Rozmowa z Markiem Kamińskim, ambasadorem Kongresu Zdrowia Psychicznego

W poniedziałek 24 maja o godz. 17 będzie można posłuchać rozmowy z Markiem Kamińskim na profilach na Facebooku Kongres Zdrowia Psychicznego i Fundacja eFkropka. Rozmowę poprowadzi Kamila Łabędzka-Słowik z krakowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej
Fragment książki Marka Kamińskiego ” Power 4 Change”, która będzie jednym z tematów webinaru
” ELEMENTY – Od dziecka za sprawą przypadków i porażek, które mnie spotkały, ale również dlatego, że wciąż znajdowałem się w nowym otoczeniu i nowej rzeczywistości, stałem się uważnym obserwatorem zewnętrznego świata i samego siebie, a zatem swojego wnętrza.
Miałem za mało wiedzy i danych, aby się nimi kierować. Dzięki książkom i własnym doświadczeniom domyślałem się, że dorośli oraz rówieśnicy, którzy mnie otaczają, nie zawsze mówią prawdę. A mimo to zawsze miałem zaufanie do ludzi, świata i siebie. Nie ma sprzeczności w tym, że można mieć zaufanie i wiedzieć, iż ludzie czasem kłamią.
Szukając elementów, które są dla mnie ważne, niezmienne i mogą przeprowadzić mnie przez nieznany, zmieniający się, wciąż nowy i często obcy świat, odkryłem prawdę, intuicję i Boga.
Jak daleko sięgam pamięcią, starałem się nie tylko myśleć, ale i wiedzieć, co myślę. Te trzy wspomniane chwilę wcześniej elementy, których nie potrafiłem nawet nazwać, były we mnie zawsze obecne jak trzy gwiazdy, które niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znalazłem, wskazywały kierunek i do których mogłem się zwrócić o pomoc.
Prawda, intuicja i Bóg to moje fundamenty, trzy kamienie węgielne, które zostały we mnie postawione i które poznałem, zanim jeszcze zacząłem poznawać siebie.
Od nich wszystko się zaczęło”….
Zadanie od Marka Kamińskiego 👇
Przez sześć dni myśl przez dłuższą chwilę o trzech
najważniejszych rzeczach, za jakie jesteś
wdzięczny w kontekście całego Twojego życia.
Poczuj za nie wdzięczność i zostań z nimi.
Siódmego dnia bądź tylko z wdzięcznością.
Nie myśl o rzeczach.
Marek Kamiński, polarnik, podróżnik, filozof.
Pierwszy na świecie zdobył w jednym roku dwa bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy. Uczestnik wypraw w różne zakątki świata, między innymi na Pustynię Gibsona, Kilimandżaro i Atlantyk. Zasłynął także z podróży na bieguny z niepełnosprawnym chłopcem, Jasiem Melą.
Ma w swoim dorobku dziesięć książek.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi statuetkę Chopina „Za Sławienie Polski i Polskości”, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Wałęsę.
Uzyskał wpis do Księgi Rekordów Guinnessa w dziale
„Ludzkie Możliwości”.
Twórca metody Biegun – autorskie rozwiązanie podróżnika, oparte o przemyślenia i doświadczenia z jego niezwykłych wypraw. Wspiera w rozwoju osobistym – przede wszystkim budując motywację i chroniąc przed jej utratą.
👉 Biegun to inaczej konkretny, jasno zdefiniowany cel, a sama metoda w 5 praktycznych krokach pozwala przejść drogę do poznania samego siebie, by móc go realizować. Kluczem do wyznaczenia własnego bieguna są marzenia – nawet te z pozoru nieosiągalne.
Metoda daje konkretne narzędzia pomocne w życiu codziennym, prowadzące do rozwoju osobistego. Jest ona filarem działania Fundacji Marka Kamińskiego. W oparciu o Metodę Biegun prowadzone sa dwa główne projekty Fundacji: Life Plan Academy oraz Walk4Change
Według Marka Kamińskiego istnieją trzy największe wyzwania przed którymi stanęła ludzkość w XXI wieku:
📍Osobliwość (nowe technologie)
📍Zrównoważony rozwój
📍Zaangażowanie społeczne
I szczególnie o tym ostatnim wyzwaniu, a także dlaczego życie jest bajką, której nie chcemy czytać
Strona Kongresu Zdrowia Psychicznego: kongreszp.org.pl
Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest partnerem Kongresu Zdrowia Psychicznego