W mediach

Wywiady, konferencje, transmisje

Otwarty dialog. Bardziej skuteczne podejście do psychiatrii?

 

Fotorzepa, Piotr Guzik

Mateuszowi Biernatowi choroba psychiczna zabrała dziesięć lat życia. Był wyczynowym wioślarzem, studiował na AWF, kiedy powaliła go nieszczęśliwa, bo niewyznana, miłość. Rozpoznanie: schizofrenia paranoidalna. Dziś jest konsultantem ds. kryzysów psychicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, terapeutą podejścia opartego na otwartym dialogu.

Joanna Leszczyńska – Polska psychiatria wciąż oparta jest na izolacji pacjentów w szpitalach-molochach oraz na poradniach zdrowia psychicznego, nazywanych „tabletkowem”. Po szpitalu człowiek ze stygmatem „wariata” często trafia niczym za burtę – poza normalne życie. Nie pracuje, nie uczy się, chyba że bezradności.

W trudzie podróży Piotr widzi chyba sobie tylko znany cel. Nie przyjmuje do wiadomości, że choruje na schizofrenię, ani słów profesora psychiatry, że to choroba do końca życia. Po kolejnym pobycie w szpitalu wychodzi z domu i rusza przed siebie. Szuka go policja, Itaka i prywatny detektyw. Wyczerpany zostaje odnaleziony koło białoruskiej granicy, innym razem w Gliwicach, poparzony przez słońce, bo chodził bez koszulki. Rodzina szykuje się do pogrzebu, kiedy nad rzeką na Pomorzu znaleziono jego dowód, pieniądze i ubranie. Po tygodniu rolnik natrafia na Piotra, leżącego w krzakach – jest w samych majtkach, wyziębiony i wychudzony.

Basia – siostra bliźniaczka – i mama wspominają: W pierwszej klasie podstawówki wzywany do odpowiedzi, nieśmiałym uśmiechem przykrywa strach. W szkole średniej na fotografii chowa się za kolegów. Nie ma przyjaciół. Zapytany na lekcji, nie panuje nad drżeniem rąk. Testy psychologiczne mówią o niskiej samoocenie.

Przejdź do artykułu

 

Źródło: Plus Minus Rzeczpospolita
Data: 13 kwietnia, 2019

Liczy się pacjent a nie procedura. CZP w Bolesławcu

“Liczy się pacjent a nie procedura – mówi Janina Hulacka, dyrektor wojewódzkiego szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych w Bolesławcu.
Zapraszamy do obejrzenia filmu o Centrum Zdrowia Psychicznego w Bolesławcu.

Obejrzyj film

Centrum obejmuje opieką dorosłych mieszkańców powiatu bolesławickiego. Można tu przyjść bez zapowiedzi, poradzić się, jak rozwiązać problem, uzyskać wsparcie i rozpocząć leczenie.
– Pacjent bądź jego rodzina może się w każdej chwili do nas zgłosić – mówi Janina Hulacka. – Przez 24 godziny na dobę czynna jest izba przyjęć, punkt zgłoszeniowo koordynacyjny centrum czynne jest w dni powszednie od godz. 8 do 18. Dyżurują w nim psycholodzy, doświadczone pielęgniarki, jest dostępny również lekarz psychiatra. Pacjenci i ich rodziy zgłaszają się z różnymi problemami. Współpracujemy z opieką społeczną. Jeśli trzeba, kierujemy do odpowiednich instytucji. Mamy obowiązek monitorowania pacjenta przez co najmniej dwa lata – dodaje.
– Założenia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odnoszą się do tego, że ludzie pod wpływem tempa życia zaczynają częściej chorować na tle psychicznym – mówi Krystian Antoniewicz, lekarz psychiatra. – Jeśli nie zwiększymy dostępu do pomocy, będziemy mieli coraz więcej ludzi, którzy nie są w stanie sobie poradzić z codziennością. Będą korzystali ze zwolnień i rent. Działanie centrów ma zapobiec epidemii zaburzeń psychicznych – dodaje.
Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny działa w ramach poradni zdrowia psychicznego przy Al. Tysiąclecia 30 w Bolesławcu.

