Kierunek Zdrowie: Choroby psychiczne – gdzie się leczyć w czasie pandemii? Jako pomagają asystenci zdrowienia?

Niepokój, lęk o zdrowie nasze i naszych bliskich to nowa sytuacja, z którą mierzymy się podczas pandemii. Jak psychicznie przetrwać ten okres? Co robić, gdy lęk paraliżuje? Gdzie i kiedy szukać psychiatry. O tym w programie TVS – Kierunek Zdrowie.
W programie wypowiada w nim się m.in. dr Ewa Rudzka-Jasińska. Mówi: “Jeżeli lęk jest paraliżujący i powoduje, że nie funkcjonujemy dobrze bo pojawiają się niepokojące zjawiska, jak bezsenność czy zaburzenia łaknienia, wtedy należy szukać pomocy”. Dr Ewa Rudzka-Jasińska jest lekarzem psychiatrą z Centrum Psychiatrii w Katowicach. Swoich pacjentów traktuje po partnersku, co można zobaczyć w programie, w którym występuje pani Marta, osoba z doświadczeniem życia z diagnozą schizofrenii. Pani Marta dzieli się doświadczeniem.
Podczas programu poruszany jest temat asystentów zdrowienia czyli osób, które przeszły przez kryzys i teraz pomagają pacjentom dzieląc się swoim doświadczeniem. Dr Ewa Rudzka-Jasińska mówi: Bardzo pomocne okazały się osoby, które uczyły się na kursach asystentów zdrowienia. Wspierali profesjonalistów od samego początku pandemii. Jedna z asystentek zdrowienia, Krystyna Matyjasek, opowiada o sobie i swojej roli: Przede wszystkim jestem człowiekiem a nie diagnozą. Parę lat temu miałam postawioną diagnozę choroby afektywnej dwubiegunowej. I z tym muszę się mierzyć – zażywam leki, jestem pod opieką psychiatry, psychoterapeuty. Zostałam asystentem zdrowienia, przeszłam odpowiedni kurs. W ramach tego kursu można dowiedzieć się wielu rzeczy o procesie zdrowienia, o narzędziach, które służą utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.  Dla mnie szczególnie cenne było to, że kurs pomógł mi nabrać dystansu do chorowania, do diagnoz. Choroba czy dysfunkcja jest moją cząstką.  Od blisko dwóch lat prowadzę bloga Biegun życia, prowadzę go pod swoim imieniem i nazwiskiem. W kontakcie z osobami doświadczającymi kryzysu lub ich bliskimi staram się dać to, czego dana osoba potrzebuje. Niektórzy potrzebują zrozumienia, wysłuchania. Rozmowa może uskrzydlić. To takie małe cuda bo zazwyczaj chodzimy bez skrzydeł. 

W trakcie programu podawany jest telefon zrozumienia, pod którym dyżurują osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, które wyszły z niego i chcą wspierać osoby trwające w kryzysie psychicznym i ich bliskich.
Nr telefonu zrozumienia to: 32 420 73 82
Eksperci przez doświadczenie czekają pod nim na kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 10-20.
Telefon założyła Fundacja Wielogłosu.

Zapraszamy do obejrzenia programu:  https://tvs.pl/tv/kierunek-zdrowie-choroby-psychiczne-gdzie-sie-leczyc-w-czasie-pandemii/?fbclid=IwAR1RBE4NV5YdlqElFJZsRDUElkpc2jpIYtyUrBbkIoZYlIo0SYvZ32lGxk4

Na zdjęciu: dr Ewa Rudzka-Jasińska

Źródło: tvs.pl