Aktualności

Pomoc telefoniczna

13.07.2020

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia nie czekaj i dzwoń na numer 112, ale nie blokuj tej linii, jeśli szukasz konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.

Jeśli doświadczasz kryzysu psychicznego lub zauważasz go u bliskiej osoby, możesz przez całą dobę zadzwonić na bezpłatny telefon do Centrum Wsparcia prowadzonego przez Fundację ITAKA. Pod numerem 800 70 2222 przez całą dobę dyżurują specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy. Można tu dostać informację, gdzie szukać wsparcia psychiatrycznego, psychologicznego i psychoterapeutycznego w swojej okolicy.

Dzieci i młodzież Fundacja ITAKA zaprasza do korzystania do kontaktu pod numerem 800 080 222 czynnego przez całą dobę. Mogą z niego skorzystać także rodzice, opiekunowie lub pedagodzy, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak pomóc dziecku.

Przez całą dobę działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111.

Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT.

Wykaz Centrów Zdrowia Psychicznego wraz z danymi kontaktowymi znajdziesz na stronie: www.czp.org.pl, mapa wraz z danymi teleadresowymi znajduje się pod adresem:https://czp.org.pl/index.php/o-czp/. W Punktach Zgłoszeniowo Koordynacyjnych dyżurują psychologowie, psychoterapeuci, pielęgniarki i lekarze psychiatrzy. Zaproponują pomoc dostosowaną do problemu, z jakim się telefonuje.

Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego uruchomiło telefon 222 990 431, pod którym dyżurują psycholodzy od poniedziałku do piątku w godz. 8-20. Linia dedykowana jest osobom zmagającym się z problemami natury psychicznej i trudnościami psychologicznymi związanymi z aktualną sytuacją epidemiologiczną i jej następstwami. Dodatkowo wydelegowany do tego pracownik infolinii jest w stanie udzielić informacji odnośnie różnych aspektów formalnych związanych ze stanem epidemii w zakresie wsparcia socjalnego, zmieniających się przepisów prawa. Może pokierować też do odpowiednich instytucji, wskazać przydatne adresy i telefony.

Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego uruchomiło linię wsparcia dla mieszkańców warszawskiej Woli. Pod numerem 508 306 594 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 dyżurują lekarze psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci. Porady są możliwe telefonicznie i na Skype.

Wykaz środowiskowych centrów zdrowia psychicznego z danymi teleadresowymi znajdziesz pod adresem: https://sczp.med.pl/placowki

Poradnie zdrowia psychicznego, nawet jeśli ograniczają możliwość wizyty, mogą świadczyć pomoc zdalnie – zadzwoń do nich. Pamiętaj, że szpitale psychiatryczne także nie zawiesiły swojej działalności. W trudnej zdrowotnie sytuacji – głęboka depresja, myśli samobójcze, atak psychozy, można zgłosić się na izbę przyjęć do najbliższego szpitala.

Antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 484 88 01 czynny w poniedziałki i czwartki od godz. 17 do 20

Telefon dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym 116 123 czynny codziennie w godz. 14.00-22.00 (połączenie bezpłatne). Nie działa tylko w święta i dni ustawowo wolne.

Telefon zaufania dla ludzi uzależnionych od narkotyków 800 199 990 czynny codziennie w godz. 16-21

Dla osób doświadczających uzależnień behawioralnych 801 889 880 czynny codziennie w godz. 17-22

Dla osób doświadczających uzależnień behawioralnych 801 889 880 czynny codziennie w godz. 17-22

Dla opiekunów osób z demencją tel. 793 413 489 czynny od wtorku do soboty w godz. 10-14

Z ekspertami przez doświadczenie, czyli osobami, które przeszły przez kryzys psychiczny, opanowały go i teraz służą wsparciem osobom, które w nim trwają i ich bliskim możesz porozmawiać korzystając z telefonów:
Basia, wtorek i czwartek, w godz. 11-13, tel. 601 167 575,
Marysia, wtorek i czwartek, w godz. 18-20, tel. 501 337 995
Ola, poniedziałek i środa, w godz. 18-20, tel. 507 280 419
Krysia, środa i piątek, w godz. 15-17, tel. 695 537 997
Martyna, sobota, w godz. 9-10, tel. 697 255 166

Od poniedziałku do piątku w godz. 11-17 pod telefonem 698 761 774 dyżuruje Krzysztof Henczak, asystent zdrowienia związany z Fundacją Polski Instytut Otwartego Dialogu. Asystent zdrowienia to osoba, która doświadczyła kryzysu psychicznego, przeszła przez szkolenie przygotowujące ją do wspierania pacjentów w szpitalach, domach samopomocy czy Centrach Zdrowia Psychicznego. Asystent zdrowienia pomaga osobom, którzy trwają w kryzysie i ich bliskim.

Bezpłatna Telefoniczna Informacja Pacjenta prowadzona przez Rzecznika Praw Pacjenta i Narodowy Fundusz Zdrowia pod numerem 800 190 590 czynna codziennie przez całą dobę.

Z Rzecznikami Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego można też kontaktować się mejlowo: psychiatria@rpp.gov.pl.

Osoby przebywające na leczeniu w szpitalach, w których do tej pory pracował Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego w pierwszej kolejności proszone są o kontakt telefoniczny bezpośrednio z tą osobą. Jeśli w szpitalu psychiatrycznym nie ma Rzecznika możliwy jest kontakt z osobami wyznaczonymi do doraźnej pomocy według podziału na następujące województwa:
• lubelskie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie – Pani Martyna Bagińska, tel. 664 084 563
• kujawsko – pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie – Pani Barbara Lipecka, tel. 664 084 016
• łódzkie, małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie – Pani Sylwia Wasilewska, tel. 789 404 794
• dolnośląskie, opolskie, śląskie, wielkopolskie – Pan Maciej Zieliński, tel. 664 083 310
Osoby kontaktujące się z Rzecznikiem Praw Pacjenta, proszone są o podanie poniższych informacji, które pozwolą szybko udzielić wsparcia:

  • imię i nazwisko pacjenta
  • miejscowość, nazwę szpitala oraz oddziału, w którym pacjent przebywa
  • numer telefonu oraz adres mailowy do siebie.

Rzecznik Praw Pacjenta przygotował wykaz kontaktów, pod którymi mogą dostać wsparcie dla osoby w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem: https://www.gov.pl/web/rpp/koronawirus-wsparcie-dla-osob-w-kryzysie-zwiazanym-z-kwarantanna-lub-leczeniem?fbclid=IwAR08w22MN6HAuPvaLDuyT-MLrpCF5eAa_mhlGE02GFxwtOgGFlEOoKtVfLs

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.