Potrzebującego pomocy przyjmuje się bez zapisów

W Dzień Dobry TVN Marek Balicki, kierownik Biura do spraw pilotażu NPOZP i Katarzyna Szczerbowska, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego, która pracuje w tym biurze opowiadali o Centrach Zdrowia Psychicznego w rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.

Mówili między innymi o roli asystentów zdrowienia, osób po kryzysie, które po odpowiednim szkoleniu i odbyciu stażu w szpitalu, wspierają osoby w kryzysie i ich bliskich. Doktor Marek Balicki przypomniał, że Centra Zdrowia Psychicznego działają w godz. 8-18 w dni powszednie i że w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym przyjmują  potrzebujących pomocy bez zapisów.

Przejdź do filmu

 

Źródło: Dzień dobry TVN
Data: 3 kwietnia, 2019

Chory w kryzysie psychicznym. Czy centra zdrowia psychicznego poprawią sytuację pacjentów?

W Gazecie Wyborczej Marek Balicki, kierownik Biura do spraw pilotażu NPOZP opowiada o centrach zdrowia psychicznego. Zmiana modelu polskiej psychiatrii na przyjazny dla pacjenta i jego rodziny przez lata była w sferze życzeń. Nic nie wychodziło. Teraz wreszcie jest konkret – powstały centra zdrowia psychicznego – mówi.

Na pytanie: Co oferują pacjentom centra zdrowia psychicznego? Odpowiada: Przede wszystkim brak kolejek. Wprawdzie do psychiatry pacjent wszędzie może pójść bez skierowania, ale to nie znaczy, że będzie natychmiast przyjęty. Po wejściu do przychodni każdy natyka się na pierwszą barierę – rejestrację, gdzie zapisywany jest do kolejki oczekujących. Kolejki są różne w różnych miejscowościach, ale np. w Warszawie na wizytę trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza
Data: 29 marca, 2019

Prof. Janusz Heitzman: Doszliśmy do ściany

Młodzi ludzie zderzają się ze ścianą – mówi prof. Janusz Heitzman, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej w tym instytucie. – Nie mają tzw. bezpieczników ani w sobie, ani na zewnątrz. Brakuje im odporności psychicznej, nie potrafią rozwiązywać trudnych sytuacji. Dochodzi do powstawania zaburzeń psychicznych o charakterze depresyjnym, samouszkodzeń, uzależnień, agresji. To chyba także przyczyna upadku autorytetów albo w ogóle ich braku. Zapominamy, że przez całe stulecia „żywe” autorytety dawały młodym wsparcie, punkt odniesienia, wskazywały, jak sobie radzić. Komunikacja obowiązująca wśród młodych ludzi jeszcze bardziej pogłębia ich frustracje. To zjawisko ogólnoświatowe, nie tylko polskie – dodaje profesor.

Z prof. Januszem Heitzmanem rozmawiają Ryszard Golański i Marta Jakubiak.

 

 

Źródło: Gazeta lekarska
Data: 11 kwietnia, 2018

Prof. Janusz Heitzman: trzeba odejść od XIX-wiecznego modelu psychiatrii

Niewystarczającej i zdekapitalizowanej bazie lecznictwa psychiatrycznego w Polsce bliżej jest do zaniedbanych azylów i lazaretów niż – tak jak to ma miejsce w większości krajów UE – do nowoczesnych i przyjaznych instytucji opieki środowiskowej wtopionej w lokalne społeczności – mówi prof. Janusz Heitzman, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 

Źródło: Polityka zdrowotna
Data: 24 marca, 2017

 

Potrzeba przewrotu kopernikańskiego w myśleniu o leczeniu chorób psychicznych - mówi dr Janusz Chojnowski

