Aktualności

#PoGodnySzlak solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi

29.07.2020

Kłopoty ze zdrowiem psychicznym wciąż są tematem tabu, a co czwarty Polak doświadcza, doświadczy lub doświadczył kryzysu psychicznego. Na to chce zwrócić uwagę Kamil Lorenc w swojej wędrówce po górach pod hasłem #PoGodnySzlak. Honorowy Patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Pacjenta i Biuro do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W dniach 9-29 sierpnia Kamil będzie wędrował Głównym Szlakiem Beskid (blisko 500 km), by w ten sposób przypomnieć o problemach, prawach, potrzebach osób chorujących psychicznie, a także o potrzebach zmian dotyczących ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. Tak, by leczenie nie opierało się na izolacji w szpitalu ale żeby rozwijała się opieka środowiskowa: blisko domu, bez kolejki, dostosowana do danego przypadku, włączająca w terapię bliskich. Taka, jaka jest dostępna w Centrach Zdrowia Psychicznego. Akcja odbędzie się we współpracy z Fundacją eFkropka.

Fundacja eFkropka działa na rzecz osób doświadczających kryzysów psychicznych i ich bliskich. Prowadzi warsztaty „Razem wbrew stereotypom” podczas których edukuje urzędników, lekarzy, studentów oraz inne osoby, które z zawodowym kontakcie mogą spotykać się z osobami doświadczającymi kryzysów psychicznych. Edukatorami są osoby z diagnozą psychiatryczną, które są w remisji, przeszły psychoterapię, odpowiednie szkolenie. Fundacja aktywnie włącza się w proces zmian dotyczących polskiej psychiatrii m.in: organizując Kongres Zdrowia Psychicznego oraz Marsz Żółtej Wstążki. Strona fundacji: ef.org.pl

O swojej wędrówce Kamil Lorenc pisze: 
Od kilku lat chciałem zaangażować się w jakieś działanie społeczne, ale zawsze ostatecznie brakowało mi motywacji.
Wpadłem na pomysł, by przejść przez polskie góry z myślą o ludziach mierzących się z problemami zdrowia psychicznego. Po kilku dniach znalazłem fundację eFkropka. Ich entuzjastyczna odpowiedź na mój pomysł znacznie przerosła moje oczekiwania. Fundacja składa się głownie z osób po kryzysie, cieszę się, że zgodziły się, żeby była ona partnerem akcji #PoGodnySzlak.

A czemu akurat walka ze stygmatyzacją osób chorujących psychicznie?
Ostatnio jedna z bardzo bliskich mi osób przeszła kryzys zdrowia psychicznego i wymagała hospitalizacji. Wtedy zdałem sobie sprawę, że równie dobrze to ja mógłbym znaleźć się w takiej sytuacji. Jesteśmy w tym samym wieku i środowisku. Tyle, że ja miałem trochę więcej szczęścia, na razie. Wszystkie przewlekłe choroby są wyzwaniem i wymagają zmian w podejściu do stylu życia, do dbania o siebie, ale to choroby psychiczne powodują, moim zdaniem, największe zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu społecznym.

  • Kryzysy zdrowia psychicznego dotykają 1/4 Polaków. Na schizofrenię może chorować nawet 400 tyś osób w Polsce.
  • Depresja szczególnie mocno odbija się na zdrowiu mężczyzn.

Pomimo tego, że mamy XXI wiek, my mężczyźni dalej mamy problem w poszukiwaniu pomocy i opowiadaniu innym o swoich problemach. W efekcie 6 na 7 samobójstw jest popełnianych przez mężczyzn.
Ruszam na trasę Głównego Szlaku Beskidzkiego, zaczynam 9 sierpnia w Bieszczadach, w Wołosatem, a kończę (mam nadzieję) 29 sierpnia w Beskidzie Śląskim, w Ustroniu. Czeka mnie spacer po Połoninach i przejście przez Gorce. Jestem ogromnie ciekaw, jakie tym razem spotkają mnie warunki na Diablaku, ostatnio wchodziłem tam w śnieżycy, gubiąc po drodze szlak.  Mam nadzieję, że tym razem się nie pogubię, przynajmniej spróbuję.

Kamil Lorenc (lat 33), informatyk, obecnie początkujący motocyklista i pilot paralotni. Wcześniej odwiedził kawał świata, aby odkryć Polskę ponownie. Punktem wspólnym wielu wyjazdów były góry, dla niego czas tam płynie inaczej. 

Akcji będą towarzyszyć rozmowy na profilach Fundacji eFkropka i Kongresu Zdrowia Psychicznego poświęcone zdrowiu psychicznemu. Każdy będzie mógł włączyć się do marszu publikując w mediach społecznościowych zdjęcie z kartką z napisem #PoGodnySzlak. Będzie też można nałożyć nakładkę z tym napisem na swoje zdjęcie profilowe na Facebooku. Co drugi dzień na stronie fundacji będzie publikowana relacja z wędrówki pana Kamila.

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.