Tu można wesprzeć III Kongres Zdrowia Psychicznego

Celami III Kongresu Zdrowia Psychicznego jest sprawienie, żeby osoby doświadczające kryzysu psychicznego miały dostęp do leczenia chorób somatycznych na równi ze wszystkimi obywatelami (diagnostyki, tomografii komputerowej, pomocy lekarzy różnych specjalności) i  przyśpieszenie reformy leczenia – powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie! Tak, aby każdy z nas i naszych bliskich miał w momencie kryzysu właściwą pomoc – szybką, dostępną, blisko domu, bezpłatną, jak najbardziej dostosowaną do potrzeb pacjenta, włączającą w terapię otoczenie osoby potrzebującej wsparcia.

Tu można wesprzeć finansowo tę inicjatywę: https://zrzutka.pl/3-kongres-zdrowia-psychicznego

Sprawienie, żeby osoby doświadczające zaburzeń psychicznych miały dostęp do leczenia chorób somatycznych jest ogromnie ważne z tego powodu, że statystycznie odchodzą one o 20 lat wcześniej niż ludzie, którzy nie chorują psychicznie a dzieje się tak między innymi z powodu zaniedbań zdrowotnych. Trzeba im zapewnić dostęp do takich lekarzy, jak onkolog, diabetolog, gastrolog, ortopeda, kardiolog czy ginekolog.

Kongres nie jest konferencją naukową, a ruchem oddolnym tworzonym wspólnie przez osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego i profesjonalistów. To duże spotkanie osób z całej Polski na rożne sposoby związanych z ochroną zdrowia psychicznego – ludzi doświadczonych kryzysem psychicznym, ich bliskich, lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, pielęgniarek psychiatrycznych, asystentów zdrowienia, osób działających w fundacjach, stowarzyszeniach i innych organizacjach na rzecz ludzi, którzy przeżywają lub przeżyli załamanie zdrowia psychicznego. Uczestniczą w nim także pracownicy pomocy społecznej, przedstawiciele nauki, kultury, polityki oraz sojusznicy i przyjaciele ożywieni ideą przełamywania uprzedzeń wobec osób w kryzysach psychicznych. Spotkanie odbywa się co dwa lata i ma służyć wymianie informacji, doświadczeń, refleksji i pomysłów, których celem jest dążenie do budowania jak najbardziej przyjaznej, dostępnej i różnorodnej opieki psychiatrycznej oraz terapeutycznej w Polsce.
W tym roku Kongres Zdrowia Psychicznego odbędzie się 7 czerwca (poniedziałek) w godz. 9-17 pod tytułem „Od instytucji do środowiska – dostępność i szacunek” w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Parku Sowińskiego w Warszawie. Jego dwa główne tematy to reforma psychiatrii dorosłych i reforma psychiatrii dzieci i młodzieży. Aktualne informacje i program: kongreszp.org.pl i profil na Facebooku Kongres Zdrowia Psychicznego. Na stronie kongresu można zarejestrować się jako uczestnik, tak, żeby brać udział w wydarzeniu.
Indywidualny numer konta zrzutki, do wpłaty na poczcie: Odbiorca: Fundacja eFkropka, Tytuł: Darowizna na kongres, KRS 0000382481, nr konta: 50 1750 1312 6882 2410 1013 6787.
UWAGA! Kwotę tej darowizny można odliczyć od podatku! W zeznaniu rocznym za 2021r. (Łączne darowizny do 6% dochodu/przychodu, zgodnie z art. 26 ust.1 pkt 9) ustawy o PIT.

Jest nadzieja na nową ochronę zdrowia psychicznego, w której osoby doświadczające kryzysu psychicznego mogą leczyć się blisko domu oraz zdrowieć i pracować w lokalnej społeczności. Dzieje się lepiej, w wielu miejscach powstają centra zdrowia psychicznego, gdzie pomoc można dostać natychmiast, jak najbardziej dostosowaną do swoich potrzeb. Ale ważne jest to, aby powstało ich tyle, żeby każdy mieszkaniec Polski miał dostęp do takiej pomocy.

Wciąż 2/3 Polaków nie może liczyć na leczenie blisko domu bez długiego oczekiwania na wizytę u psychiatry, a praktycznie połowa Polaków w momencie kryzysu nie ma dostępu do psychiatry nieodpłatnie. Celem nadrzędnym Kongresu Zdrowia Psychicznego jest osiągnięcie dobrostanu ludzi leczących się psychicznie. Pragniemy, by psychiatria stała się odpowiedzialna i zorientowana na potrzeby osób w kryzysie psychicznym, bo dobra ochrona zdrowia psychicznego to ta, idąca w kierunku rozumienia człowieka.

Na stronie Kongresu czytamy: Potrzebujemy być słyszalni w całej Polsce, więc udostępniajcie i wspierajcie. Stańcie się wolontariuszami pozytywnej przemiany psychiatrii w Polsce. Każda wpłata przybliża Nas Wszystkich ku zdrowieniu, bo „Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego”

 

Na Kongresie występują obok siebie specjaliści i eksperci przez doświadczenie, czyli ludzie, którzy przeszli przez kryzys psychiczny. W programie nazwiskom prelegentów nie towarzyszą tytuły naukowe, żeby podkreślić, iż każdy głos jest tak samo istotny, bez względu na to, czy jest głosem profesora, doktora, magistra, czy osoby, która nie ma wyższego wykształcenia.

Wszyscy ludzie związani z kongresem działają wolontaryjnie.

Pieniądze potrzebne są na dofinansowanie: nagłośnienia, oświetlenia, materiałów promocyjnych, tworzenia filmów towarzyszących kongresowi, obsługi technicznej, środków odkażających, organizacji Marszu Żółtej Wstążki. Szacowany łączny koszt obecnego kongresu przekracza kwotę 100.000 zł.

Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest partnerem Kongresu Zdrowia Psychicznego