W Krakowie trwa Human Week – III Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego

Życiowym przełomom i kryzysom poświęcony jest III Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego Human Week. Specjaliści doradzą, gdzie szukać pomocy i kiedy takie wsparcie jest konieczne.
Dr hab. Maciej Pilecki związany ze Szpitalem Uniwersyteckim na konferencji prasowej poświęconej Human Week – III Krakowskiemu Tygodniu Zdrowia Psychicznego podkreślił, że o ile wcześniejsze edycje Human Week były poświęcone osobom, które już są w kryzysach psychicznych, to tegoroczna ma wymiar profilaktyczny.
– Każdy dzień Human Week jest poświęcony innej grupie wiekowej. Mówimy o sprawach, które są istotne dla zapobiegania zaburzeniom psychicznym i przeciwdziałania kryzysom psychicznym oraz dla stabilności relacji rodzinnych – mówił dr Pilecki.
– Zachorowania psychiczne przebiegają po cichu. Często są to dramatyczne wydarzenia nagłaśniane przez media, a często dramaty ludzkie zdarzają się za zamkniętymi drzwiami. Musimy o tym pamiętać i dostrzegać wokół siebie cierpienie innych – mówił prof. Tomasz Grodzicki, Prorektor UJ ds. Collegium Medicum.
W programie m.in:
Jak  być  szczęśliwym  rodzicem szczęśliwego  nastolatka? – dr hab. n. med. Maciej Pilecki

Dla wielu rodziców czas dojrzewania ich dzieci to pasmo niekończących się lęków i frustracji. Często jest nam trudno rozpoznać w buntującym się adolescencie „słodkie i kochane dziecko”, którym był jeszcze chwilę temu. Bunt i kryzys adolescencyjny to zjawiska naturalne, niezbędne w stawaniu się dorosłym. Co robić by dojrzewanie naszego dziecka przebiegło jak najbezpieczniej dla niego? Jak sprawić by nie było ono tak trudne dla Nas rodziców?

Czy senior się może rozwijać?  –   prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro

Rozważania na temat możliwości rozwoju będą dotyczyć okoliczności biologicznych, psychologicznych i społecznych wpływających na sytuację osoby w wieku senioralnym. Na szczególną uwagę zasługuje kontekst kulturowy: w jaki sposób we współczesnej narracji funkcjonuje pojęcie seniora. Refleksja autora będzie oparta na wiedzy pochodzącej z praktyki w gabinecie psychoterapeutycznym, a także na doświadczeniu osobistym.

Jak opiekować się tymi, którzy kiedyś opiekowali się nami? mgr Agnieszka Turkot

Przychodzi czas, kiedy nasz organizm odmawia posłuszeństwa, kiedy nasze możliwości słabną. Czasem dotyczy to nas samych, czasem naszych bliskich. Czasem wykracza poza granice, które jesteśmy w stanie znieść, zaakceptować. Opieka nad bliskimi – chorymi to trudne zadanie, trudny czas, wymagający od nas różnych umiejętności, radzenia sobie z trudnymi emocjami i dlatego też czasem warto korzystać z pomocy. O tym jak to robić i z czym się mierzyć opowie na podstawie doświadczeń z pacjentami cierpiącymi na chorobę Alzheimera oraz ich rodzinami mgr Agnieszka Turkot.

Wszystkie wykłady odbywać się będą w auli Collegium Nowodworskiego przy ul. św. Anny 12 w Krakowie. Wstęp jest wolny. Będą też transmitowane w sieci. Program wydarzenia jest dostępny na stronie: www.humanweek.pl
Źródło: radiokrakow.pl