Stygmatyzacja i wykluczenie – codzienność osób chorych psychicznie

25 proc. ankietowanych akceptuje sytuację, w której ich bliskim sąsiadem byłaby osoba cierpiąca na schizofrenię. Przyjaciela z taką diagnozą zaakceptowałoby 30 proc. badanych. Osoby, które na co dzień zmagają się z chorobą psychiczną, są stygmatyzowane i wykluczane społecznie. Czym jest psychofobia i jak z nią walczyć?

Na ten tematy w Pytaniu na śniadanie wypowiadały się dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka i Katarzyna Szczerbowska.
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/55220932/stygmatyzacja-i-wykluczenie-codziennosc-osob-chorych-psychicznie?fbclid=IwAR0b_zuB9IUkg6hi41Sqmo_A8RB940v538BSCxGbCA4QUXM2Mjbk9hjWXZg
Dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka jest lekarzem psychiatrą, jedną z założycielek Fundacji eFkropka, która skupia głównie osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego i działa na rzecz zmian wsparcia osób w kryzysie na bardziej dostępne, różnorodne i przyjazne. Fundacja prowadzi warsztaty Wbrew stereotypom, na których osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego opowiadają o tym, jak ono wygląda, co pomaga sobie z nim radzić, jak wspierać osoby w kryzysie. Dr Krzyżanowska jest ordynatorem oddziału zapobiegania nawrotom w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jest przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Kongresu Zdrowia Psychicznego, społecznej oddolnej inicjatywy lekarzy i pacjentów, której celem jest zmienianie oblicza psychiatrii ze skoncentrowanej na izolacji w szpitalu na rzecz leczenia środowiskowego – w lokalnej społeczności, z różnymi formami wsparcia tak, żeby nie tylko opanowywać objawy kryzysu ale wspierać w zdrowieniu – we wracaniu do samostanowienia, do samodzielności. Leczenie środowiskowe obejmuje osobę w kryzysie i jej otoczenie. Pacjenci mają w nim przestrzeń na to, żeby dowiedzieć się, jak unikać nawrotów kryzysu. We wsparciu stawia się na szukaniu ich mocnych stron i korzystaniu z tego potencjału. Taką pomoc można już teraz dostać w Centrach Zdrowia Psychicznego, gdzie poza specjalistami ochrony zdrowia psychicznego pracują asystenci zdrowienia, osoby po kryzysie i przeszkoleniu do tego, żeby wspierać ludzi, którzy trwają w kryzysie i ich bliskich.
Katarzyna Szczerbowska jest asystentką zdrowienia, członkinią Rady Fundacji eFKropka, pracuje w Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wspieraniem powstawania Centrów Zdrowia Psychicznego, w których można dostać pomoc natychmiast, wystarczy przyjść. Strona centrów: CZP.org.pl, profil na fb: Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego.
W kryzysie pomoc bez czekania można dostać w Centrum Zdrowia Psychicznego. Bezpłatnie. Nie trzeba być ubezpieczonym. Gdzie i jak działają te miejsca? Można sprawdzić na stronie czp.org.pl Mamy 33, wkrótce dołączy 10 m.in. w Wieliczce i na Bielanach. Jeśli ktoś nie mieszka na terenie działania centrum, pomoc może dostać w Poradni Zdrowia Psychicznego lub u lekarza pierwszego kontaktu. W pilnych przypadkach można zgłosić się na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego lub dzwonić pod numer alarmowy 112 po karetkę. Uwaga – przyjedzie z nią policja. Uwaga na wizytę w poradni trzeba często czekać kilka miesięcy.
Warto wiedzieć:
Tylko 4 procent osób chorujących na schizofrenię ma terapię lub psychologiczne wsparcie w ramach NFZ
Aż 3/4 mieszkańców Polski nie ma dostępu do wsparcia zespołów leczenia środowiskowego
Aż 3/4 mieszkańców Polski nie ma dostępu do leczenia na oddziałach dziennych