Aktualności

Obecnie proces reformowania opieki psychiatrycznej znajduje się w kluczowym dla jego powodzenia momencie i wymaga pilnych decyzji dla dalszej kontynuacji – mówiła w Sejmie Małgorzata Pępek – Poseł Na Sejm RP

09.10.2020

O wsparcie transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego w Centrach Zdrowia Psychicznego zaapelowała Małgorzata Pępek – Poseł Na Sejm RP: „Pani Marszałek Wysoka Izbo, w Polsce od dwóch lat wprowadzana jest reforma psychiatrii, która bazuje na opiece ambulatoryjnej zamiast na lecznictwie zamkniętym w szpitalach. Tego rodzaju rozwiązanie daje poczucie bezpieczeństwa i ciągłości leczenia dla pacjentów a uzyskanie a uzyskanie przez nich właściwego wsparcia dobranego do indywidualnych potrzeb powoduje, że osoby te łagodniej przechodzą kryzysy. Nie są pozostawieni sami sobie i wyizolowani od społeczeństwa a przede wszystkim wiedzą, gdzie szukać pomocy. Bardzo dobrym przykładem placówki funkcjonującej w ramach programu pilotażowego jest działające od dwóch lat w moim regionie Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie. Dzięki któremu diametralnie polepszyła się dostępność do porad specjalistycznych w zakresie psychiatrii w powiecie cieszyńskim. Niestety rozpoczęty pilotaż został zahamowany w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i wprowadzeniem lockdownu, gdzie wiele organizacji musiało się przebranżowić, by móc nadal funkcjonować. Przykład z Cieszyna pokazuje, że oferowana pomoc leczenia środowiskowego pozwala dotrzeć do osób, które nie są w stanie korzystać z opieki ambulatoryjnej a wcześniej jedyną formą leczenia była hospitalizacja. Fakt iż do specjalisty można dostać się bezpłatnie, bez długiego oczekiwania na termin wizyty stanowi niezwykle ważny argument podnoszący sens istnienia takich placówek. Obecnie proces reformowania opieki psychiatrycznej znajduje się w kluczowym dla jego powodzenia momencie i wymaga pilnych decyzji dla dalszej kontynuacji, szczególnie teraz, kiedy podczas pandemii znacznie powiększyła się liczba osób szukających pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. Jako kraj nie możemy sobie pozwolić na finansowanie psychiatrii na poziomie przedostatniego miejsca w Unii Europejskiej. Dlatego bardzo ważna jest kontynuacja rozpoczętej reformy i stworzenie systemu opieki, który byłby przyjazny, ludzki oraz żeby takie placówki jak ta w Cieszynie mogły nadal wspierać ludzi w potrzebie”.

Jej wystąpienie można zobaczyć pod linkiem: https://www.facebook.com/malgorzata.pepek/videos/3518221681574881/UzpfSTQwMzE3ODM4Njg1ODU4OTo5NjYzODE1NzM4NzE1OTg/?modal=admin_todo_tour

Na swoim profilu na Facebooku Małgorzata Pępek napisała: Mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego, którzy zmagają się z problemami psychicznymi, mają możliwość zgłoszenia się do Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie, które powstało w ramach programu pilotażowego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dzięki tej placówce zdecydowanie polepszyła się dostępność do specjalisty, można dostać się bezpłatnie, bez długiego oczekiwania na termin wizyty.

Niestety rozpoczęty pilotaż został zahamowany w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i nie wiadomo, czy program będzie dalej kontynuowany. Od pilnych decyzji Ministerstwo Zdrowia zależy przyszłość tej reformy, dlatego złożyłam interpelację w tej sprawie.

Przykład z Cieszyna pokazuje jak ważna jest kontynuacja rozpoczętej reformy i stworzenie systemu opieki, który byłby przyjazny i ludzki, a Centra Zdrowia Psychicznego mogły nadal skutecznie wspierać ludzi w potrzebie.

Źródło: Małgorzata Pępek – Poseł na Sejm RP

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.