Aktualności

Jak działają Centra Zdrowia Psychicznego?

03.08.2020

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba:

– masz ogromne kłopoty ze spaniem, nie możesz zasnąć, śpisz zdecydowanie za dużo
– masz skoki nastroju od ogromnej euforii po stany depresyjne
– zauważasz kłopoty z pamięcią krótkotrwałą
– masz lęki, fobie, ataki paniki
– towarzyszy ci rozdrażnienie, silniejsze odbieranie dźwięków
– czujesz utratę chęci życia, atakują ciebie myśli samobójcze
– masz nagłe skoki wagi – utrata jej lub przybieranie na niej
– odczuwasz chęć izolacji
– psują ci się poprawne dotąd relacje z ludźmi
– masz kłopoty z koncentracją, nauką
– kompulsywne wykonujesz jakieś czynności
– towarzyszy ci lęk czy smutek odczuwany po stracie bliskiej osoby, rozstaniu, utracie pracy, przerwaniu nauki

Mogą to być oznaki, że warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Czekają oni na Ciebie w Centrach Zdrowia Psychicznego. Jest ich w tej chwili 29. Sprawdź czy w twojej dzielnicy lub powiecie jest takie miejsce. Pełna ich lista jest na profilu fb – Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego i na stronie CZP.org.pl w zakładce mapa centrów.

Jak wygląda wizyta w Centrum Zdrowia Psychicznego?

Specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra, czekają tu na Ciebie w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym.

Nie obowiązują żadne zapisy. Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować wcześniej. Do Centrum Zdrowia Psychicznego możesz przyjść w każdej chwili (w godzinach jego pracy) szukając pomocy dla siebie lub dla bliskiej sobie osoby. Możesz przyjść ze swoim problemem lub przyprowadzić bliską osobę, której stan Ciebie niepokoi.
Centrum Zdrowia Psychicznego czynne jest w każdy dzień powszedni czyli od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 18.

Pomoc jest bezpłatna także wtedy, gdy jesteś nieubezpieczony. Zgodnie z ustawą dotyczącą osób w kryzysie psychicznym leczenie psychiatryczne i psychologiczne, pobyt na oddziale dziennymi i całodobowym są bezpłatne dla wszystkich doświadczających kryzysu psychicznego. Osoby nieubezpieczone mają też prawo do refundowanych leków.

Specjalista z Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego z Tobą porozmawia, żeby ustalić co się dzieje. Jeśli wcześniej leczyłeś się psychiatrycznie, będzie mu łatwiej, jeśli będziesz miał przy sobie swoją medyczną dokumentację. Na podstawie rozmowy opracuje dla Ciebie plan leczenia. Jeśli Twój przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym. Będzie tak ułożone, żeby jak najlepiej pasowało do twoich potrzeb, do problemów, z którymi się borykasz. Może się okazać, że będą Ci potrzebne regularne konsultacje z psychiatrą, terapia prowadzona przez psychologa – indywidualna lub grupowa, leczenie w trybie dziennym (rano będziesz wychodził na oddział, gdzie przez cały dzień są zajęcia terapeutyczne a po południu wracał do domu), pielęgniarka środowiskowa będzie odwiedzała cię w domu, dostaniesz wparcie od asystenta zdrowienia, osoby po kryzysie psychicznym, która po odpowiednim przeszkoleniu służy pomocą osobom, którzy w kryzysie trwają i ich bliskim.

W przypadku nagłym, gdy jest zagrożenie zdrowia i życia wymagające opieki całodobowej (myśli samobójcze, ciężka depresja, silny atak psychozy) Centrum Zdrowia Psychicznego służy łóżkami kryzysowymi.

Kto może szukać pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego?
Każdy, kto skończył 18 lat i mieszka na terenie, którym ono się opiekuje.

Dlaczego akurat Centrum Zdrowia Psychicznego?
Tam dostaniesz pomoc dostosowaną do twoich problemów i będziesz mógł leczyć się blisko domu, o ile to tylko możliwe nie odrywając się od swojego otoczenia, bliskich, nauki, pracy. Centra Zdrowia Psychicznego powstały, by pomoc w przypadku kłopotów ze zdrowiem psychicznym była bardziej dostępna i zróżnicowana. Żeby nie trzeba było na nią długo czekać i żeby specjaliści obmyślili plan leczenia.

Więcej informacji o Centrach Zdrowia Psychicznego znajdziesz na profilu na Facebooku – Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego i na stronie CZP.org.pl

Gdzie szukać pomocy, jeśli nie ukończyłeś 18 lat?
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny codziennie całą dobę

#CentrumZdrowiaPsychicznego #PunktZgłoszeniowoKoordynacyjny

Żródło: Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego

Życzenia Wielkanocne

05.04.2023
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu szczęścia, wielu radosnych chwil i pięknych więzi z ludźmi. Dziękujemy za to, że razem tworzymy wspólnotę wspierających się ludzi. 

Wystawa pod nazwą „Nie jesteś sam” na okoliczność obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją

17.02.2023
Wystawa pod nazwą "Nie jesteś sam" na okoliczność obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada na 23 lutego 2023 r., na której będą prezentowane prace pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe z Dziennych Oddziałów Psychiatrycznych (oddziały Centrum z Myślenic oraz ze Skawiny).

Projekt Standardu Diagnostyczno-Terapeutycznego w Centrum Zdrowia Psychicznego

17.01.2023
Wynikające z umowy działanie Biura ds. pilotażu na 2022 r. było prowadzenie i koordynacja opracowania we współpracy z towarzystwami naukowymi standardu diagnostyczno-terapeutycznego i opracowanie rekomendacji dotyczących finansowania opieki psychiatrycznej i transformacji systemu.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

13.01.2023
Do konsultacji publicznych przekazano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030. Projekt kładzie nacisk m.in. na wprowadzenie modelu opieki środowiskowej.

Nowa Dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii

10.01.2023
Dr n. med. Anna Depukat, dotychczasowy kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego objęła stanowisko dyrektora Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

05.01.2023
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Szanowni Państwo, życzymy pięknych, radosnych Świąt. Niech odradza się wszystko, co dobre, świetliste. Zdrowia. Wiele jest dróg do drugiego człowieka. Znajdujmy te drogi i trzymajmy się ich. Oddzielnie jesteśmy kroplami, razem jesteśmy oceanem. Razem możemy więcej. Szczęścia we wszystkich aspektach życia.

23.12.2022

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy

23.12.2022
Opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2022 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy.