Aktualności

Nowe podejście do zdrowia psychicznego w Polsce – zaproszenie na spotkanie 8 grudnia 2020

06.12.2020

Na depresję choruje około miliona Polaków. Milion ma za sobą epizod psychotyczny. 180 tysięcy leczy się na schizofrenię. Co czwarta osoba doświadczyła, doświadcza, bądź doświadczy kryzysu psychicznego.

W obliczu pandemii i związanego z nią kryzysu wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego, niezwykle ważne jest podejmowanie skutecznych działań zmierzających do wspierania kondycji psychicznej społeczeństwa, aby w przyszłości uniknąć traumy społecznej na szeroką skalę. Tym bardziej, że z badań przeprowadzonych na przełomie lipca i sierpnia br. wynika, że 1/3 Polaków zauważyła u siebie lub bliskich objawy pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego.

Komitet Dialogu Społecznego KIG, niedawno przyłączył się do apelu pacjentów o przedłużenie pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i wsparcie strategii opartej na Centrach Zdrowia Psychicznego. Środowiskowe leczenie psychiatryczne i wsparcie terapeutyczne odbywa się obecnie w 33 ośrodkach pomocy. Może z nich skorzystać około 10 proc. dorosłych mieszkańców Polski. Zapotrzebowanie jest zdecydowanie większe i środowisko osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego zabiega, aby w każdym powiecie w Polsce zostało utworzone Centrum Zdrowia Psychicznego. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce pracuje najmniej lekarzy psychiatrów (w przeliczeniu na 100 tys. obywateli) w Unii Europejskiej – zaledwie 9,23. Dla porównania, najwięcej lekarzy tej specjalności jest w Niemczech – 27,4.

Komitet Dialogu Społecznego KIG od lat podejmuje zagadnienia związane z psychospołecznymi aspektami środowiska pracy oraz kondycją psychiczną społeczeństwa. Chce również animować debatę publiczną na temat zdrowia psychicznego, walczyć ze stygmatyzacją osób doświadczających tego rodzaju kryzysu i wyjaśniać skalę związanych z nim zagrożeń. Dlatego wspólnie z Laboratorium WIĘZI postanowiło zorganizować seminarium online pt. Nowe spojrzenie na zdrowie psychiczne w Polsce i Europie. Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, Fundacja eFkropka oraz Kluby Tygodnika Powszechnego.

Seminarium online odbędzie się 8 grudnia (we wtorek) w godz. 11.00-13.00.

Gospodarzami spotkania będą Konrad Ciesiołkiewicz (Komitet Dialogu Społecznego KIG) i Zbigniew Nosowski (Laboratorium „Więzi”).

Ekspertami będą:

prof. Andrzej Cechnicki, lekarz psychiatra, psychoterapeuta. Kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ. Krajowy koordynator Programu Przeciwko Piętnie i Wykluczeniu Osób Chorujących Psychicznie we współpracy z WHO. Pomysłodawca i realizator krakowskiego systemu leczenia i rehabilitacji osób chorujących na schizofrenię oraz programu integracji zawodowej: Pensjonatu  “U Pana Cogito”, „Cateringu Cogito” i „Zielonego Dołu”, w których zostały zatrudnione osoby po kryzysach psychicznych;

dr Marek Balicki, lekarz psychiatra, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii;

Joanna Rogalska, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego, chorująca na zaburzenia depresyjno-lękowe w ChAD typu mieszanego. Politolog (UG) i historyk najnowszych dziejów Polski (UW). Certyfikowany Ex-In (ekspert przez doświadczenie w opiece psychiatrycznej). Animatorka oddolnych grup samopomocowych. Pracuje jako asystentka zdrowienia w Słupskim Centrum Zdrowia Psychicznego;

Katarzyna Szczerbowska, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego, z diagnozą schizofrenii paranoidalnej. Przez 20 lat pracowała jako dziennikarka. Jest w radzie Fundacji eFkropka i w Akademii Liderów Cogito. Ma Certyfikat Experta Cogito. Rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego.

Transmisja na żywo dostępna będzie na Facebooku WIĘZI.

Do zobaczenia 8 grudnia!

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.