O akcji #PoGodnySzlak, wędrowce w solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu i ich bliskimi

Już w najbliższą sobotę, 5 września – początek o godz. 18,  Kamil Lorenc zrelacjonuje swoją wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim podczas ostatniego, 20 webinaru, na #PoGodnySzlak 2020. Kamil Lorenc, informatyk z Warszawy, przeszedł 500 km przez góry w solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi. Webinaru będzie można posłuchać na żywo na profilach na Facebooku Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego. Godzina rozpoczęcia rozmowy zostanie podana w tych miejscach, jest jeszcze ustalana z panem Kamilem.
Zapraszamy też do wysłuchania rozmowy w Radiu dla Ciebie: https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-wedrowka-glownym-szlakiem-beskidzkim-w-szczytnym-celu/?fbclid=IwAR11XPO32KFYb9JVQ8uipIZmEgmk89BQHnPTJpSVDDIA2zbrSyROPE5TlNw.

Do soboty 5 września możecie Państwo wesprzeć jeszcze zbiórkę zainicjowaną przez Kamila na rzecz realizacji celów statutowych naszej fundacji:
pomagam.pl/pogodnyszlak

Kamil Lorenc swoją wędrówką chciał przypomnieć o potrzebach osób chorujących psychicznie, ich prawach, wyrazić sprzeciw wobec stygmatyzacji tych ludzi. Żeby wesprzeć ideę transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania się psychiatrii środowiskowej – leczenia blisko domu, szybkiego, przyjaznego, włączającego w terapię otoczenie osoby doświadczającej kryzysu psychicznego, dostosowanego jak najbardziej do danej osoby, podążającego za dynamiką chorowania. Skupienia się na wspieraniu pacjenta w procesie zdrowienia. Leczenia, o ile to tylko możliwe, bez hospitalizacji odrywającej od życia a jeśli jest konieczna w trosce, by była jak najkrótsza i żeby pacjent po niej został otoczony opieką środowiskową, na przykład w Centrum Zdrowia Psychicznego, których mamy już w Polsce 30, uruchamianych w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Gdzie są, jakim obszarem się opiekują, jak działają można sprawdzić na ich stronie: czp.org.pl i na profilu na Facebooku Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego.

Partnerem akcji #PoGodnySzlak była Fundacja eFkropka. Codziennie w jej ramach na prowadzonych przez nią profilach na Facebooku, Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego, odbywały się rozmowy z osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego i specjalistami na tematy związane ze zdrowiem psychicznym, m.in. o roli aktywności fizycznej w zdrowieniu, depresji poporodowej, roli asystenta zdrowienia czyli osoby, która przeszła przez kryzys i po odpowiednim przeszkoleniu służy wsparciem pacjentom psychiatrycznym i ich bliskim w szpitalach, domach samopomocy, Centrach Zdrowia Psychicznego i Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego. Wszystkie rozmowy są dostępne na fundacyjnych profilach na Facebooku jak i na kanale na YouTube Fundacja eFkropka. 

W ramach akcji Kamil Lorenc zbierał pieniądze na działania Fundacji eFkropka. Kiedy zdarzało mu się dostać zniżki w schroniskach, wszystkie zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wpłacał na zbiórkę dla Fundacji eFkropka.

Fundacja eFkropka prowadzi szkolenia Razem Wbrew Stereotypom, na których osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego mówią jak on wygląda z perspektywy człowieka, którego dotyka, o tym, co pomaga wrócić do zdrowia, jak o nie dbać, w jaki sposób wspierać ludzi w kryzysie, gdzie, kiedy i jakiej szukać pomocy w przypadku załamania zdrowia psychicznego. Prowadzi także warsztaty dla osób z doświadczeniem kryzysu tak, by wspierać ich w procesie zdrowienia, pomóc walczyć z antystygmatyzacją. Fundacja planuje tłumaczyć i wydawać książki związane z tematem zdrowia psychicznego. Prowadzi grupę integracyjną i grupę wsparcia. Próbuje wspierać ludzi po kryzysie w powrocie do pracy. Więcej na temat Fundacji eFkropka można przeczytać na stronie ef.org.pl 

Wesprzeć jej działania można wpłacając pieniądze na konto: 56 1750 1312 6886 6163 2377 9728

Patronami akcji #PoGodnySzlak byli Rzecznik Praw Pacjenta i Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego