Aktualności

Jak pomagać – mówi Anna Olearczuk, asystentka zdrowienia

12.03.2020

Jak przejawia się i w jaki sposób możemy rozpoznać kryzys psychiczny członka rodziny? Jak pomagać członkowi rodziny, gdy doświadcza kryzysu psychicznego? Jak we własnym domu budować sieć oparcia społecznego dla bliskiej nam osoby? Na te pytania odpowiada Anna Olearczuk, asystentka zdrowienia, która pracuje w wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego i w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych na Bielanach.

– Sygnałem alarmowym, że zbliża się, zaczyna czy trwa kryzys, mogą być zmiany w zachowaniu bliskiej osoby. Jeśli była aktywna i towarzyska a zaczyna się wycofywać z tych kontaktów, jeśli to, co lubiła robić, nie sprawia jej już przyjemności – mówi Anna Olearczuk. – Kryzys u dzieci często zaczyna objawiać się niechęcią do chodzenia do szkoły, wagarowaniem, skargami na rozmaite bóle. Objawem kryzysu może być zaniedbanie higieny, nie dbanie o siebie. Znakiem, że coś jest nie tak, bywa także duże pobudzenie. To, że ktoś robi się agresywny, choćby werbalnie. Należy zwracać uwagę na to, czy w wypowiedziach bliskiej nam osoby, której zachowanie nas niepokoi, pojawiają się dziwne treści. Bardzo ważna jest postawa rodziny. To żeby osoba, która przeżywa kryzys psychiczny, była otoczona życzliwością. Żeby członkowie rodziny nie zrzucali na nią odpowiedzialności za to, co się dzieje, żeby byli wspierający. Członkowie rodziny mogą zrobić bardzo dużo, chociażby namawiać osobę, która jest w kryzysie, na wizytę u lekarza, do szukania pomocy. Często nasz bliski, który przeżywa kryzys, bardzo potrzebuje wsparcia rodziny i profesjonalistów. Jak można pomóc? Chociażby towarzysząc w czasie wizyty u lekarza. Dbać o to, żeby nasz bliski się odżywiał, żeby był spokój w domu, żeby było jak najmniej czynników, które mogą pogłębiać kryzys – dodaje Anna Olearczuk.

Asystent zdrowienia to osoba, która ma za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego, opanowała je, przeszła przez kurs i staż w szpitalu przygotowujący do tej roli. Anna Olearczuk szkoli się dodatkowo na kursie podejścia otwartego dialogu. Jego podstawą jest terapeutyczne wsparcie grupy specjalistów okazane osobie z doświadczeniem kryzysu i jej bliskim. Jest członkiem Rady do Spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, należy do zarządu Fundacji eFkropka przeciwdziałającej stygmatyzacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego i do Stowarzyszenia Asystentów Zdrowienia. Działa też w Akademii Liderów Cogito, organizacji skupiającej ludzi z całej Polski, którzy przeszli przez kryzys i teraz pomagają osobom, które w nim trwają i ich bliskim.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy z Anną Olearczuk: https://www.youtube.com/watch?v=BAchcw7sH5c&fbclid=IwAR15y0kgb_zIIWLK75HPyhkAGhM8wUEwj4ea-hoJvrwq0kyheCX-G28VuNg

źródło: Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.