Aktualności

Poranek RDC: przyszłość polskiej psychiatrii. Rozmowa z doktorem Tomaszem Szafrańskim

29.09.2020

Gościem „Poranka RDC”, pod hasłem: przyszłość polskiej psychiatrii, był dr n. med. Tomasz Szafrański, kierujący Kliniką Psychiatrii Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego, Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kierownik Zespołu Leczenia Środowiskowego w Centrum Zdrowia Psychicznego na Woli, redaktor naczelny kwartalnika „Psychiatra”. Mówił o tym, na czym polega transformacja leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego – blisko domu, szybkiego, podążającego formami pomocy za dynamiką kryzysu psychicznego, włączającego w terapię bliskich, wspomagającego w zdrowieniu, w szukaniu pracy, powrocie do nauki. Wyjaśniał, jaka jest rola asystentów zdrowienia. Osób po kryzysie, które po odpowiednim przeszkoleniu pomagają osobom trwającym w kryzysie i ich bliskim.

Leczenie środowiskowe i wsparcie asystentów zdrowienia są dostępne w Centrach Zdrowia Psychicznego, które działają w 30 miejscach w Polsce. Zapraszają od poniedziałku do piątku w godz. 8-18. W każdym z nich jest punkt zgłoszeniowo koordynacyjny, w którym można dostać wsparcie natychmiast, bez zapisywania się na spotkanie. Wystarczy przyjść. W punktach zgłoszeniowo koordynacyjnych dyżurują specjaliści i na podstawie rozmowy z nimi opracowany zostaje wstępny plan pomocy. Mogą to być m.in. regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna i grupowa, pobyt na oddziale dziennym, gdzie przychodzi się codziennie na zajęcia terapeutyczne po których wraca się do domu, leczenie domowe, kiedy to psycholog, pielęgniarka albo zespół specjalistów odwiedza pacjenta w domu. W przypadkach pilnych pomoc musi ruszyć nie później niż w ciągu 72 godzin. W przypadkach nagłych – zagrożenia zdrowia i życia centra proponują łóżka kryzysowe w raz z opieką całodobową. W niektórych centrach działają tematyczne grupy wsparcia, na przykład artystyczna lub sportowa, są organizowane grupy wsparcia dla bliskich. Niektóre Centra prowadzą też działalność terapeutyczną w organizowanych przez siebie klubach pacjenta.

Od decyzji Ministra Zdrowia zależy przyszłość reformy – pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, dlatego psychiatrzy w trosce o kontynuowanie zmian wysłali do Adama Niedzielskiego list z prośbą o zajęcie się palącymi kwestiami dotyczącymi wspierania osób doświadczających kryzysu psychicznego.

Link, pod którym można posłuchać rozmowy: https://www.rdc.pl/podcast/poranek-rdc-przyszlosc-polskiej-psychiatrii/?fbclid=IwAR0yj6EB-jG8nqznCX2JHB7_xkCNC0CIzXaL1720WYzYE0J5WlVVQO3F7i4

Źródło: Radio Dla Ciebie, www.rdc.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.