Rola asystentów zdrowienia, Elżbieta Jełowicka i prof. Andrzej Cechnicki w Radiu dla Ciebie

O asystentach zdrowienia, o ich roli i pracy Elżbieta Jełowicka i prof. Andrzej Cechnicki opowiedzą dzisiaj w Radiu dla Ciebie. Początek 16.30

Asystent zdrowienia to osoba, która doświadczyła kryzysu zdrowia psychicznego i skończyła odpowiedni kurs, by wspierać osoby trwające w kryzysie i ich bliskich. Asystenci zdrowienia pomagają pacjentom na oddziałach całodobowych, pracują w domach samopomocy i w Centrach Zdrowia Psychicznego, które powstają w Polsce w ramach transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolowaniu w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego: blisko domu, szybkiego, przyjaznego, włączającego w terapię bliskich, jak najbardziej dostosowanego do danego przypadku, podążającego za dynamiką kryzysu, skoncentrowanego na wspieraniu w procesie zdrowienia. Asystenci zdrowienia są dla pacjentów inspiracją, wzorem tego, że można wracać do zdrowia po kryzysie.

Elżbieta Jełowicka, z zawodu inżynier, asystentka zdrowienia w wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego i w Bródnowskim Centrum Zdrowia Psychicznego.

prof. Andrzej Cechnicki psychiatra i psychoterapeuta, kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii CMUJ w Krakowie. Pomysłodawca i realizator krakowskiego systemu leczenia i rehabilitacji osób chorujących na schizofrenię oraz programu integracji zawodowej: pensjonatu U Pana Cogito, Cateringu Cogito i Zielonego Domu, w których zostały zatrudnione osoby po kryzysach psychicznych. Koordynator programu „Schizofrenia — otwórzcie drzwi”. Jeden z inicjatorów Kongresu Zdrowia Psychicznego i inicjatorów transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania opieki środowiskowej.