Aktualności

Kierunek Zdrowie: Choroby psychiczne – gdzie się leczyć w czasie pandemii? Jako pomagają asystenci zdrowienia?

21.09.2020

Niepokój, lęk o zdrowie nasze i naszych bliskich to nowa sytuacja, z którą mierzymy się podczas pandemii. Jak psychicznie przetrwać ten okres? Co robić, gdy lęk paraliżuje? Gdzie i kiedy szukać psychiatry. O tym w programie TVS – Kierunek Zdrowie.
W programie wypowiada w nim się m.in. dr Ewa Rudzka-Jasińska. Mówi: „Jeżeli lęk jest paraliżujący i powoduje, że nie funkcjonujemy dobrze bo pojawiają się niepokojące zjawiska, jak bezsenność czy zaburzenia łaknienia, wtedy należy szukać pomocy”. Dr Ewa Rudzka-Jasińska jest lekarzem psychiatrą z Centrum Psychiatrii w Katowicach. Swoich pacjentów traktuje po partnersku, co można zobaczyć w programie, w którym występuje pani Marta, osoba z doświadczeniem życia z diagnozą schizofrenii. Pani Marta dzieli się doświadczeniem.
Podczas programu poruszany jest temat asystentów zdrowienia czyli osób, które przeszły przez kryzys i teraz pomagają pacjentom dzieląc się swoim doświadczeniem. Dr Ewa Rudzka-Jasińska mówi: Bardzo pomocne okazały się osoby, które uczyły się na kursach asystentów zdrowienia. Wspierali profesjonalistów od samego początku pandemii. Jedna z asystentek zdrowienia, Krystyna Matyjasek, opowiada o sobie i swojej roli: Przede wszystkim jestem człowiekiem a nie diagnozą. Parę lat temu miałam postawioną diagnozę choroby afektywnej dwubiegunowej. I z tym muszę się mierzyć – zażywam leki, jestem pod opieką psychiatry, psychoterapeuty. Zostałam asystentem zdrowienia, przeszłam odpowiedni kurs. W ramach tego kursu można dowiedzieć się wielu rzeczy o procesie zdrowienia, o narzędziach, które służą utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.  Dla mnie szczególnie cenne było to, że kurs pomógł mi nabrać dystansu do chorowania, do diagnoz. Choroba czy dysfunkcja jest moją cząstką.  Od blisko dwóch lat prowadzę bloga Biegun życia, prowadzę go pod swoim imieniem i nazwiskiem. W kontakcie z osobami doświadczającymi kryzysu lub ich bliskimi staram się dać to, czego dana osoba potrzebuje. Niektórzy potrzebują zrozumienia, wysłuchania. Rozmowa może uskrzydlić. To takie małe cuda bo zazwyczaj chodzimy bez skrzydeł.

W trakcie programu podawany jest telefon zrozumienia, pod którym dyżurują osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, które wyszły z niego i chcą wspierać osoby trwające w kryzysie psychicznym i ich bliskich.
Nr telefonu zrozumienia to: 32 420 73 82
Eksperci przez doświadczenie czekają pod nim na kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 10-20.
Telefon założyła Fundacja Wielogłosu.

Zapraszamy do obejrzenia programu:  https://tvs.pl/tv/kierunek-zdrowie-choroby-psychiczne-gdzie-sie-leczyc-w-czasie-pandemii/?fbclid=IwAR1RBE4NV5YdlqElFJZsRDUElkpc2jpIYtyUrBbkIoZYlIo0SYvZ32lGxk4

Na zdjęciu: dr Ewa Rudzka-Jasińska

Źródło: tvs.pl

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.