Aktualności

Kierunek Zdrowie: Choroby psychiczne – gdzie się leczyć w czasie pandemii? Jako pomagają asystenci zdrowienia?

21.09.2020

Niepokój, lęk o zdrowie nasze i naszych bliskich to nowa sytuacja, z którą mierzymy się podczas pandemii. Jak psychicznie przetrwać ten okres? Co robić, gdy lęk paraliżuje? Gdzie i kiedy szukać psychiatry. O tym w programie TVS – Kierunek Zdrowie.
W programie wypowiada w nim się m.in. dr Ewa Rudzka-Jasińska. Mówi: „Jeżeli lęk jest paraliżujący i powoduje, że nie funkcjonujemy dobrze bo pojawiają się niepokojące zjawiska, jak bezsenność czy zaburzenia łaknienia, wtedy należy szukać pomocy”. Dr Ewa Rudzka-Jasińska jest lekarzem psychiatrą z Centrum Psychiatrii w Katowicach. Swoich pacjentów traktuje po partnersku, co można zobaczyć w programie, w którym występuje pani Marta, osoba z doświadczeniem życia z diagnozą schizofrenii. Pani Marta dzieli się doświadczeniem.
Podczas programu poruszany jest temat asystentów zdrowienia czyli osób, które przeszły przez kryzys i teraz pomagają pacjentom dzieląc się swoim doświadczeniem. Dr Ewa Rudzka-Jasińska mówi: Bardzo pomocne okazały się osoby, które uczyły się na kursach asystentów zdrowienia. Wspierali profesjonalistów od samego początku pandemii. Jedna z asystentek zdrowienia, Krystyna Matyjasek, opowiada o sobie i swojej roli: Przede wszystkim jestem człowiekiem a nie diagnozą. Parę lat temu miałam postawioną diagnozę choroby afektywnej dwubiegunowej. I z tym muszę się mierzyć – zażywam leki, jestem pod opieką psychiatry, psychoterapeuty. Zostałam asystentem zdrowienia, przeszłam odpowiedni kurs. W ramach tego kursu można dowiedzieć się wielu rzeczy o procesie zdrowienia, o narzędziach, które służą utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.  Dla mnie szczególnie cenne było to, że kurs pomógł mi nabrać dystansu do chorowania, do diagnoz. Choroba czy dysfunkcja jest moją cząstką.  Od blisko dwóch lat prowadzę bloga Biegun życia, prowadzę go pod swoim imieniem i nazwiskiem. W kontakcie z osobami doświadczającymi kryzysu lub ich bliskimi staram się dać to, czego dana osoba potrzebuje. Niektórzy potrzebują zrozumienia, wysłuchania. Rozmowa może uskrzydlić. To takie małe cuda bo zazwyczaj chodzimy bez skrzydeł.

W trakcie programu podawany jest telefon zrozumienia, pod którym dyżurują osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, które wyszły z niego i chcą wspierać osoby trwające w kryzysie psychicznym i ich bliskich.
Nr telefonu zrozumienia to: 32 420 73 82
Eksperci przez doświadczenie czekają pod nim na kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 10-20.
Telefon założyła Fundacja Wielogłosu.

Zapraszamy do obejrzenia programu:  https://tvs.pl/tv/kierunek-zdrowie-choroby-psychiczne-gdzie-sie-leczyc-w-czasie-pandemii/?fbclid=IwAR1RBE4NV5YdlqElFJZsRDUElkpc2jpIYtyUrBbkIoZYlIo0SYvZ32lGxk4

Na zdjęciu: dr Ewa Rudzka-Jasińska

Źródło: tvs.pl

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

14.09.2023
Nowelizacja rozporządzenia przedłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do 31 grudnia 2024 r.

Zarządzenie nr 132/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

11.09.2023
Zostało opublikowane Zarządzenie nr 132/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 września 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura ds. Pilotażu NPOZP na Kongresie Rzeczników Zdrowia

30.08.2023
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego ma na celu przetestowanie jednego z elementów reformy ochrony zdrowia. Równolegle dla pacjentów wymagających przekierowywania do leczenia specjalistycznego będą ustalane dalsze ścieżki - mówi dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy.

Projekt nowelizacji zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego trafił do zaopiniowania. Jest na to 14 dni.

03.08.2023
Opinie w sprawie przedmiotowego projektu mogą być przekazane w formie tabeli, stanowiącej załącznik do niniejszego komunikatu w terminie do 14 dni.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

17.07.2023 r.
W dniu 17 lipca 2023 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

06.07.2023
Powstanie łącznie 129 centrów zdrowia psychicznego. Zachęcamy do zapoznania się z aktualną treścią rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Obwieszczenie Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 5 czerwca 2023 r.

05.06.2023
w sprawie Rekomendacji Nr 54/2023 z dnia 31 maja 2023 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.

Projekt Standardu Diagnostyczno-Terapeutycznego w Centrum Zdrowia Psychicznego

17.01.2023
Wynikające z umowy działanie Biura ds. pilotażu na 2022 r. było prowadzenie i koordynacja opracowania we współpracy z towarzystwami naukowymi standardu diagnostyczno-terapeutycznego i opracowanie rekomendacji dotyczących finansowania opieki psychiatrycznej i transformacji systemu.