Wywiad z Januszem Chojnowskim, psychiatrą prowadzącym Centrum Zdrowia Psychicznego w Grajewie:

Środowiskowy model psychiatrycznej opieki zdrowotnej nie jest przeciwieństwem czy alternatywą wcześniejszego „azylowego” modelu leczenia – mówi dr Chojnowski. – Jest jego kontynuacją, ewolucyjnym rozwinięciem. W drugiej połowie ubiegłego wieku, gdy dzięki rozwojowi psychofarmakoterapii możliwe stało się aktywne leczenie farmakologiczne najpoważniejszych chorób psychicznych, okazało się po pierwsze, że do leczenia osób chorych psychicznie nie są już potrzebne miejsca odosobnienia, tylko zwykłe specjalistyczne oddziały szpitalne. Po drugie zaś, że po uzyskaniu poprawy stanu zdrowia psychicznego, wielu chorych powraca wkrótce do oddziałów z nawrotem objawów. Pojawiło się zjawisko określane jako syndrom drzwi obrotowych oddziału psychiatrycznego. Wprawdzie można było uzyskać poprawę, ale osoba chora nie cieszyła się nią długo poza ochronnym parasolem, jaki dawała instytucja lecznicza – dodaje dr Janusz Chojnowski.

 

 

Źródło: wartowiedzieć.pl
Data: 14 kwietnia, 2018

Najważniejsza jest równość w dostępie do opieki psychiatrycznej - mówi prof. Janusz Heitzman

Na pytanie – jakie są najpilniejsze potrzeby pacjentów chorujących na schizofrenię, prof. Janusz Heitzman, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie odpowiada: Najważniejsza jest równość w dostępie do opieki psychiatrycznej. Opieka nad nie od tego czy ktoś mieszka na Podlasiu  czy w centrum Warszawy powinien mieć równy dostęp do gwarantowanej opieki, która jest związana nie tylko z zapewieniem szpitalnego łózka ale również zapewnienia opieki środowiskowej. Ta opieka środowiskowa musi zapewniać pacjentom możliwość korzystania z codziennej opieki terapeutów środowiskowych , ze wsparcia pielęgniarek.

 

 

Źródło: MedExpressTV
Data: 25 kwietnia, 2018

Optymistyczne wnioski z pilotażu w psychiatrii dla dorosłych

Spada liczba hospitalizacji i samobójstw u dorosłych, bo pacjent w kryzysie od razu otrzymuje pomoc, a nie jest zapisywany na wizytę za trzy miesiące – to pierwsze wnioski z pilotażu nowego modelu opieki nad dorosłymi w kryzysie psychicznym, który trwa pół roku. We wrześniu 2019 r. mają się zacząć zmiany w opiece psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą, choć tu sytuacja jest alarmująca. 

1 lipca 2018 roku ruszył pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP). Umowy w sumie podpisano z 27 placówkami.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.prawo.pl
Data: 20 grudnia, 2018

Rozmowa z prof. Andrzejem Cechnickim, wykładowcą Katedry Psychiatrii CM UJ

W przypadku Pawła Adamowicza moment, w którym uderzył sprawca, był symboliczny: stało się to wtedy, gdy prezydent puszczał światełko do nieba, a dobry uczynek został przyjęty.

Rozmowa z prof. Andrzejem Cechnickim, wykładowcą Katedry Psychiatrii CM UJ.

Przejdź do artykułu

Źródło: Gazeta Wyborcza, Kraków
Data: 18 stycznia, 2019

Pierwsze oceny pilotażu

Pierwsze oceny pilotażu w opiece psychiatrycznej są pozytywne. Widoczne są pierwsze pozytywne efekty pilotażu centrów zdrowia psychicznego – ocenili uczestnicy konferencji o Narodowym programie ochrony zdrowia psychicznego. Wskazywali, że opieka środowiskowa jest korzystniejsza dla pacjentów i pozwala zmniejszyć liczbę hospitalizacji. 

