Aktualności

Poranek RDC: przyszłość polskiej psychiatrii. Rozmowa z doktorem Tomaszem Szafrańskim

29.09.2020

Gościem „Poranka RDC”, pod hasłem: przyszłość polskiej psychiatrii, był dr n. med. Tomasz Szafrański, kierujący Kliniką Psychiatrii Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego, Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kierownik Zespołu Leczenia Środowiskowego w Centrum Zdrowia Psychicznego na Woli, redaktor naczelny kwartalnika „Psychiatra”. Mówił o tym, na czym polega transformacja leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego – blisko domu, szybkiego, podążającego formami pomocy za dynamiką kryzysu psychicznego, włączającego w terapię bliskich, wspomagającego w zdrowieniu, w szukaniu pracy, powrocie do nauki. Wyjaśniał, jaka jest rola asystentów zdrowienia. Osób po kryzysie, które po odpowiednim przeszkoleniu pomagają osobom trwającym w kryzysie i ich bliskim.

Leczenie środowiskowe i wsparcie asystentów zdrowienia są dostępne w Centrach Zdrowia Psychicznego, które działają w 30 miejscach w Polsce. Zapraszają od poniedziałku do piątku w godz. 8-18. W każdym z nich jest punkt zgłoszeniowo koordynacyjny, w którym można dostać wsparcie natychmiast, bez zapisywania się na spotkanie. Wystarczy przyjść. W punktach zgłoszeniowo koordynacyjnych dyżurują specjaliści i na podstawie rozmowy z nimi opracowany zostaje wstępny plan pomocy. Mogą to być m.in. regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna i grupowa, pobyt na oddziale dziennym, gdzie przychodzi się codziennie na zajęcia terapeutyczne po których wraca się do domu, leczenie domowe, kiedy to psycholog, pielęgniarka albo zespół specjalistów odwiedza pacjenta w domu. W przypadkach pilnych pomoc musi ruszyć nie później niż w ciągu 72 godzin. W przypadkach nagłych – zagrożenia zdrowia i życia centra proponują łóżka kryzysowe w raz z opieką całodobową. W niektórych centrach działają tematyczne grupy wsparcia, na przykład artystyczna lub sportowa, są organizowane grupy wsparcia dla bliskich. Niektóre Centra prowadzą też działalność terapeutyczną w organizowanych przez siebie klubach pacjenta.

Od decyzji Ministra Zdrowia zależy przyszłość reformy – pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, dlatego psychiatrzy w trosce o kontynuowanie zmian wysłali do Adama Niedzielskiego list z prośbą o zajęcie się palącymi kwestiami dotyczącymi wspierania osób doświadczających kryzysu psychicznego.

Link, pod którym można posłuchać rozmowy: https://www.rdc.pl/podcast/poranek-rdc-przyszlosc-polskiej-psychiatrii/?fbclid=IwAR0yj6EB-jG8nqznCX2JHB7_xkCNC0CIzXaL1720WYzYE0J5WlVVQO3F7i4

Źródło: Radio Dla Ciebie, www.rdc.pl

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.