Aktualności

Kierunek Zdrowie: Choroby psychiczne – gdzie się leczyć w czasie pandemii? Jako pomagają asystenci zdrowienia?

21.09.2020

Niepokój, lęk o zdrowie nasze i naszych bliskich to nowa sytuacja, z którą mierzymy się podczas pandemii. Jak psychicznie przetrwać ten okres? Co robić, gdy lęk paraliżuje? Gdzie i kiedy szukać psychiatry. O tym w programie TVS – Kierunek Zdrowie.
W programie wypowiada w nim się m.in. dr Ewa Rudzka-Jasińska. Mówi: „Jeżeli lęk jest paraliżujący i powoduje, że nie funkcjonujemy dobrze bo pojawiają się niepokojące zjawiska, jak bezsenność czy zaburzenia łaknienia, wtedy należy szukać pomocy”. Dr Ewa Rudzka-Jasińska jest lekarzem psychiatrą z Centrum Psychiatrii w Katowicach. Swoich pacjentów traktuje po partnersku, co można zobaczyć w programie, w którym występuje pani Marta, osoba z doświadczeniem życia z diagnozą schizofrenii. Pani Marta dzieli się doświadczeniem.
Podczas programu poruszany jest temat asystentów zdrowienia czyli osób, które przeszły przez kryzys i teraz pomagają pacjentom dzieląc się swoim doświadczeniem. Dr Ewa Rudzka-Jasińska mówi: Bardzo pomocne okazały się osoby, które uczyły się na kursach asystentów zdrowienia. Wspierali profesjonalistów od samego początku pandemii. Jedna z asystentek zdrowienia, Krystyna Matyjasek, opowiada o sobie i swojej roli: Przede wszystkim jestem człowiekiem a nie diagnozą. Parę lat temu miałam postawioną diagnozę choroby afektywnej dwubiegunowej. I z tym muszę się mierzyć – zażywam leki, jestem pod opieką psychiatry, psychoterapeuty. Zostałam asystentem zdrowienia, przeszłam odpowiedni kurs. W ramach tego kursu można dowiedzieć się wielu rzeczy o procesie zdrowienia, o narzędziach, które służą utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.  Dla mnie szczególnie cenne było to, że kurs pomógł mi nabrać dystansu do chorowania, do diagnoz. Choroba czy dysfunkcja jest moją cząstką.  Od blisko dwóch lat prowadzę bloga Biegun życia, prowadzę go pod swoim imieniem i nazwiskiem. W kontakcie z osobami doświadczającymi kryzysu lub ich bliskimi staram się dać to, czego dana osoba potrzebuje. Niektórzy potrzebują zrozumienia, wysłuchania. Rozmowa może uskrzydlić. To takie małe cuda bo zazwyczaj chodzimy bez skrzydeł.

W trakcie programu podawany jest telefon zrozumienia, pod którym dyżurują osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, które wyszły z niego i chcą wspierać osoby trwające w kryzysie psychicznym i ich bliskich.
Nr telefonu zrozumienia to: 32 420 73 82
Eksperci przez doświadczenie czekają pod nim na kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 10-20.
Telefon założyła Fundacja Wielogłosu.

Zapraszamy do obejrzenia programu:  https://tvs.pl/tv/kierunek-zdrowie-choroby-psychiczne-gdzie-sie-leczyc-w-czasie-pandemii/?fbclid=IwAR1RBE4NV5YdlqElFJZsRDUElkpc2jpIYtyUrBbkIoZYlIo0SYvZ32lGxk4

Na zdjęciu: dr Ewa Rudzka-Jasińska

Źródło: tvs.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.