Szef biura ds. pilotażu Narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego Marek Balicki powiedział, że pilotaż jest odpowiedzią na kryzys w psychiatrii. Wskazał, że konieczne jest zwiększenie finansowania psychiatrii z jednoczesną zmianą organizacji opieki. “W psychiatrii zwiększenie finansowania w stary model byłoby utrwaleniem bardzo złych sposobów odpowiedzi na kryzysy indywidualne i byłoby utrzymywaniem modelu azylowego” – powiedział.

Balicki powiedział, że oceny funkcjonowania kilku pierwszych ośrodków w ramach pilotażu są pozytywne, m.in. zmniejszyła się tam liczba hospitalizacji.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
Data: 22 grudnia, 2018

Czas na koniec absurdów. Rozmawiamy z psychiatrą dr. Markiem Balickim

Zła struktura, oparcie na szpitalach, brak centrów zdrowia psychicznego i niskie nakłady. To jest problem naszego systemu – mówi o opiece psychiatrycznej dr Marek Balicki. To ma się zmienić. Powstające centra zdrowia psychicznego mają ułatwić dostęp do pomocy. Chodzi o to, żeby człowiek nie trafiał na rejestratorkę, tylko na osobę, która jest w stanie ocenić sytuację. I w pilnym przypadku otrzymał pomoc nie dalej niż w ciągu 72 godzin.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.fakt.pl
Data: 1 sierpnia, 2018

Rozmowa z Dr Markiem Balickim

Dr Marek Balicki, kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego: Polska psychiatria jest w kryzysie. Jest szansa, by wreszcie z niego wyjść. Zdrowie to nie jest brak choroby, brak objawów, lecz fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan. Dotyczy to zwłaszcza psychiatrii. Odchodzimy od modelu choroby/objawy na rzecz procesu zdrowienia. Dążymy do przywracania uczestnictwa osób po kryzysach w normalnym życiu, pełnienia przez nich ról społecznych – żony, męża, pracownika, studenta, członka lokalnej społeczności, aktywnego obywatela, który się cieszy pełnią praw obywatelskich.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.okopress.pl
Data: 11 grudnia, 2018

Kryzys psychiczny niejedno ma imię, rozmowa z dr Joanną Krzyżanowską-
Zbucką

Co czwarty z nas przynajmniej raz w życiu doświadcza poważnego kryzysu psychicznego. Czym się różni tzw. załamanie nerwowe od zaburzeń i chorób psychicznych, a także jak im wszystkim zapobiegać – opowiada Joanna Krzyżanowska-Zbucka, doświadczony lekarz psychiatra. – Wiele osób kryzysowy stan skutecznie ukrywa i maskuje udając, że wszystko jest w porządku (fachowo nazywamy to dysymulacją). Ludzie ukrywają swoje problemy psychiczne bojąc się reakcji otoczenia lub konsekwencji (np. zawodowych). Najtrudniej jest ukryć  przed otoczeniem manię, bo pod jej wpływem człowiek jest z reguły bardzo pobudzony, radosny i ekspansywny. Tego nie sposób nie zauważyć. Ale już depresję można skutecznie ukrywać przed innymi, choć zdarza się też często, że i sam chory nie zdaje sobie sprawy ze swojej depresji, wskutek jej wypierania albo też z powodu niespecyficznej, podstępnej postaci, czyli tzw. depresji maskowanej (manifestującej się często trudnymi do zdiagnozowania dolegliwościami w obrębie ciała). Często więc widzimy kobiety dobrze ubrane, w ostrym makijażu, które świetnie radzą sobie na eksponowanych stanowiskach, ale gdy przyjrzeć się im nieco bliżej, okazuje się, że w środku całe się rozsypują. Podobnie jest z wieloma mężczyznami, którzy za wszelką cenę starają się realizować stereotyp macho, ale w środku są rozbici.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.zdrowie.pap.pl
Data: 2 stycznia, 2019

Jako niebezpiecznych przedstawia się nas w filmach. Ale to stereotypy - mówi Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura ds. Pilotażu NPOZP

Katarzyna Szczerbowska doskonale wie, co przeżywa osoba chora psychicznie, bo w szpitalu spędziła prawie rok. – Przestajesz być siostrą, mamą, współpracownikiem, a stajesz się osobą przewlekle chorą psychicznie – mówi. – Ale choroba to jest tylko jeden z elementów życia i jeżeli to zrozumiemy i będziemy chorych traktować normalnie, łatwiej im będzie zdrowieć.

