Aktualności

Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Złotowie

11.03.2020

Rozpoczęło działalność nowe Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Powiatowym im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie. Przyjmuje pacjentów od 1 marca 2020 r. Powstało w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jest pierwszym i na razie jedynym takim miejscem w Wielkopolsce. Zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi na określonym obszarze terytorialnym, którym jest powiat złotowski, w formie pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, dziennej, szpitalnej i środowiskowej. Z usług Centrum Zdrowia Psychicznego mogą korzystać osoby pełnoletnie cierpiące na zaburzenia psychiczne. Również członkowie rodzin, a także bliscy i znajomi osób doświadczających kryzysu psychicznego.
Celem Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) jest objęcie wszechstronną opieką osób znajdujących się w kryzysach psychicznych i odejście od tradycyjnego, izolacyjnego leczenia w warunkach szpitalnych na rzecz rozwijania opieki środowiskowej zgodnie z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Punkt Zgłoszeniowo- Koordynacyjny udziela świadczeń od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 tel. 67 263 22 33 wew. 307.
Można do niego przyjść ze swoim problemem zdrowotnym lub by doradzić się, jak pomóc chorującej bliskiej osobie, bez uprzedniego zapisywania się. Jeśli dany przypadek zostanie uznany za pilnie wymagający pomocy, musi ona ruszyć nie później niż w ciągu 72 godzin. Ma być ona jak najbardziej dopasowana do potrzeb pacjenta. Mogą nią być regularne wizyty u psychiatry, rozmowa z psychologiem, psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, z którego po kilku godzinach zajęć terapeutycznych wraca się do domu oraz opieka domowa, jeśli pacjent ze względów zdrowotnych nie może przyjeżdżać do CZP.  W przypadkach nagłych, gdy istnieje zagrożenie życia, przy nasilonej depresji, w stanach ostrej psychozy, osoba zgłaszająca się po wsparcie dostanie opiekę całodobową. Formy pomocy mogą się zmienić w zależności od dynamiki przebiegu kryzysu.

Strona szpitala: http://szpital.zlotow.pl/

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.