Aktualności

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia dla poszczególnych zakresów i rodzajów świadczeń

28.05.2020

Ministerstwo Zdrowia sformułowało wytyczne dla poszczególnych zakresów i rodzajów świadczeń. W części dotyczącej opieki psychiatrycznej znajdują się zalecenia w sprawie organizacji hospitalizacji psychiatrycznej oraz dodatkowe zalecenia postępowania w opiece psychiatrycznej.

Opieka psychiatryczna – dodatkowe zalecenia postępowania w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
Niniejszy dokument stanowi odpowiedź na potrzebę opracowania wskazówek dla organizatorów opieki psychiatrycznej w sytuacji ryzyka pojawienia się zakażenia. Dokument powinien służyć jako wskazówka do opracowywania wewnętrznych procedur przez podmioty opieki psychiatrycznej. W przypadku braku możliwości implementacji wybranych aspektów organizacyjnych dopuszcza się opracowywanie procedur równoważnych, np. zaakceptowanych przez konsultanta wojewódzkiego lub krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych lub epidemiologii. W trakcie opracowania dokumentu opierano się na ogólnie obowiązujących wytycznych dla jednostek ochrony zdrowia.
Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia z dn. 13 oraz 21 marca br. wskazaniem do przyjęcia do szpitala/oddziału psychiatrycznego są zaburzenia psychiczne zagrażające życiu albo życiu pacjenta lub zdrowiu innych osób, a także inne przypadki zaburzeń psychicznych wymagające pilnej
hospitalizacji.
Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem, przypadki podejrzane i prawdopodobne ( definicja: rozpoznanie COVID-19 jest prawdopodobne, gdy u osoby z objawami ostrej infekcji oddechowej, wynik badania materiału genetycznego SARS-CoV-2 przeprowadzonego techniką rRT-PCR (ang. reverse-transcription real-time PCR) jest wątpliwy lub niejednoznaczny lub gdy wynik badania rRTPCR materiału genetycznego koronawirusów (pan-coronavirus test) jest dodatni LUB jeżeli w
przypadku braku możliwości potwierdzenia laboratoryjnego techniką rRT-PCR wywiad epidemiologiczny, wyniki obrazowania oraz objawy kliniczne są typowe dla COVID-19) oraz pacjenci przebywający na kwarantannie – powinni być przewożeni:
a) dorośli – do szpitala wyznaczonego przez wojewodę (zał. 2) lub do szpitala jednoimiennego.
b) dzieci i młodzież – do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego lub do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
(…)

ZALECENIA DLA CZĘŚCI AMBULATORYJNYCH: PZP, ZLŚ, CZP
Możliwe jest przeprowadzenie wizyt z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych oraz wizyt w poradni, zgodnie z potrzebami zdrowotnymi pacjentów. W przypadku konieczności udzielania świadczeń w poradni można realizować świadczenia przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego:
1. Każdorazowo przy umawianiu wizyty należy przeprowadzić wywiad w kierunku COVID – 19.
2. Należy pacjentów umawiać na konkretne godziny, nie dopuszczając do oczekiwania pacjentów w poczekalni.
3. Należy dokonywać pomiaru temperatury u osób korzystających z poradni (również u personelu – przed rozpoczęciem pracy).
4. Członkowie rodziny nie powinni wchodzić do poradni (wyjątek PZP dla dzieci i młodzieży oraz dorosły pacjent z wymagający opieki drugiej osoby).
5. W przypadku psychiatrii dzieci i młodzieży do poradni z dzieckiem przychodzi jedna osoba
6. Pacjenci/inne osoby we własnych maseczkach/innym zakryciu nosa i ust zgodnie z ogólnymi zasadami.
7. W przypadku zgłoszenia się pacjenta bez maseczki należy wydać pacjentowi maseczkę.
8. Należy zwracać uwagę na prawidłowe zakładanie i noszenie maseczek przez personel i pacjentów.
9. Personel – adekwatnie do sytuacji stosowanie środków ochrony indywidualnej – zgodnie z dalszą częścią wytycznych i rekomendacjami AOTMiT.
10. Cykliczna dezynfekcja powierzchni dotykanych, powierzchnie powinny być łatwo zmywalne.
11. Pomieszczenia muszą być również cyklicznie wietrzone – po każdym pacjencie przerwa i wietrzenie.
12. Rekomenduje się zachowanie odległości dwa metry pomiędzy osobami przebywającymi w poradni.
13. Należy usunąć z poczekalni zbędne przedmioty mogące sprzyjać transmisji zakażenia (na przykład zabawki, gazety, ulotki itp.).

Wizyta pierwszorazowa ambulatoryjna:
1. wywiad/ankieta w kierunku przypadku podejrzanego COVID-19 prowadzony przez pracownika medycznego, np. przez telefon/osobiście oraz wydanie decyzji o formie porady
przez lekarza:
a) teleporada lub,
b) wizyta osobista.

ZALECENIA DLA ODDZIAŁÓW DZIENNYCH
1. Należy przeprowadzać wywiad przez telefon/domofon szpitala lub ankietę (załącznik nr 1a) każdego dnia przed wejściem na oddział u każdego pacjenta.
2. Niezbędne jest dokonanie pomiaru temperatury w sposób bezkontaktowy, w przypadku pacjenta nieletniego przyprowadzonego przez opiekuna/rodzica, ten ostatni nie wchodzi na teren oddziału dziennego, wchodzi tylko pacjent.
3. Pacjenci – zaleca się przyjście w maseczce ochronnej oraz dezynfekcję rąk, ale w trakcie zajęć zgodnie z wymogami należy zapewnić przestrzeń minimum 4m2 na każdego pacjenta, przebywanie w maseczce/przyłbicy na zajęciach nie jest bezwarunkowe.
4. Personel – adekwatne do sytuacji stosowanie środków ochrony indywidualnej – zgodnie z dalszą częścią wytycznych i rekomendacjami AOTMiT (maseczka ochronna i/lub przyłbica).
5. Musi być prowadzona cykliczna dezynfekcja powierzchni dotykanych, powierzchnie powinny być łatwo zmywalne.
6. Pomieszczenia muszą być również cyklicznie wietrzone – nawet w trakcie trwania zajęć zaleca się uchylenie okna, w przerwach między zajęciami zaleca się wietrzenie pomieszczenia, w którym odbywają się zajęcia.
7. Warunki określające wymogi dotyczące pracy oddziału dziennego – ilość godz., charakter zajęć zgodnie z wymogami ogólnymi, elastycznie w zależności od zaleceń dyrekcji i personelu fachowego placówki.
8. Obiad może zostać zmieniony na suchy prowiant.
9. Korzystanie z toalet z zachowaniem wymogów sanitarnych (mycie rąk, i ich dezynfekcja środkami odkażającymi).
10. Leki mogą zostać wydane pacjentowi 1 x na cały tydzień.
11. Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz spełniający kryterium przypadku podejrzanego lub prawdopodobnego nie mogą być przyjmowani na oddział dzienny.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytyczne-dla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen w punkcie 7 poświęconym psychiatrii

Źródło: www.gov.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.