#PoGodnySzlak solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi

Kłopoty ze zdrowiem psychicznym wciąż są tematem tabu, a co czwarty Polak doświadcza, doświadczy lub doświadczył kryzysu psychicznego. Na to chce zwrócić uwagę Kamil Lorenc w swojej wędrówce po górach pod hasłem #PoGodnySzlak. Honorowy Patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Pacjenta i Biuro do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W dniach 9-29 sierpnia Kamil będzie wędrował Głównym Szlakiem Beskid (blisko 500 km), by w ten sposób przypomnieć o problemach, prawach, potrzebach osób chorujących psychicznie, a także o potrzebach zmian dotyczących ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. Tak, by leczenie nie opierało się na izolacji w szpitalu ale żeby rozwijała się opieka środowiskowa: blisko domu, bez kolejki, dostosowana do danego przypadku, włączająca w terapię bliskich. Taka, jaka jest dostępna w Centrach Zdrowia Psychicznego. Akcja odbędzie się we współpracy z Fundacją eFkropka.
Fundacja eFkropka działa na rzecz osób doświadczających kryzysów psychicznych i ich bliskich. Prowadzi warsztaty “Razem wbrew stereotypom” podczas których edukuje urzędników, lekarzy, studentów oraz inne osoby, które z zawodowym kontakcie mogą spotykać się z osobami doświadczającymi kryzysów psychicznych. Edukatorami są osoby z diagnozą psychiatryczną, które są w remisji, przeszły psychoterapię, odpowiednie szkolenie. Fundacja aktywnie włącza się w proces zmian dotyczących polskiej psychiatrii m.in: organizując Kongres Zdrowia Psychicznego oraz Marsz Żółtej Wstążki. Strona fundacji: ef.org.pl 
O swojej wędrówce Kamil Lorenc pisze: 
Od kilku lat chciałem zaangażować się w jakieś działanie społeczne, ale zawsze ostatecznie brakowało mi motywacji. 
Wpadłem na pomysł, by przejść przez polskie góry z myślą o ludziach mierzących się z problemami zdrowia psychicznego. Po kilku dniach znalazłem fundację eFkropka. Ich entuzjastyczna odpowiedź na mój pomysł znacznie przerosła moje oczekiwania.Fundacja składa się głownie z osób po kryzysie, cieszę się, że zgodziły się, żeby była ona partnerem akcji #PoGodnySzlak. 
A czemu akurat walka ze stygmatyzacją osób chorujących psychicznie? 
Ostatnio jedna z bardzo bliskich mi osób przeszła kryzys zdrowia psychicznego i wymagała hospitalizacji. Wtedy zdałem sobie sprawę, że równie dobrze to ja mógłbym znaleźć się w takiej sytuacji. Jesteśmy w tym samym wieku i środowisku. Tyle, że ja miałem trochę więcej szczęścia, na razie. Wszystkie przewlekłe choroby są wyzwaniem i wymagają zmian w podejściu do stylu życia, do dbania o siebie, ale to choroby psychiczne powodują, moim zdaniem, największe zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu społecznym.

·      Kryzysy zdrowia psychicznego dotykają 1/4 Polaków. Na schizofrenię może chorować nawet 400 tyś osób w Polsce. 
·      Depresja szczególnie mocno odbija się na zdrowiu mężczyzn. Pomimo tego, że mamy XXI wiek, my mężczyźni dalej mamy problem w poszukiwaniu pomocy i opowiadaniu innym o swoich problemach. W efekcie 6 na 7 samobójstw jest popełnianych przez mężczyzn.
Ruszam na trasę Głównego Szlaku Beskidzkiego, zaczynam 9 sierpnia w Bieszczadach, w Wołosatem, a kończę (mam nadzieję) 29 sierpnia w Beskidzie Śląskim, w Ustroniu. Czeka mnie spacer po Połoninach i przejście przez Gorce. Jestem ogromnie ciekaw, jakie tym razem spotkają mnie warunki na Diablaku, ostatnio wchodziłem tam w śnieżycy, gubiąc po drodze szlak.  Mam nadzieję, że tym razem się nie pogubię, przynajmniej spróbuję. 
Kamil Lorenc (lat 33), informatyk, obecnie początkujący motocyklista i pilot paralotni. Wcześniej odwiedził kawał świata, aby odkryć Polskę ponownie. Punktem wspólnym wielu wyjazdów były góry, dla niego czas tam płynie inaczej. 
Akcji będą towarzyszyć rozmowy na profilach Fundacji eFkropka i Kongresu Zdrowia Psychicznego poświęcone zdrowiu psychicznemu. Każdy będzie mógł włączyć się do marszu publikując w mediach społecznościowych zdjęcie z kartką z napisem #PoGodnySzlak. Będzie też można nałożyć nakładkę z tym napisem na swoje zdjęcie profilowe na Facebooku. Co drugi dzień na stronie fundacji będzie publikowana relacja z wędrówki pana Kamila.