Aktualności

Obecnie proces reformowania opieki psychiatrycznej znajduje się w kluczowym dla jego powodzenia momencie i wymaga pilnych decyzji dla dalszej kontynuacji – mówiła w Sejmie Małgorzata Pępek – Poseł Na Sejm RP

09.10.2020

O wsparcie transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego w Centrach Zdrowia Psychicznego zaapelowała Małgorzata Pępek – Poseł Na Sejm RP: „Pani Marszałek Wysoka Izbo, w Polsce od dwóch lat wprowadzana jest reforma psychiatrii, która bazuje na opiece ambulatoryjnej zamiast na lecznictwie zamkniętym w szpitalach. Tego rodzaju rozwiązanie daje poczucie bezpieczeństwa i ciągłości leczenia dla pacjentów a uzyskanie a uzyskanie przez nich właściwego wsparcia dobranego do indywidualnych potrzeb powoduje, że osoby te łagodniej przechodzą kryzysy. Nie są pozostawieni sami sobie i wyizolowani od społeczeństwa a przede wszystkim wiedzą, gdzie szukać pomocy. Bardzo dobrym przykładem placówki funkcjonującej w ramach programu pilotażowego jest działające od dwóch lat w moim regionie Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie. Dzięki któremu diametralnie polepszyła się dostępność do porad specjalistycznych w zakresie psychiatrii w powiecie cieszyńskim. Niestety rozpoczęty pilotaż został zahamowany w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i wprowadzeniem lockdownu, gdzie wiele organizacji musiało się przebranżowić, by móc nadal funkcjonować. Przykład z Cieszyna pokazuje, że oferowana pomoc leczenia środowiskowego pozwala dotrzeć do osób, które nie są w stanie korzystać z opieki ambulatoryjnej a wcześniej jedyną formą leczenia była hospitalizacja. Fakt iż do specjalisty można dostać się bezpłatnie, bez długiego oczekiwania na termin wizyty stanowi niezwykle ważny argument podnoszący sens istnienia takich placówek. Obecnie proces reformowania opieki psychiatrycznej znajduje się w kluczowym dla jego powodzenia momencie i wymaga pilnych decyzji dla dalszej kontynuacji, szczególnie teraz, kiedy podczas pandemii znacznie powiększyła się liczba osób szukających pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. Jako kraj nie możemy sobie pozwolić na finansowanie psychiatrii na poziomie przedostatniego miejsca w Unii Europejskiej. Dlatego bardzo ważna jest kontynuacja rozpoczętej reformy i stworzenie systemu opieki, który byłby przyjazny, ludzki oraz żeby takie placówki jak ta w Cieszynie mogły nadal wspierać ludzi w potrzebie”.

Jej wystąpienie można zobaczyć pod linkiem: https://www.facebook.com/malgorzata.pepek/videos/3518221681574881/UzpfSTQwMzE3ODM4Njg1ODU4OTo5NjYzODE1NzM4NzE1OTg/?modal=admin_todo_tour

Na swoim profilu na Facebooku Małgorzata Pępek napisała: Mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego, którzy zmagają się z problemami psychicznymi, mają możliwość zgłoszenia się do Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie, które powstało w ramach programu pilotażowego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dzięki tej placówce zdecydowanie polepszyła się dostępność do specjalisty, można dostać się bezpłatnie, bez długiego oczekiwania na termin wizyty.

Niestety rozpoczęty pilotaż został zahamowany w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i nie wiadomo, czy program będzie dalej kontynuowany. Od pilnych decyzji Ministerstwo Zdrowia zależy przyszłość tej reformy, dlatego złożyłam interpelację w tej sprawie.

Przykład z Cieszyna pokazuje jak ważna jest kontynuacja rozpoczętej reformy i stworzenie systemu opieki, który byłby przyjazny i ludzki, a Centra Zdrowia Psychicznego mogły nadal skutecznie wspierać ludzi w potrzebie.

Źródło: Małgorzata Pępek – Poseł na Sejm RP

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.