Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii z wizytą w sandomierskim szpitalu

– Cieszą mnie plany dyrekcji szpitala mówiące o tym, że powstanie odrębny budynek, w którym znajdzie się Centrum Zdrowia Psychicznego, bo to radykalnie poprawi warunki i umożliwi pracę personelu medycznego – powiedział Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii, który we wtorek wizytował sandomierski oddział psychiatrii.

Wizyta byłego ministra zdrowia w sandomierskiej lecznicy wiąże się z powstałym i rozwijającym się Centrum Zdrowia Psychicznego. Sandomierz jest jednym z 27 miast w Polsce, gdzie takie Centrum Zdrowia Psychicznego powstaje.

Centrum Zdrowia Psychicznego, jakie działa już w strukturach Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu, powstaje w ramach pilotażowego programu dotyczącego opieki nad pacjentami psychiatrycznymi i ich rodzinami.

Program ruszył 1 lipca ubiegłego roku. – Każde Centrum Zdrowia Psychicznego ma pod swoją opieką mieszkańców powiatu – przypomniał Marek Balicki. – Takich centrów w ramach pilotażu w Polsce powstało do tej pory 27, więc można powiedzieć, że Sandomierz jest przodującym ośrodkiem jeśli chodzi o realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Bardzo nas cieszą plany dyrekcji szpitala mówiące o tym, że powstanie odrębny budynek, w którym znajdzie się Centrum Zdrowia Psychicznego, bo to radykalnie poprawi warunki i umożliwi taką pracę personelu medycznego, która będzie zgodna z założeniami programu. Jestem tu dziś z profesorem Jackiem Wciórką, głównym autorem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na takiej wizytacji, bo założyliśmy, że zwiedzimy wszystkie działające Centra Zdrowia Psychicznego, aby zobaczyć nie tylko na planie, ale jak wygląda rzeczywistość.

O powstającym i rozwijającym się Centrum Zdrowia Psychicznego przy Specjalistycznym Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu, a na potrzeby którego na jednej z działek, na terenie szpitala powstanie nowy pawilon, mówił dyrektor lecznicy doktor Marek Kos. – W naszym Centrum Zdrowia Psychicznego mamy oddział stacjonarny psychiatryczny, dzienny oddział psychiatryczny, działa także zespół leczenia środowiskowego oraz izba przyjęć psychiatryczna – wyliczył dyrektor Kos. – Planujemy wybudowanie nowego pawilonu dla Centrum Zdrowia Psychicznego. Już podpisaliśmy umowę z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach – dodał.

Źródło: echodnia eu. autor: Klaudia Tajs

Link do całego artykułu