Aktualności

Rusza centrum zdrowia psychicznego w Rybniku

02.03.2022

SPZOZ Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku informuje, iż od dnia 01.03.2022r. rozpoczyna działalności Centrum Zdrowia Psychicznego. Zapewniamy kompleksową bezpłatną opiekę psychiatryczną dla pełnoletnich mieszkańców Rybnik.eu – Miasto Rybnik.
OFERUJEMY:
✅ Konsultacje psychiatryczne i psychologiczne,
✅ Psychoterapię indywidualną i grupową,
✅ Leczenie w ramach oddziału dziennego,
✅ Leczenie stacjonarne w ramach oddziału całodobowego,
✅ Lecznictwo środowiskowe,
NASZE PLACÓWKI AMBULATORYJNE W RYBNIKU:
I PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO Z ZESPOŁEM LECZNICTWA ŚRODOWISKOWEGO
🕗 godziny otwarcia 08:00 – 18:00
📍 ul. Rudzka 13 (budynek B, piętro IV, Zespół Szkół Wyższych), Rybnik
📞Tel. 724 629 747 – rejestracja Poradni
PUNKT ZGŁOSZENIOWO-KOORDYNACYJNY 1
📍 Ul. Rudzka 13, (budynek B, piętro IV, Zespół Szkół Wyższych)
📞 Tel. 725 618 118 ; 724 630 625
📧 e-mail: pzkrudzka@psychiatria.com
II PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO
🕗 godziny otwarcia pn. – pt. 08:00 – 18:00
📍 Pawilon XX, ul. Gliwicka 33, Rybnik
📞 Tel. 32 43 28 229 – rejestracja Poradni
PUNKT ZGŁOSZENIOWO-KOORDYNACYJNY 2
📞 Tel. 32 43 28 112
📧 e-mail: pzkgliwicka@psychiatria.com
ODDZIAŁ DZIENNY PSYCHIATRYCZNY
📍 Ul. Gliwicka 33, Rybnik
📞 Tel. 32 432 81 93
Skontaktuj się z jednym z punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych czynnych od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 18:00 w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Trwa nabór na kurs na asystenta zdrowienia prowadzony przez Fundację Polski Instytut Otwartego Dialogu

23.06.2022
Warsztaty rozwojowo-edukacyjne o walorach terapeutycznych "Asystent zdrowienia" będą prowadzone w formie online dzięki czemu będą mogli z nich skorzystać mieszkańcy całej Polski bez konieczności dojeżdżania i płacenia za nocleg. Program skierowany jest do osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Trwa nabór na warszawski, płatny kurs na EX-IN czyli asystenta zdrowienia

16.05. 2022
Kurs skierowany jest do osób, które pokonały co najmniej jeden kryzys zdrowia psychicznego i chcą towarzyszyć innym pacjentom w zdrowieniu.
Szkolenie trwa rok, składa się z 12 comiesięcznych zjazdów weekendowych i rozpocznie się w październiku 2022 roku.

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.