Aktualności

Marsz Żółtej Wstążki #pogodność – rozpoczynają się przygotowania

10.03.2020

Marsz Żółtej Wstążki #pogodność, solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu i ich bliskimi przejdzie ulicami 30 maja już po raz czwarty. Przygotowywany jest w Warszawie przez Fundację eFkropka, w Lublinie przez Stowarzyszenie Jesteśmy, w Katowicach przez mieszkających tam asystentów zdrowienia i dr Ewę Rudzką-Jasińską. W tym dniu odbędzie się piknik Żółtej Wstążki w Koszalinie, organizowany przez panią dr Izabelę Ciuńczyk i w Wieliczce przez Fundację Leonardo i tamtejsze Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. W Krakowie marsz pójdzie 5 maja na zakończenie Forum Opieki Środowiskowej, na które przyjedzie 200 osób z całej Polski.  W tym mieście za marszem stoi Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi. Fundacja eFkropka liczy na to, że dołączy się jeszcze więcej miast. Chętnie pomoże organizacjom, które chciałyby taką imprezę zrobić u siebie. Wystarczy napisać pod adresem: fundacja@ef.org.pl

Patronat nad marszem objął  Rzecznik Praw Pacjenta. Wczoraj w jego biurze odbyło się spotkanie dotyczące Marszu Żółtej Wstążki #pogodność. Przedstawiciele Biura pomogą go organizować poza Warszawą i rozpropagować towarzyszące mu idee w szpitalach, w których pracują rzecznicy praw pacjenta psychiatrycznego. Osoby z doświadczeniem kryzysu, ich bliscy i specjaliści – psychiatrzy, terapeuci, psychologowie, pójdą w marszu, by pokazać, że można wracać do zdrowia po kryzysie, by prosić o dobrą reformę psychiatrii dzieci i młodzieży, o więcej nakładów na psychiatrię, o kampanie społeczne i lekcje w szkołach dotyczące zdrowia psychicznego.  Na zdjęciu Grzegorz Saj, Aleksandra Wenelczyk, Anna Panufnik-Onaszkiewicz z Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, Katarzyna Kisielińska z Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego i Fundacji eFkropka i Jakub Andryańczyk z Fundacji eFkropka, Sylwia Kozarzewska z Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.