodniu
Terapia zajęciowa – 4 razy w tygodniu.
Wyjście terapeutyczne – 1 raz w tygodniu.
Psychorysunek – 1 raz w tygodniu.
Trening relaksacyjny – 5 razy w tygodniu.
Program Terapeutyczny jest na bieżąco poddawany weryfikacji i w razie potrzeby może być modyfikowany. W trakcie leczenia nawiązuje się zaufanie pomiędzy pacjentem a personelem (lekarz, psycholog, terapeuta, psychoterapeuta, pielęgniarka), które pozwala na lepszą współpracę z pacjentem i w konsekwencji szybszą poprawę zdrowia.

Pacjenci przewlekle chorzy psychicznie z nasilonymi problemami w funkcjonowaniu życiowym, którzy nie wymagają leczenia szpitalnego, a nie utrzymują się w innych formach leczenia, objęci są opieką w Zespole Leczenia Środowiskowego (domowego). Podstawową formą kontaktu są wizyty domowe i zapewnienie świadczeń zdrowotnych w środowisku społecznym pacjentom.

W Zespole zatrudnione są osoby o różnych specjalnościach zawodowych: psychiatrzy, psycholodzy (psychoterapeuci), pielęgniarka, terapeuta środowiskowy.

Każdy pacjent przyjęty do Zespołu ma swojego koordynatora opieki, czyli opiekuna-terapeutę, z którym realizuje indywidualny program terapeutyczny. Koordynator opieki utrzymuje także kontakt i współpracuje z rodziną, środowiskiem pacjenta, odpowiednimi placówkami leczącymi (szpital, poradnie) oraz innymi instytucjami i organizacjami społecznymi.

Zespół Leczenia Środowiskowego przyczynia się do poprawy ciągłości leczenia i jego efektów. Celem pracy Zespołu jest skrócenie czasu pobytu w oddziale całodobowym, a w niektórych wypadkach uniknięcie hospitalizacji i zapobieganie nawrotom.

Źródło: Centrum Zdrowia Psychicznego w Suwałkach

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.