Mamy bardzo małą świadomość tego, jak o siebie dbać. Nasze siły nie są nieskończone. W dodatku żyjemy w czasach, które wymagają od nas, żebyśmy “byli na 120 procent”, świetni we wszystkim. Żeby sprostać oczekiwaniom, zarywamy noce, nie jemy regularnie, nie dbamy o więzi z rodziną. A to są trzy podstawowe czynniki, które są potrzebne, żeby człowiek był zdrowy psychicznie.

Trzeba odpoczywać, spać – szczególnie ważne jest, żeby zasypiać przed północą. Człowiek musi jeść regularnie – zaczynać dzień od śniadania, potem jeść obiad i kolację. Niezdrowe jest także sięganie po alkohol jako główny lek na trudne stany.

Choroby psychiczne wynikają z zaburzeń w chemii mózgu, a wspomniane wyżej czynniki mogą być przyczyną wyzwolenia, “uaktywnienia się” zaburzeń. Można jednak dbać o siebie i zachorować. Wciąż niewiele wiadomo o funkcjonowaniu mózgu.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.kobieta.gazeta.pl
Data: 17 grudnia, 2018

Nowatorskie ujęcie w psychiatrii

Jak ważna jest praca dla chorego psychicznie? Czy psychiatria środowiskowa uzdrowi polski system lecznictwa? Kiedy doświadczenie kryzysu psychicznego może u chorującego wyzwolić siły twórcze?  – to tylko niektóre zagadnienia konferencji naukowej, której odbyła się w Kołobrzegu.

– Chcemy przybliżyć wszystkim Państwu te problemy i zagadnienia, które wynikają z oddziaływań w środowisku pacjenta. Zwrócić uwagę na to, czym my, jako stowarzyszenie i psychiatrzy zajmujemy się od wielu lat, czyli pracujemy z osobami chorującymi psychicznie najbliżej ich naturalnego środowiska, w domu i bezpośrednim otoczeniu – wyjaśniała kierująca dyskusją Ewa Giza, szefowa stowarzyszenia Feniks i przewodnicząca Zachodniopomorskiej Filii Sekcji Psychiatrii Środowiskowej PTP.

– Kryzys może skończyć się katastrofą ale każdy kryzys niesie też szansę zysku, szansę powrotu i wzrastania – mówił prof. Wciórka – Ścieżki zdrowienia są liczne. Warto szukać tej, która jest dostępna i budzi nadzieję. Nawet, gdy wydaje się to trudne i odległe zdrowienie jest możliwe. Ważni w tym zadaniu są pomocnicy i sojusznicy. Nie warto rezygnować – podkreślał w swoim wykładzie pan profesor.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.feniks.kolobrzeg.pl
Data: 26 listopada, 2018

Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego w nowym budynku

Nie ma marmurów i drogich sprzętów. Centrum ma pomagać osobom w biedzie emocjonalnej. 3 grudnia oficjalnie przeniesiono je do pawilonu 5. Szpitala Wolskiego. Oznacza to lepsze warunki pracy dla personelu i przede wszystkim lepsze warunki terapii dla pacjentów.

