Aktualności

Plan rozmieszczenia Centrów Zdrowia Psychicznego dla Wielkopolski zatwierdzony – pisze Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego

19.11.2020

„Zarząd Województwa Wielkopolskiego w dniu 19 listopada 2020 r. zatwierdził na mocy uchwały Plan Rozmieszczenia Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) na terenie Województwa Wielkopolskiego. Przyjęcie tego strategicznego dokumentu to ważny krok w celu realizacji pilotażu CZP w Naszym województwie”. – pisze na swoim profilu na Facebooku Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Dalej w jej poście czytamy: „Teraz pozostaje poczekać na urzeczywistnienie wczorajszej deklaracji Ministra Zdrowia, w sprawie przedłużenia pilotażu CZP. Plan został przygotowany przez pracowników Wydział Zdrowia Publicznego Departamentu Zdrowia pod kierunkiem Pana Wojciecha Balickiego Z-cy Dyr. Departamentu Zdrowia, przy współpracy z samorządami powiatowymi i członkami Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia Psychicznego, powołanego przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Szczególne podziękowania za konstruktywną współpracę dla dr Marka Balickiego Pełnomocnika Ministra Zdrowia, kierującego Biurem ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego”.

W kolejnym poście Paulina Stochniałek wyjaśnia, na czym polega pomoc, którą można dostać w Centrum Zdrowia Psychicznego:
Opieka psychiatryczna w Wielkopolsce bliżej pacjenta
Bez przetłoczonych przestrzeni.
Bez zapisów.
Bez skierowania.
Blisko, w powiecie.
Od poniedziałku do piątku działające punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe, w których na pierwszą konsultację przyjmują specjaliści: lekarz psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, pielęgniarka psychiatryczna.
Wydanie wstępnej diagnozy, opracowanie planu leczenia, a jeśli przypadek jest pilny – uruchomienie pomocy nie później niż w ciągu 72 godzin.
Takie właśnie będą Centra Pomocy Psychiatrycznej, których plan rozmieszczenia tworzy Departament Zdrowia UMWW

Źródło: Paulina Stochniałek – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.