Aktualności

O Centrach Zdrowia Psychicznego w kwartalniku Psychiatra

18.08.2020

Najnowszy numer kwartalnika Psychiatra w ogromnym stopniu poświęcony został Centrom Zdrowia Psychicznego podczas pandemii.
Jest w nim też obszerny tekst o asystentach zdrowienia czyli osobach, które mają doświadczenie kryzysu psychicznego, przeszły przez odpowiedni kurs, by służyć wsparciem tym, którzy w kryzysie trwają i ich bliskim.

Kwartalnik Psychiatra można zamówić pod adresem http://www.psychiatraonline.pl/

„W ramach programu pilotażowego aktualnie w Polsce działa 29 centrów zdrowia psychicznego (CZP). Kolejnych 5 centrów wskazanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia czeka na podpisanie umów z NFZ.  W czasie epidemii wszystkie CZP kontynuowały działalność” – pisze w swoim tekście prof. Jacek Wciórka. Dalej czytamy: „Pięć z Centrów Zdrowia Psychicznego realizowało swe zadania obok zadań nałożonych w związku z udziałem w systemie szpitali jednoimiennych. Podpisywanie nowych umów uczestnictwa w pilotażu na czas epidemii odłożono. Poniższa zwięzła informacja o funkcjonowaniu CZP w czasie trwania epidemii powstała na podstawie krótkiej ankiety rozesłanej przez Biuro Pilotażu.

Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne (PZK). W opinii respondentów, PZK realizują rodzaj łatwo dostępnej pomocy, szczególnie oczekiwany w warunkach epidemii, szybko eliminujący bezradność niepewność i lęk o siebie lub bliskich. PZK szybko wykształciły zasady wykorzystania systemów teleinformatycznych do informowania, wstępnego wsparcia i koordynowania dalszej pomocy, z zachowaniem możliwości bezpośredniego kontaktu w przypadkach naglących lub w przypadkach niemożności wykorzystania zdalnych form kontaktu. Tylko w pojedynczych przypadkach podjęto decyzje o czasowym ograniczeniu godzin dostępności PZK, w związku z problemami kadrowymi.  W dotychczasowej fazie epidemii liczba zgłoszeń do PZK na ogół nie rosła znacząco, choć w niektórych raportach taki wzrost odnotowano, co mogło się wiązać z niedostępnością innych kanałów informacji i wsparcia w systemie opieki psychiatrycznej poza CZP, albo z zablokowaniem ich w konsekwencji zarządzeń przeciwepidemicznych, związanych z tworzeniem szpitali jednoimiennych”.

W kwartalniku możemy zapoznać się z tym, jak podczas pandemii radzą sobie Centra Zdrowia Psychicznego w Grajewie, Koszalinie, Sandomierzu i przeczytać tekst o mokotowskiej linii wsparcia, którą uruchomiło Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego. Jest też relacja z webinariów poświęconych działaniu oddziałów całodobowych i pomocy ambulatoryjnej w CZP.

Źródło: kwartalnik Psychiatra

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.