Aktualności

Józefa Szczurek-Żelazko na spotkaniu liderów Centrów Zdrowia Psychicznego

10.03.2020

Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, otworzyła konferencję naukowo-szkoleniową Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Centrów Zdrowia Psychicznego w Olszynie pod Łodzią. Mówiła o tym, że jednym z priorytetów ministerstwa zdrowia jest powiększanie nakładów finansowych na psychiatrię i rozwijanie leczenia środowiskowego, dostępnego, blisko domu, włączającego w pomoc bliskich, dostosowanego do potrzeb pacjenta. Podkreślała, że pilotaż jest wstępem do zmian systemu leczenia w Polsce, że celem jest to, żeby Centra Zdrowia Psychicznego objęły opieką wszystkich mieszkańców Polski. – Przyszłam tu po to, żeby posłuchać państwa – mówiła Pani Minister. – Mam nadzieję, że liczba centrów szybko się będzie zwiększała, co wymaga zwiększenia nakładów finansowych na psychiatrię – wtórował jej Marek Balicki, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Na spotkaniu rozmawiano między innymi o nowym zarządzeniu NFZ zgodnie z którym pacjenci mają składać podpis po każdej odbytej wizycie u psychoterapeuty czy konsultacji z psychologiem. O tym, że nie każdy pacjent psychiatryczny jest w stanie złożyć taki podpis. Adam Zabrzygraj z mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego na Mokotowie powiedział, że dużym problemem centrów są pacjenci, którzy podają fikcyjne adresy, żeby zostać otoczeni opieką. Gdy okazuje się, że nie mieszkają na Mokotowie trudno rozliczyć pomoc dla nich. Każde centrum ma teren swojej obecności. Listę Centrów Zdrowia Psychicznego i informację o obszarach ich odpowiedzialności można znaleźć na stronie czp.org.pl.
Organizatorem spotkania było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Zdrowienia.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.