Aktualności

#PoGodnySzlak solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi

29.07.2020

Kłopoty ze zdrowiem psychicznym wciąż są tematem tabu, a co czwarty Polak doświadcza, doświadczy lub doświadczył kryzysu psychicznego. Na to chce zwrócić uwagę Kamil Lorenc w swojej wędrówce po górach pod hasłem #PoGodnySzlak. Honorowy Patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Pacjenta i Biuro do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W dniach 9-29 sierpnia Kamil będzie wędrował Głównym Szlakiem Beskid (blisko 500 km), by w ten sposób przypomnieć o problemach, prawach, potrzebach osób chorujących psychicznie, a także o potrzebach zmian dotyczących ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. Tak, by leczenie nie opierało się na izolacji w szpitalu ale żeby rozwijała się opieka środowiskowa: blisko domu, bez kolejki, dostosowana do danego przypadku, włączająca w terapię bliskich. Taka, jaka jest dostępna w Centrach Zdrowia Psychicznego. Akcja odbędzie się we współpracy z Fundacją eFkropka.

Fundacja eFkropka działa na rzecz osób doświadczających kryzysów psychicznych i ich bliskich. Prowadzi warsztaty „Razem wbrew stereotypom” podczas których edukuje urzędników, lekarzy, studentów oraz inne osoby, które z zawodowym kontakcie mogą spotykać się z osobami doświadczającymi kryzysów psychicznych. Edukatorami są osoby z diagnozą psychiatryczną, które są w remisji, przeszły psychoterapię, odpowiednie szkolenie. Fundacja aktywnie włącza się w proces zmian dotyczących polskiej psychiatrii m.in: organizując Kongres Zdrowia Psychicznego oraz Marsz Żółtej Wstążki. Strona fundacji: ef.org.pl

O swojej wędrówce Kamil Lorenc pisze: 
Od kilku lat chciałem zaangażować się w jakieś działanie społeczne, ale zawsze ostatecznie brakowało mi motywacji.
Wpadłem na pomysł, by przejść przez polskie góry z myślą o ludziach mierzących się z problemami zdrowia psychicznego. Po kilku dniach znalazłem fundację eFkropka. Ich entuzjastyczna odpowiedź na mój pomysł znacznie przerosła moje oczekiwania. Fundacja składa się głownie z osób po kryzysie, cieszę się, że zgodziły się, żeby była ona partnerem akcji #PoGodnySzlak.

A czemu akurat walka ze stygmatyzacją osób chorujących psychicznie?
Ostatnio jedna z bardzo bliskich mi osób przeszła kryzys zdrowia psychicznego i wymagała hospitalizacji. Wtedy zdałem sobie sprawę, że równie dobrze to ja mógłbym znaleźć się w takiej sytuacji. Jesteśmy w tym samym wieku i środowisku. Tyle, że ja miałem trochę więcej szczęścia, na razie. Wszystkie przewlekłe choroby są wyzwaniem i wymagają zmian w podejściu do stylu życia, do dbania o siebie, ale to choroby psychiczne powodują, moim zdaniem, największe zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu społecznym.

  • Kryzysy zdrowia psychicznego dotykają 1/4 Polaków. Na schizofrenię może chorować nawet 400 tyś osób w Polsce.
  • Depresja szczególnie mocno odbija się na zdrowiu mężczyzn.

Pomimo tego, że mamy XXI wiek, my mężczyźni dalej mamy problem w poszukiwaniu pomocy i opowiadaniu innym o swoich problemach. W efekcie 6 na 7 samobójstw jest popełnianych przez mężczyzn.
Ruszam na trasę Głównego Szlaku Beskidzkiego, zaczynam 9 sierpnia w Bieszczadach, w Wołosatem, a kończę (mam nadzieję) 29 sierpnia w Beskidzie Śląskim, w Ustroniu. Czeka mnie spacer po Połoninach i przejście przez Gorce. Jestem ogromnie ciekaw, jakie tym razem spotkają mnie warunki na Diablaku, ostatnio wchodziłem tam w śnieżycy, gubiąc po drodze szlak.  Mam nadzieję, że tym razem się nie pogubię, przynajmniej spróbuję.

Kamil Lorenc (lat 33), informatyk, obecnie początkujący motocyklista i pilot paralotni. Wcześniej odwiedził kawał świata, aby odkryć Polskę ponownie. Punktem wspólnym wielu wyjazdów były góry, dla niego czas tam płynie inaczej. 

Akcji będą towarzyszyć rozmowy na profilach Fundacji eFkropka i Kongresu Zdrowia Psychicznego poświęcone zdrowiu psychicznemu. Każdy będzie mógł włączyć się do marszu publikując w mediach społecznościowych zdjęcie z kartką z napisem #PoGodnySzlak. Będzie też można nałożyć nakładkę z tym napisem na swoje zdjęcie profilowe na Facebooku. Co drugi dzień na stronie fundacji będzie publikowana relacja z wędrówki pana Kamila.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.