– Cieszę się, że mogę być tu na Woli, na otwarciu Centrum Zdrowia Psychicznego. Problem zdrowia psychicznego to problem, który stoi przed nami wszystkimi. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że co czwarta osoba będzie miała problemy ze zdrowiem psychicznym. Dlatego priorytetowo traktujemy tę dziedzinę. Cieszę się, że możemy oddać ten pawilon do użytku. Miasto Stołeczne Warszawa przyczyniło się w znacznym stopniu do tej prawie 4-milionowej inwestycji. Warszawa wspierała do tej pory ten obszar i będzie go wspierać. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Mam nadzieję, że szpital będzie dobrze służył wszystkim warszawiakom – powiedział zaproszony na otwarcie Rafał Trzaskowski.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.warszawa.naszemiasto.pl
Data: 3 grudnia, 2018

Marek Balicki o sytuacji pracowników szpitali

Przed nami prawdziwy dramat – mówi dr Marek Balicki o sytuacji pracowników szpitali. Ośrodek Myśli Społecznej im. Lassalle’a opublikował raport o outsourcingu pracowników personelu pomocniczego w szpitalach. Marek Balicki, minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, krytykuje urynkowienie ochrony zdrowia, które doprowadziło do wypychania salowych do firm zewnętrznych. “Szpitale powinny być dla ludzi, nie dla zysku” – podreśla w rozmowie z Tomaszem Walczakiem.

Przejdź do artykułu

Źródło: Super Express
Data: 15 grudnia, 2018

Praca leczy psychozę

Dzisiaj poszukuje się sposobów, aby osoba chorująca psychicznie mogła uniknąć pobytu w szpitalu psychiatrycznym albo aby ten pobyt ograniczyć. Bo psychozę leczy również kontakt z drugim człowiekiem, pewien typ jego obecności związany z postawą szacunku i troski. Leczy dawanie nadziei na pokonywanie choroby – mówi dr Andrzej Cechnicki, psychiatra.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.mp.pl
Data: 5 września, 2013

Nagła poprawa u osoby leczonej

Nagła poprawa u osoby leczonej z depresji może być ważnym sygnałem ostrzegawczym – mówi psychiatra prof. Piotr Gałecki. Wtedy wzrastać może ryzyko próby samobójczej.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.mp.pl
Data: 10 listopada, 2017

Do systemu ochrony zdrowia psychicznego wchodzi nowy zawód medyczny

Do systemu ochrony zdrowia psychicznego wchodzi nowy zawód medyczny – Ekspert przez doświadczenie, czyli inaczej Instruktor Zdrowienia. Jego zadaniem jest wspieranie pracy zespołów terapeutycznych w zakresie zdrowia psychicznego.

Przejdź do artykułu

Źródło: psychologger.pl
Data: 20 sierpnia, 2018

Zaburzenia psychiczne

Zaburzenia psychiczne. Niepokojąca skala zjawiska w Polsce?

Przejdź do artykułu

Źródło: www.polskieradio.pl
Data: 3 sierpnia, 2018

Za trzy lata będziemy mogli ogłosić zmianę systemową w całym kraju

Jeśli sprawdzą się wszystkie założenia pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, za trzy lata będziemy mogli ogłosić zmianę systemową w całym kraju i wprowadzenie powszechnego modelu środowiskowego – powiedział w środę (11 lipca) b. minister Zdrowia Marek Balicki na konferencji poświęconej powstającym centrom zdrowia psychicznego (CZP).

Przejdź do artykułu

Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Data: 11 lipca, 2018

Popołudnie RDC

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Gościem audycji był dr Marek Balicki – psychiatra, dyrektor Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.rdc.pl
Data: 11 lipca, 2018

O zmianach w psychiatrii

Wiceminister Z.Król i prof. J.Wciórka o zmianach w psychiatrii.

Przejdź do artykułu

Źródło: www.politykazdrowotna.com
Data: 12 lipca, 2018

Wiadomości na temat Centrów

Wiadomości na temat Centrów i artykuły związane z reformą leczenia psychiatrycznego znajdą Państwo na profilu na Facebooku: Pilotaż Centrum Zdrowia Psychicznego oraz na kanale YouTube