Psychiatria. Już nie taka czarna owca medycyny

Beata Sowa, Pismo: Kto to jest asystent zdrowienia? Na czym polega psychiatria środowiskowa? Jak powinna wyglądać ochrona zdrowia psychicznego w przyszłości? I jakie nowe zaburzenia psychiczne mogą nam doskwierać najbliższych dekadach? O tym wszystkim w dziesiątym odcinku podcastu „Jak naprawić przyszłość?” .
Wracam do nagrywania podcastu po dłuższej przerwie związanej z pracą nad Śledztwem Pisma i Śledztwem w liczbach. W najnowszym odcinku „Jak naprawić przyszłość?” kontynuuję temat podjęty w reporterskim serialu o śmierci Nicoli, Julii i Kamili. Jestem przekonana, że tragediom dziewczyn i ich bliskich można byłoby zapobiec, gdyby system wsparcia psychicznego i emocjonalnego – nie tylko dzieci, ale też dorosłych – nie był tak dziurawy.
W tym odcinku systemowe braki są jednak pretekstem do tego, by poszukać światełka w tunelu, porozmawiać o reformie, dobrych wzorcach zza granicy i eksperymentach na różnych polach, które mogą przynieść pozytywne zmiany.
Moimi gościnami są:
dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz, psycholożka, psychoterapeutka i socjoterapeutka z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia Uniwersyetetu SWPS, Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przez wiele lat związana ze Szpitalem Psychiatrycznym w Toszku oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach.
Katarzyna Szczerbowska, dziennikarka, członkini rady fundacji eFKropka, która pracuje w biurze ds. pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego, rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego i asystentka zdrowienia, w trakcie kursu. Osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego.
Źródło: magazynpismo.pl