Aktualności

O Centrach Zdrowia Psychicznego w kwartalniku Psychiatra

18.08.2020

Najnowszy numer kwartalnika Psychiatra w ogromnym stopniu poświęcony został Centrom Zdrowia Psychicznego podczas pandemii.
Jest w nim też obszerny tekst o asystentach zdrowienia czyli osobach, które mają doświadczenie kryzysu psychicznego, przeszły przez odpowiedni kurs, by służyć wsparciem tym, którzy w kryzysie trwają i ich bliskim.

Kwartalnik Psychiatra można zamówić pod adresem http://www.psychiatraonline.pl/

„W ramach programu pilotażowego aktualnie w Polsce działa 29 centrów zdrowia psychicznego (CZP). Kolejnych 5 centrów wskazanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia czeka na podpisanie umów z NFZ.  W czasie epidemii wszystkie CZP kontynuowały działalność” – pisze w swoim tekście prof. Jacek Wciórka. Dalej czytamy: „Pięć z Centrów Zdrowia Psychicznego realizowało swe zadania obok zadań nałożonych w związku z udziałem w systemie szpitali jednoimiennych. Podpisywanie nowych umów uczestnictwa w pilotażu na czas epidemii odłożono. Poniższa zwięzła informacja o funkcjonowaniu CZP w czasie trwania epidemii powstała na podstawie krótkiej ankiety rozesłanej przez Biuro Pilotażu.

Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne (PZK). W opinii respondentów, PZK realizują rodzaj łatwo dostępnej pomocy, szczególnie oczekiwany w warunkach epidemii, szybko eliminujący bezradność niepewność i lęk o siebie lub bliskich. PZK szybko wykształciły zasady wykorzystania systemów teleinformatycznych do informowania, wstępnego wsparcia i koordynowania dalszej pomocy, z zachowaniem możliwości bezpośredniego kontaktu w przypadkach naglących lub w przypadkach niemożności wykorzystania zdalnych form kontaktu. Tylko w pojedynczych przypadkach podjęto decyzje o czasowym ograniczeniu godzin dostępności PZK, w związku z problemami kadrowymi.  W dotychczasowej fazie epidemii liczba zgłoszeń do PZK na ogół nie rosła znacząco, choć w niektórych raportach taki wzrost odnotowano, co mogło się wiązać z niedostępnością innych kanałów informacji i wsparcia w systemie opieki psychiatrycznej poza CZP, albo z zablokowaniem ich w konsekwencji zarządzeń przeciwepidemicznych, związanych z tworzeniem szpitali jednoimiennych”.

W kwartalniku możemy zapoznać się z tym, jak podczas pandemii radzą sobie Centra Zdrowia Psychicznego w Grajewie, Koszalinie, Sandomierzu i przeczytać tekst o mokotowskiej linii wsparcia, którą uruchomiło Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego. Jest też relacja z webinariów poświęconych działaniu oddziałów całodobowych i pomocy ambulatoryjnej w CZP.

Źródło: kwartalnik Psychiatra

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.